Արդյոք իմ աղջկա դին, իմ տան սուգը պիտի դառնա ինչ որ ճղճիմ քաղաքական հարց․ Ալվարդ Սաֆարյան
Արցախի Հանրապետության բնակիչ Աքվարդ Սաֆարյանը Գյումրու ճանապարհին ողբերգական վթարի հետևանքով մահացած 20 ամյա Հելենի մայրը բաց նամակ է հղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նամակում նա մասնավորապես, նշել է. «Արդեն 14 օր է, ինչ իմ աղջկա՝ Հելենի մարմինը գտնվում է Գորիսի դիահերձարանում: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն մեզ տեղեկացնում է, թե «20-ամյա Հելենի դին Արցախ տեղափոխելու հարցը կողմերը Հայաստանի և Ադրբեջանի անհամաձայնությամբ սարքել են իրենց քաղաքական թեման»: Արդյոք իմ աղջկա դին, իմ տան սուգը պիտի դառնա ինչ որ ճղճիմ քաղաքական հարց: Սա անընդունելի է: Խոսում եք միջազգային մարդասիրական իրավունքից, Իլհամ Ալիևը միջազգային ատյաններում կուրծք է ծեծում, թե արցախահայերի իրավունքների պաշտպանությունն իր առաքելությունն է, սա՞ է ձեր պաշտպանած մարդասիրական իրավունքը: Փաստացի Ալիևը հրաժարվում է Արցախից եւ արցախահայությունից։Այս աշխարհից, Հայաստանի ու Ադրբեջանի իշխանություններից իմ ուզածը մի բան է. 20 տարեկան աղջկաս դիակը տվեք իմ հողում հուղարկավորեմ:
Դիմում եմ ձեզ՝ Նիկոլ Փաշինյան եւ Արարատ Միրզոյան, կատարեք ձեր պարտականություները, ստեղծված իրավիճակին լուծում տալու համար: Իմ աղջիկը պիտի հուղարկավորվի իմ հողում, մեր կողքին և դուք պետք է լուծեք այդ հարցը: Մի քաղաքականացրեք իմ աղջկա ողբերգական մահը:
Ես չեմ հանձնվելու, պայքարելու եմ, մինչև իմ աղջիկը գա իմ կողքը: Գործեք Նիկոլ Փաշինյան և Արարատ Միրզոյան»:

Алвард Сафарян: Неужели тело моей дочери, траур моего дома должны стать политическим вопросом?
СТЕПАНАКЕРТ, 28 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом написала в своем открытом письме в адрес премьер-министра и главы МИД Армении Никола Пашиняна и Арарата Мирзояна мать погибшей в аварии в Ширакской области Элен Дадаян, жительница Республики Арцах Алвард Сафарян.
В письме, в частности, говорится:
«Уже 14 дней, как тело моей дочери Элен находится в морге Гориса. Международный комитет Красного Креста сообщает нам, что «вопрос передачи тела 20-летней Элен в Арцах из-за разногласия Армении и Азербайджана превратился в политическую тему».  Неужели тело моей дочери, траур моего дома должны стать политическим вопросом? Это неприемлемо.
Я обращаюсь к вам, Никол Пашинян и Арарат Мирзоян, выполните свои обязанности, чтобы разрешить создавшуюся ситуацию. Моя дочь должна быть похоронена в своей земле, рядом с нами, и вы должны решить данный вопрос. Не политизируйте трагическую смерть моей дочери.
Я не сдамся, буду бороться, пока моя дочь не будет рядом со мной. Действуйте Никол Пашинян и Арарат Мирзоян».
Напомним, что в Ширакской области 14 августа произошло ДТП, в котором  погибли 11 граждан. Среди них и 21-летняя уроженка арцахского города Чартар Элен Дадаян.