Սերժ Թանկյանը և շոու բիզնեսի այլ աշխարհահռչակ ներկայացուցիչներ բաց նամակով դիմել են Ադրբեջանին
«System of a Down» աշխարհահռչակ ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը բաց նամակ է հրապարակել՝ կոչ անելով Ադրբեջանին բացել Լաչինի միջանցքը և վերջ տալ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ ճնշումներին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Նամակը ստորագրել են նաև շոու բիզնեսի այնպիսի հայտնի ներկայացուցիչներ, ինչպիսիք են Փիթեր Գեբրիելը, Ռոջեր Ուոթերսը, Թոմ Մորելոն, Ստյուարտ Քոփլենդը, Ռոզա Լինը, Ատոմ Էգոյանը, Արսինե Խանջյանը, Սեբու Սիմոնյանը և այլոք։
Նամակում անդրադարձ է կատարվում Արցախի 7-ամսյա շրջափակմանը, որը սկսվել է 2022 թ․ դեկտեմբերի 12-ից։
«Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներն այդ ժամանակից ի վեր ապավինում են ռուսական խաղաղապահ ուժերի և Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության մարդասիրական օգնությանը։ Ադրբեջանցի զինվորներն այժմ արգելափակում են օգնության ավտոշարասյունների ելումուտը, և հումանիտար ճգնաժամը խորանում է: Խանութներում սպառվում են առաջին անհրաժեշտության պարենային ապրանքները։ Հիվանդանոցներն ունեն դեղերի և բժշկական պարագաների սուր պակաս։ Փետրվարին ՄԱԿ-ի բարձրագույն դատական մարմինը՝ Արդարադատության միջազգային դատարանը, հանձնարարեց Ադրբեջանին ապահովել ազատ տեղաշարժը ճանապարհին։ Ադրբեջանը շարունակում է անտեսել այդ որոշումը», - գրված է նամակում։
Սերժ Թանկյանը նաև հարցազրույց է տվել Spin պարբերականին՝ նշելով, որ բոլորն, այդ թվում՝ ԱՄՆ պետքարտուղարությունը և Եվրոպական միությունը, աջակցում են միջանցքի ապաշրջափակմանը և բազմիցս են այդ թեմայով կոչեր հնչեցրել, սակայն բռնապետական ռեժիմին ուղղված կոչերը մարդկանց չեն օգնի գոյատևել։
«Դրանք պարզապես բառեր են։ Որևէ գործողություն չկա, և խնդիրը հենց դա է։ Բոլորն արդեն դատապարտել են դա, սակայն ոչ ոք ոչինչ չի անում», - ասել է Թանկյանը՝ հավելելով, որ փորձել է կապվել ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության հետ, որն, օրինակ, կարող էր պարեն մատակարարել ինքնաթիռներով։
Սերժ Թանկյանը նաև ընդունում է, որ խնդիրը բարդանում է Ուկրաինայում Ռուսաստանի ծավալած ռազմական գործողությունների, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև ամուր կապերի պատճառով։
Երաժշտի խոսքով՝ Ուկրաինայի մասին ԶԼՄ-ներում կարելի է կարդալ ամեն օր, սակայն շատերը չգիտեն, թե ինչ է կատարվում Լեռնային Ղարաբաղում։ Միևնույն ժամանակ Թանկյանը հիշեցնում է, որ Ադրբեջանի բռնապետ ղեկավարը գրավել է նաև բուն Հայաստանի տարածքից որոշ հատվածներ՝ մոտ 150 քառակուսի կմ։
«Մենք՝ որպես միջազգային հանրություն, կեղծավոր ենք, որովհետև չի կարելի մի երկրի հաշվին զոհաբերել մյուսը։ Դա ճիշտ չէ», - նշել է Թանկյանը։

Серж Танкян и другие известные представители шоу-бизнеса с открытым письмом обратились к Азербайджану
Солист известной рок-группы «System of a Down» Серж Танкян опубликовал открытое письмо, в котором призвал Азербайджан открыть Лачинский коридор и положить конец давлению на народ Нагорного Карабаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 июля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Письмо подписали такие известные представители шоу-бизнеса, как Питер Гэбриэл, Роджер Уотерс, Том Морелло, Стюарт Коупленд, Роза Линн, Атом Эгоян, Арсине Ханджян, Себу Симонян и другие.
Серж Танкян в письме обратился к 7-месячной блокаде Арцаха, начавшейся с 12 декабря 2022 года.
«С тех пор жители Нагорного Карабаха полагались лишь на гуманитарную помощь российских миротворческих сил и Международного Красного Креста. Азербайджанские военные сейчас заблокировали и проезд колонн с гуманитарной помощью, и гуманитарный кризис стал глубже. В магазинах заканчиваются основные продукты питания. В больницах остро ощущается нехватка лекарств и предметов медицинского назначения. В феврале высший судебный орган ООН, Международный суд, обязал Азербайджан обеспечить свободное передвижение по дорогам. Но Азербайджан продолжает игнорировать это решение», - говорится в письме.
Серж Танкян также дал интервью журналу «Spin», отметив, что все, в том числе Госдеп США и Евросоюз, поддерживают разблокирование коридора и неоднократно призывали к этому, но лишь призывы к диктаторскому режиму не помогут людям выжить.
«Это всего лишь слова. Действий нет и проблема в этом. Все уже осудили, но никто ничего не делает», - сказал Танкян, добавив, что он пытался связаться с Агентством международного развития США, которое, к слову, могло бы доставлять продукты самолетом.
Серж Танкян конечно признает, что проблема осложняется военными действиями России в Украине, крепкими связями между Россией, Азербайджаном и Турцией.
По словам музыканта, каждый день во всех СМИ можно прочесть об Украине, но многие люди даже не знают, что происходит в Нагорном Карабахе. Серж Танкян напомнил и то, что диктаторский лидер Азербайджана оккупировал и некоторые части территории самой Армении, около 150 квадратных километров.
«Мы, как международное сообщество, лицемерим: нельзя из-за одной страной жертвовать другой. Это неверно», - заключил Танкян.