Շրջափակման առաջ բերած խնդիրները ուշադրությունից դուրս են թողել գյուղատնտեսության ճյուղերը. Նախարար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ հուլիսի 18-ին կայացած ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար Գեորգի Հայրիյանը։
«Պարարտանյութեր չունենալը հանգեցրել է նրան, որ այսօր աշնանացանի վիճակը բարվոք չէ։ Երաշտին հաջորդեցին սելավներն ու կարկուտը` այս տարի ավելի մեծ վնասներ  հասցնելով չերաշտահարված ցանքատարածություններին։ Փաստորեն,  տարածքների մի մասը տուժեց երաշտից,  մյուս մասը`  սելավներից ու կարկուտից, այն էլ`  բավականին շատ։ Իհարկե, բանջարաբոստանային մշակաբույսերի վիճակը հնարավոր է վերականգնել, բայց գարնանացան մի շարք մշակաբույսեր և աշնանացանի հացահատիկի դաշտերը բավականին մեծ վնասներ են կրել»,-մանրամասնել է նախարարը։
Նա ընդգծել է, որ շրջափակման ընթացքում ոլորտում առաջացած  խնդիրները  շատ են, բայց  առանձնապես մտահոգողներից է վառելիքի հարցը, ինչը շատ ավելի մեծ բարդություններ է առաջ բերում։
«Ունենք վառելիքի սուղ միջոցներ, և այդ պատճառով ուշադրության կենտրոնից դուրս են մղվում գյուղատնտեսության շատ ճյուղեր»,-հավելել է Գ. Հայրիյանը։

Проблемы, вызванные блокадой, оставили без внимания сельскохозяйственные отрасли: Министр
СТЕПАНАКЕРТ, 18 июля, АРЦАХПРЕСС.  Как сообщает «Арцахпресс», об этом заявил министр Cельского хозяйства Республики Арцах Георгий Айриян в интервью, данном 18 июля.
«Отсутствие удобрений привело к тому, что сегодня состояние осенних посевов неудовлетворительное. За засухой последовали ливни и град, которые в этом году нанесли еще больший ущерб посевам, не пострадавшим от засухи. На самом деле одни районы пострадали от засухи, другие от ливней и града, и то довольно много. Состояние  овощных культур, конечно, можно восстановить, но ряду посевов яровых и озимых зерновых нанесен достаточно большой ущерб", - пояснил министр.
Он подчеркнул, что проблем, возникших в отрасли во время блокады, много, но одной из особо тревожных является вопрос топлива, который вызывает гораздо большие осложнения.
«У нас ограничены ресурсы топлива, и из-за этого многие отрасли сельского хозяйства вытесняются из центра внимания», — добавил Г. Айриян.