Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմական համագործակցությունը համակարգային և հեռահար բնույթ ունի․ Պապիկյան
Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջպետական հարաբերություններում իր կարևոր դերակատարումն ունի պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը։
23 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիեն Լըկորնյուի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ։
«Մեզ համար մեծ պատիվ է պատմության ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանում հյուրընկալել բարեկամ Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարին։ Հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված միջպետական հարաբերությունների շրջանակները մեր պետությունների ղեկավարների՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, նախագահ Էմանուել Մակրոնի առաջնահերթ ուշադրության ներքո օրըստօրե ընդլայնվում են, որոնցում իր կարևոր դերակատարումն ունի պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը։
Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարի այցը վկայությունն է մի բանի, որ, թեև Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմական համագործակցության գործնական փուլը երկու տարին չի բոլորել, մեր համատեղ ջանքերի շնորհիվ այն արդեն իսկ համակարգային և հեռահար բնույթ ունի»,- նշեց Պապիկյանը։
Օգտվելով առիթից՝ Հայաստանի պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն հայտնեց ֆրանսիացի գործընկերներին և պարոն Լըկորնյուին՝ համագործակցության զարգացման գործում ցուցաբերվող պատրաստակամության և անձնական ներդրման համար։

Сурен Папикян: Военное сотрудничество между Арменией и Францией носит системный и долгосрочный характер
Сотрудничество в сфере обороны играет важную роль в межгосударственных отношениях Армении и Франции.
23 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил министр обороны Республики Армения Сурен Папикян на совместной пресс-конференции с министром вооруженных сил Франции Себастьяном Лекорню.
«Для нас большая честь впервые в истории принимать министра Вооруженных сил дружественной нам Франции в Армении. Рамки межгосударственных отношений, основанных на общих ценностях армянского и французского народов, расширяются день ото дня под пристальным вниманием глав наших государств - премьер-министра Никола Пашиняна и президента Эммануэля Макрон. В них довольно важную роль имеет сотрудничество в области обороны.
Визит министра Вооруженных сил Франции является свидетельством того, что, хотя практическому этапу военного сотрудничества между Арменией и Францией не более двух лет, но благодаря нашим совместным усилиям он уже носит системный и долгосрочный характер», - отметил Сурен Папикян.
Министр обороны Армении поблагодарил французских коллег и министра Лекорню за готовность и личный вклад в дело развития сотрудничества.