Ադրբեջանցիները Ստեփանակերտում ապամոնտաժել են Շառլ Ազնավուրի հուշարձանը
Ադրբեջանի վարչախումբը ապամոնտաժել է Ստեփանակերտի Պոլ Էլյուար Ֆրանկոֆոնիայի Կենտրոնի հարեւանությամբ գտնվող Շարլ Ազնավուրի հուշարձանը, որը կանգնեցվել է անվանի երգչի 100 ամյակի կապակցությամբ 2022 թվականին:
27 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության Պետական Խորհրդի ֆեյսբուքյան էջից:
«Ստորեւ լուսանկարներում՝ Շարլ Ազնավուրի հուշարձանը եւ այդ նույն վայրը այս տավա հունվար ամսին: Ավելի վաղ ապամոնտաժվել են գրող Հակոբ Հակովյանի, ազգային բարերար Ալեք Մանուկյանի, ռուսական համայնավար առաջնորդ Ալեքսանդր Մյասնիկյանի, սովետական զինվորականներ Ադմիրալ Իսակովի, Անատոլի Զինեւիչի, Քրիստաֆոր Իվանյանի եւ այլոց հուշարձանները: Ապամոնտաժվել է նաեւ Արցախի Հերոս Աշոտ Ղուլյանի հուշարձանը՝ Ստեփանակերտի նույնանուն պուրակում: Համացանցում հրապարակվող նյութերից տեղեկանում ենք նաեւ, որ վանդալիզմի են ենթարկվում արցախյան ազատամարտում զոհվածների գերեզմանները»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

Азербайджанцы демонтировали памятник Шарлю Азнавуру в Степанакерте
Администрация Азербайджана демонтировала памятник Шарлю Азнавуру, установленный по случаю 100-летия со дня его рождения в 2022 году и расположенный рядом с Центром франкофонии Поля Элюара в Степанакерте.
27 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает Государственный совет Арцаха по охране культурного наследия.
«На фотографиях ниже памятник Шарлю Азнавуру и то же место в январе этого месяца. Ранее были демонтированы памятники писателю Акопу Аковяну, народному меценату Алеку Манукяну, деятелю Александру Мясникяну, советским воинам адмиралу Исакову, Анатолию Зиневичу, Кристафору Иваняну и другим. В одноимённом парке Степанакерта также демонтирован памятник Герою Арцаха Ашоту Гуляну. Из материалов, опубликованных в Интернете, мы также узнаем, что могилы погибших в Освободительной войне Арцаха подвергаются вандализму», - говорится в сообщении совета.