Շրջափակման առաջ բերած խնդիրները ուշադրությունից դուրս են թողել գյուղատնտեսության ճյուղերը. Նախարար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ հուլիսի 18-ին կայացած ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար Գեորգի Հայրիյանը։
«Պարարտանյութեր չունենալը հանգեցրել է նրան, որ այսօր աշնանացանի վիճակը բարվոք չէ։ Երաշտին հաջորդեցին սելավներն ու կարկուտը` այս տարի ավելի մեծ վնասներ  հասցնելով չերաշտահարված ցանքատարածություններին։ Փաստորեն,  տարածքների մի մասը տուժեց երաշտից,  մյուս մասը`  սելավներից ու կարկուտից, այն էլ`  բավականին շատ։ Իհարկե, բանջարաբոստանային մշակաբույսերի վիճակը հնարավոր է վերականգնել, բայց գարնանացան մի շարք մշակաբույսեր և աշնանացանի հացահատիկի դաշտերը բավականին մեծ վնասներ են կրել»,-մանրամասնել է նախարարը։
Նա ընդգծել է, որ շրջափակման ընթացքում ոլորտում առաջացած  խնդիրները  շատ են, բայց  առանձնապես մտահոգողներից է վառելիքի հարցը, ինչը շատ ավելի մեծ բարդություններ է առաջ բերում։
«Ունենք վառելիքի սուղ միջոցներ, և այդ պատճառով ուշադրության կենտրոնից դուրս են մղվում գյուղատնտեսության շատ ճյուղեր»,-հավելել է Գ. Հայրիյանը։

Due to the blockade some agricultural branches left without attention. Minister
STEPANAKERT,  JULY 18, ARTSAKHPRESS:  As "Artsakhpress" informs, the Minister of Agriculture of Artsakh Republic Georgi Hayriyan said during the press conference held on July 18.
"The lack of fertilizers  has led to the fact that today the condition of the autumn crops is not good. The drought was followed by mudslides and hailstorms, causing more damage. In fact, some areas were affected by drought, the other part by mudslides and hail. Of course, it is possible to restore the state of vegetable crops, but a number of spring crops and autumn grain fields have suffered quite a lot of damage ," the minister elaborated.
He emphasized that there are many problems that has arisen in the sector during the blockade, but one of the particularly worrying ones is the issue of fuel, which causes much greater complications.