Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին այցով կմեկնի Թուրքիա
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին իր թուրք պաշտոնակից Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հրավերով պաշտոնական այցով հունվարի 4-ի առավոտյան կմեկնի Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարա` բարձրաստիճան քաղաքական և տնտեսական պատվիրակության գլխավորությամբ։
3 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ SHANTNEWS.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին տեղեկանում ենք IRNA գործակալությունից:
Այցի ընթացքում Ռայիսին Թուրքիայի նախագահի պաշտոնական ընդունելությունից հետո մասնավոր զրույց կունենա նրա հետ, այնուհետև տեղի կունենա Իրանի և Թուրքիայի Համագործակցության գերագույն խորհրդի ութերորդ նիստը՝ երկու ղեկավարների նախագահությամբ:
Դրանից հետո նախագահները մամուլի ասուլիսում կներկայացնեն իրենց բանակցությունների արդյունքները զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայությամբ։
Այդ այցի ընթացքում երկու երկրների ղեկավարները կմասնակցեն Իրանի և Թուրքիայի առևտրականների և տնտեսական գործիչների համատեղ նիստին, իսկ Ռայիսին կհանդիպի նաև Թուրքիայում բնակվող իրանցիների հետ։
Իրանի և Թուրքիայի Համագործակցության բարձրագույն խորհրդի յոթերորդ նիստը տեղի է ունեցել 2023 թ․ հուլիսին՝ Թուրքիայի նախագահի` Թեհրան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում, որտեղ կողմերը պայմանավորվել են զարգացնել հարաբերությունները և խորացնել կապերը տնտեսական, ենթակառուցվածքային, անվտանգային, քաղաքական, մշակութային և սպորտի բնագավառներում:

Президент Ирана Ибрахим Раиси посетит Турцию
Президент Ибрахим Раиси по приглашению своего турецкого коллеги и с целью совершения официального визита утром в четверг во главе высокопоставленной политической и экономической делегации отправится в Анкару, столицу Турции.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 января, АРЦАХПРЕСС- Передает ИРНА.
Аятолла Сейед Эбрахим Раиси во время этого визита после официального приема со стороны Реджепа Тайипа Эрдогана, президента Турции, проведет с ним частную встречу, а затем состоится восьмое заседание Высшего совета сотрудничества Ирана и Турции под председательством двух президентов.
После этого президенты на пресс-конференции изложат результаты своих переговоров в присутствии СМИ.
Также в ходе этого визита два президента примут участие в совместном заседании торговцев и экономических деятелей Ирана и Турции, а аятолла Раиси также встретится с иранцами, проживающими в этой стране.
Седьмое заседание Высшего совета сотрудничества Ирана и Турции состоялось в июле прошлого года в ходе официального визита президента Турции в Тегеран, на котором стороны договорились о развитии отношений и повышении связей в экономических, инфраструктурных, безопасностных, политических, культурных и спортивных областях.