Եվրոպական խորհրդարանը հաջորդ շաբաթ բանաձև կքննարկի Հայաստանի հետ ԵՄ վիզաների ազատականացման վերաբերյալ
Եվրոպական խորհրդարանում հաջորդ շաբաթ բանաձև կքննարկվի Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման վերաբերյալ։
23 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնել է Եվրոպական խորհրդարանի գերմանացի պատգամավոր Վիոլա Ֆոն Քրամոնը։
Նա հայտնել է, որ բանաձևը կքննարկվի հաջորդ շաբաթ՝ Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստի ընթացքում։
«Մենք բանաձևով առաջ ենք քաշում իրական վիզային գործողությունների ծրագիր, մենք առաջ ենք մղելու Հայաստանի հետ ինստիտուցիոնալ և այլ կապերը սերտացնելու օրակարգը, որպեսզի Հայաստանի բնակիչներն էլ զգան, որ իրենք ողջունվում են: Մենք իսկապես կցանկանայինք Հայաստանին ինչ-որ պահի տեսնել Եվրամիության մաս։ Այսպիսով, եթե գոնե առաջ գնանք մուտքի արտոնագրերի կամ ազատականացման գործողությունների ծրագրով, սա շոշափելի բան կլինի մարդկանց համար, ինչպես նաև առևտրի և մեր շուկաների ազատականացման առումով»,- նշել է Եվրախորհրդարանի պատգամավորը։
Հարցին, թե արդյոք խոչընդոտներ կա՞ն, որպեսզի Եվրամիությունը Հայաստանի հետ երկխոսություն սկսի վիզաների ազատականացման շուրջ, պատգամավորը պատասխանել է, որ Եվրախորհրդարանը չէ, որ կարող է արգելափակել կամ մինչ այժմ արգելափակել է այդ գործընթացը։ Նա մանրամասնել է, որ այդ խնդիրը միշտ եղել է Եվրոպական խորհրդում։
Վիոլա Ֆոն Քրամոնն ասել է, որ Հայաստանի դիվանագետները պետք է այդ հարցով որոշակի աշխատանքներ տանեն ԵՄ անդամ որոշ երկրների հետ՝ չհստակեցնելով, թե խոսքը հատկապես որ երկրների մասին է։
Նա նշել է, որ ԵՄ անդամ որոշ երկրներում արմատացած մտահոգություններ կան Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման հարցում։

Европарламент на следующей неделе обсудит резолюцию, касающуюся либерализации визового режима с Арменией
На следующей неделе Европарламент обсудит резолюцию о либерализации визового режима с Арменией.
23 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом «Арменпресс» в Брюсселе сообщила депутат Европарламента от Германии Виола фон Крамон.
Она сообщила, что резолюция будет обсуждена на пленарном заседании Европарламента.
«С этой резолюцией мы выдвигаем реальный план визовых действий, и будем продвигать повестку более тесных институциональных и других связей с Арменией, чтобы жители Армении почувствовали, что их приветствуют. Нам очень хотелось бы, чтобы Армения в какой-то момент стала частью Европейского Союза. Так что, если мы хотя бы продвинемся с программой виз или действиями по либерализации, это будет что-то ощутимое для людей, также и с точки зрения торговли и либерализации наших рынков», - заявила депутат Европарламента.
На вопрос, есть ли какие-либо препятствия для начала диалога Евросоюза с Арменией по поводу визовой либерализации, депутат ответила, что блокировать, и пока блокировал этот процесс не Европарламент, эта проблема всегда была в Европейском совете.
Виола фон Крамон отметила, что армянским дипломатам следует провести определенную работу по этому вопросу с некоторыми странами-членами ЕС, не уточнив, с какими именно странами.
Она отметила, что в некоторых странах-членах ЕС укоренились опасения по поводу либерализации виз с Арменией.