Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին այցով կմեկնի Թուրքիա
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին իր թուրք պաշտոնակից Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հրավերով պաշտոնական այցով հունվարի 4-ի առավոտյան կմեկնի Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարա` բարձրաստիճան քաղաքական և տնտեսական պատվիրակության գլխավորությամբ։
3 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ SHANTNEWS.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին տեղեկանում ենք IRNA գործակալությունից:
Այցի ընթացքում Ռայիսին Թուրքիայի նախագահի պաշտոնական ընդունելությունից հետո մասնավոր զրույց կունենա նրա հետ, այնուհետև տեղի կունենա Իրանի և Թուրքիայի Համագործակցության գերագույն խորհրդի ութերորդ նիստը՝ երկու ղեկավարների նախագահությամբ:
Դրանից հետո նախագահները մամուլի ասուլիսում կներկայացնեն իրենց բանակցությունների արդյունքները զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայությամբ։
Այդ այցի ընթացքում երկու երկրների ղեկավարները կմասնակցեն Իրանի և Թուրքիայի առևտրականների և տնտեսական գործիչների համատեղ նիստին, իսկ Ռայիսին կհանդիպի նաև Թուրքիայում բնակվող իրանցիների հետ։
Իրանի և Թուրքիայի Համագործակցության բարձրագույն խորհրդի յոթերորդ նիստը տեղի է ունեցել 2023 թ․ հուլիսին՝ Թուրքիայի նախագահի` Թեհրան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում, որտեղ կողմերը պայմանավորվել են զարգացնել հարաբերությունները և խորացնել կապերը տնտեսական, ենթակառուցվածքային, անվտանգային, քաղաքական, մշակութային և սպորտի բնագավառներում:

Iranian President to visit Turkey
Iranian President Ebrahim Raisi is scheduled to visit Ankara on Thursday along with a political and economic delegation, IRNA news agency reports.
STEPANAKERT,  JANUARY 3, ARTSAKHPRESS: The Iranian President is expected to hold talks with his Turkish counterpart, Recep Tayyip Erdogan, and attend the eighth meeting of the Supreme Council of Iran-Turkey Cooperation.
During his visit, Raisi is also scheduled to meet with Iranian and Turkish businessmen, as well as Iranian expatriates.
The 7th meeting of the Supreme Council of Economic Cooperation between Iran and Türkiye was held on July 19, 2022, during President Erdogan’s official visit to Tehran. During that visit, the two sides agreed to develop relations in economic, infrastructure, security, political, cultural, and sports fields.