Եռակողմ պայմանավորվածությունները Հարավային Կովկասում խաղաղության այլընտրանք չունեցող երաշխիքն են. Զախարովա
Դուք հստակ ձեւակերպեցիք այդ առաջարկը, որն ուղղվել է Երեւանի կողմից անմիջապես ադրբեջանական կողմին։ Ինձ թվում է՝ պետք է  ադրբեջանական կողմին էլ հարցնել։
31 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ NEWS.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է Մոսկվան գնահատում Երեւանի առաջարկը Ադրբեջանի կողմից չհարձակման պակտի ստորագրման մասին, եւ որքանով է պակտը հավասարազոր խաղաղության պայմանագրին։
«Եթե դուք խոսում եք մեր սկզբունքային դիրքորոշման մասին, ապա մենք վստահ ենք, որ Հարավային Կովկասում կայունության եւ երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման երաշխիքը բարձր մակարդակի եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացման շուտափույթ վերականգնման իրականացումն է, որոնք կնքվել են 2020-2022թթ.։ Դա Բաքվի եւ Երեւանի հաշտեցման այլընտրանք չունեցող ճանապարհային քարտեզն է։ Այն ներառում է այդ թվում նաեւ խաղաղության պայմանագրի մշակումը»,- ասել է նա։

Захарова: Трехсторонние договоренности являются безальтернативной гарантией мира на Южном Кавказе
Вы четко сформулировали это предложение, которое было направлено со стороны Еревана непосредственно азербайджанской стороне. Мне кажется, нужно азербайджанскую сторону и спрашивать.
31 января, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на вопрос о том, как Москва оценивает предложение Еревана о подписании пакта о ненападении с Азербайджаном и насколько пакт равносилен мирному договору.
«Если вы говорите о нашей принципиальной позиции, то мы уверены, что гарантией установления стабильности и устойчивого долгосрочного мира на Южном Кавказе является скорейшее восстановление реализации комплекса трехсторонних договоренностей на высшем уровне, которые были заключены в период с 2020-2022 гг. Это безальтернативная дорожная карта примирения Баку и Еревана. Она включает в том числе и выработку мирного договора», - сказала она.