Դատապարտում ենք կատարվածը և հույս հայտնում, որ մեղավորները պատասխանատվության կենթարկվեն. Մայր Աթոռը՝ Երուսաղեմի դեպքի մասին
Դատապարտում ենք կատարվածը և հույս հայտնում, որ մեղավորները պատասխանատվության կենթարկվեն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածինը հայտարարություն է տարածել, որում դատապարտում է Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքության և հայ համայնքի նկատմամբ իրականացված բռնությունները:
«Խոր մտահոգությամբ տեղեկացանք Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանին պատկանող «Կովերի պարտեզ» կալվածքի շուրջ շարունակվող սադրիչ գործողությունների մասին։
Դեկտեմբերի 28-ին երեք տասնյակից ավելի զինված անձինք ներխուժել են «Կովերի պարտեզ»-ի տարածք, իրականացրել բռնի գործողություններ, որի հետևանքով մարմնական տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել Պատրիարքության  եկեղեցականներ և  տեղի հայ համայնքի անդամներ։
Ակնհայտ է, որ սադրիչները հերթական անգամ փորձում են ահաբեկության, սպառնալիքների ու բռնի գործողությունների միջոցով հասնել «Կովերի պարտեզ» կալվածքի յուրացմանը՝ ոտնահարելով օրենքով սահմանված ընթացակարգերը։
Խստորեն դատապարտելով կատարվածը՝ հույս ենք հայտնում, որ Իսրայելի իշխանությունները իրավաչափորեն կարձագանքեն Պատրիարքության և հայ համայնքի նկատմամբ դրսևորված  հանցավոր գործողություններին, պատասխանատվության կենթարկվեն մեղավորները և կբացառվի նմանօրինակ դեպքերի կրկնությունը։
Մեր զորակցությունն ենք հայտնում Երուսաղեմի Սրբոց Հակոբյանց զինվորյալ միաբանությանը և հայ համայնքին՝ հայցելով Տիրոջ օգնականությունը»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ երեկ համացանցում տեսանյութ է հրապարակվել Երուսաղեմի հայկական թաղամասում տասնյակ իսրայելցիների կողմից տեղի հայերի վրա հարձակման վերաբերյալ:
Տեսանյութում երևում է, որ 30 իսրայելցի ներխուժում են Երուսաղեմի հայկական թաղամասի «Կովերի պարտեզի» կոչվող տարածք՝ հարձակվելով քահանաների, բնակիչների և հավատացյալների վրա:

Первопрестольный Св. Эчмиадзин осуждает насильственные действия в отношении Иерусалимского Патриархата и армянской общины
Первопрестольный Святой Эчмиадзин осуждает насильственные действия в отношении Иерусалимского Патриархата Армянской Апостольской церкви (ААЦ) и армянской общины Иерусалима.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 декабря, АРЦАХПРЕСС- Отметим, портал Israelahayer ране сообщил, что группа экстремистов в черной одежде и масках – порядка 30 человек, вооруженных палками, гранатами со слезоточивым газом и другими средствами «уличной борьбы» – в четверг организованно ворвались в армянский квартал Иерусалима «Коверу партез» («Коровий сад»).
«С глубокой тревогой узнали о продолжающихся провокационных действиях вокруг «Коровьего сада» («Коверу партез»), принадлежащего Иерусалимскому Патриархату ААЦ.
28 декабря более трех десятков вооруженных людей вторглись на территорию «Коровьего сада», совершили насильственные действия, в результате чего священнослужители Патриархата и представители местной армянской общины получили телесные повреждения различной степени тяжести.
Очевидно, что провокаторы в очередной раз пытаются путем террора, угроз и насильственных действий добиться присвоения «Коровьего сада», нарушая установленные законом процедуры.
Решительно осуждая произошедшее, мы надеемся, что власти Израиля правомерно отреагируют на преступные действия против Патриархата и армянской общины, виновные будут привлечены к ответственности и повторение подобных случаев будет исключено», – говорится в заявлении Первопрестольного Св. Эчмиадзина