Բազմիցս տեսել ենք, որ Ռուսաստանին չեն մտահոգում Հայաստանի շահերը. ԱՄՆ պետքարտուղարություն
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը պատասխանել է «Ամերիկայի ձայնի» հայկական ծառայության հարցմանը՝ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի անդամակցության շուրջ վարչապետ Փաշինյանի օրերս արված հայտարարությունների ու պաշտպանության ոլորտում Երևանի ձեռնարկած քայլերի մասին:
24 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ SHANTNEWS.am-ի փոխանցմամբ,   ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հայտնել է.
«Մենք հարգում ենք Հայաստանի՝ որպես անկախ երկրի ցանկությունը՝ շարունակելու իր ընտրած անվտանգային հարաբերությունները, և մենք աջակցում ենք տարածաշրջանի բոլոր երկրների ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը»։
Անդրադառնալով Մոսկվայի հետ Երևանի հարաբերություններում առկա խնդիրներին՝ ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը նշել է.
«Ռուսաստանը վստահելի կամ բարեխիղճ դաշնակից կամ գործընկեր չէ Հարավային Կովկասում կամ այլուր: Մենք բազմիցս տեսել ենք, որ Ռուսաստանին չեն մտահոգում Հայաստանի շահերը»:

Госдеп США: Мы неоднократно видели, что Россию не волнуют интересы Армении
Государственный департамент США ответил на запрос армянской службы "Голос Америки" относительно заявлений премьер-министра Пашиняна относительно членства Армении в ОДКБ и шагов, предпринятых Ереваном в сфере обороны.
24 февраля, АРЦАХПРЕСС- Государственный департамент сообщил:
«Мы уважаем стремление Армении как независимой страны продолжать выбранные ею отношения в сфере безопасности и поддерживаем суверенитет и территориальную целостность всех стран региона».
Относительно проблем в отношениях между Ереваном и Москвой, внешнеполитическое ведомство США отметило:
«Россия не является надежным и добросовестным союзником или партнером на Южном Кавказе или где-либо еще. Мы неоднократно видели, что Россию не волнуют интересы Армении».