Post-gazette-ն հոդված է նվիրել հաջողակ հայ թավջութակահարուհուն
Ամերիկյան Post-gazette.com լրատվականը հատուկ հոդված է նվիրել Հայաստանից ԱՄՆ մենկած հայ թավջութակահարուհի Կատյա Ջանփոլադյանին, ով պատմել է իր կյանքի անցած ուղու մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 ՄԱՅԻՍԻԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Արմենպրես»ի փոխանցմամբ` ամերիկյան լրատվականը գրում է, որ Ջանփոլադյանը երաժշտության նկատմամբ իր մեծ սերը բացահայտել է 10-11 տարեկանում, և հենց այդ ժամանակ էլ խնդրել է իր ծնողներին երաժշտական դասերի տանել իրեն: Երաժշտական գործիքի փնտրտուքները Կատյային ի վերջո կանգնեցնրել են թավջութակի վրա: Թավջութակահարուհին հիշել է, թե ինչպես էր երաժշտական պարապմունքներն անցկացնում այդ տարիներին չջեռուցվող Կոնսերվատորիայում, սակայն այդ դժվարին պայմաններն անգամ չկարողացան նրան խանգարել լինելու հաջողակ և հաղթելու շատ մրցանակներ:
37-ամյա թավջութակահարուհին շատ լավ գիտի, թե որոնք են շրջափակման մեջ ապրելու զրկանքները: Post-gazette.com-ը գրում է, որ 1988 թվականից Ադրբեջանը, իսկ այնուհետև նաև Թուրքիան փակեցին իրենց սահմանը Հայաստանից հետ: Երբ Հայաստանը շրջափակման մեջ էր, նրա հայրը կապի սպա էր և տանը քիչ էր լինում: «Դժվար էր: Տանը ջեռուցում չկար: Քանի որ հայրս աշխատանքի էր, չկար մեկը, ով փայտ կբերեր: Մայրս, եղբայրս և տատս չէին կարող ծառերը կտրել, այդ պատճառով մենք բավարարվում էինք ճյուղեր հավաքելով»,- պատմել է Կատյա Ջանփոլադյանը:
Հետագայում նա տեղափոխվում է ամերիկյան Փիթսբուրգ քաղաք, որտեղ էլ ապրում է մինչ օրս: «Առհասարակ ես հաջողակ մարդ եմ: Բախտը ժպտում է ինձ»,- եզրափակել է հայ թավջութակահարուհին:

Post-gazette посвятил статью успешной армянской виолончелистке
Американский сайт Post-gazette.com посвятил статью успешной армянской виолончелистке Кате Джанполадян, приехавшей из Армении, которая рассказала о пройденном ею пути.
СТЕПАНАКЕРТ 18 мая АРЦАХПРЕСС-  Сайт пишет, что Катя Джанполадян проявила свою любовь к музыке в возрасте 10 - 11 лет, именно тогда она попросила родителей отвести ее в музыкальную школу. Из всех инструментов Катя выбрала виолончель.
Она вспоминает занятия тех лет в неотапливаемой Консерватории, однако никакие трудности не помешали ей достичь успеха и завоевать многие призы на конкурсах. 37-летняя виолончелистка знает все лишения жизни в блокаде. Post-gazette.com пишет о том, как в 1988 году Азербайджан, а затем и Турция, закрыли границы Армении. В те годы ее отец был офицером-связистом и мало бывал дома. «Было трудно, дома не было отопления.
Папа работал, некому было носить дрова. Мать, бабушка и брат не могли рубить деревья, мы обходились собранными сучьями»,- рассказала Катя Джанполадян. Позже она переехала в американский город Питтсбург, где и живет по сей день. «Вообще, я удачливый человек. Судьба мне улыбается»,- сказала армянская виолончелистка.