Անհնար է դարձել գյուղատնտեսական որոշ ապրանքների ներկրումը. գյուղնախարար
Մինչև հունիսի 15-ը հնարավորություն կար ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ ներկրել որոշակի գյուղատնտեսական ապրանքներ, սերմացուներ, սակայն այնուհետև այդ գործընթացն առ այսօր անհնարին է դարձել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հուլիսի 18-ին տված հարցազրույցում  ասել ԱՀ Գյուղատնտեսության նախարար Գեորգի Հայրիյանը՝ նշելով, որ ստեղծված իրավիճակից ելնելով, մինչ այդ բավարար ծավալով գարնանացանի աշխատանքներ են կատարվել։
«Գարնանացանի աշխատանքները սկսելուց հետո  հնարավորություն ենք ունեցել ներկրել ինչպես բանջարաբոստանային, այնպես էլ՝ հացահատիկավոր մշակաբույսերի սերմացուներ։ Գարնանացանը կատարելիս,  առաջնահերթությունը տվել ենք պարենային անվտանգության հիմք կազմող մշակաբույսերին: Ըստ այդմ՝ մեր բոլոր շրջաններում իրականացրել ենք համապատասխան աշխատանքներ, որպեսզի կարողանանք մեզ ապահովել որոշակի գյուղմթերքով»,- նշել է Գ. Հայրիյանը։

Ввоз некоторых сельскохозяйственных продуктов стал невозможен: Министр сельского хозяйства
До 15 июня была возможность ввоза некоторых сельскохозяйственных продуктов и семян при посредничестве российских миротворцев, но затем этот процесс стал невозможным до сегодняшнего дня.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 июля,  АРЦАХПРЕСС- Как сообщает «Арцахпресс», об этом заявил министр Cельского хозяйства Республики Арцах Георгий Айриян в интервью, данном 18 июля, отметив, что в связи со сложившейся ситуацией до этого было проведено достаточное количество весенних посевных работ.
«После начала весенней посевной у нас появилась возможность импортировать семена как овощных, так и зерновых культур. При весеннем посеве мы отдали приоритет культурам, составляющим основу продовольственной безопасности. В соответствии с этим мы провели соответствующие работы во всех наших районах, чтобы иметь возможность обеспечить себя определенной сельскохозяйственной продукцией", - отметил Г. Айриян.