Անհապաղ պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ. Եվրախորհրդարանի նոր բանաձևերը
Եվրախորհրդարանն ընդունեց արտաքին քաղաքականության և ԵՄ անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության վերաբերյալ 2 բանաձև, որոնցով կոչ է անում անհապաղ պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ:
29 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ԱԺ ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Եվրախորհրդարանն ընդունեց արտաքին քաղաքականության և ԵՄ անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության վերաբերյալ 2 բանաձև, որոնցից յուրաքանչյուրում ԵՄ-ին կոչ է անում.
Անհապաղ պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ և կասեցնել ռազմավարական էներգետիկ գործընկերության մասին փոխըմբռնման հուշագիրը:
Պատրաստ լինել թիրախավորված և անհատական ​​պատժամիջոցներ սահմանելու Ադրբեջանի քաղաքական և ռազմական ղեկավարության դեմ, կասեցնել նավթի և գազի ներմուծումը Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ ցանկացած ռազմական ագրեսիայի դեպքում:
Ամրապնդել Հայաստանում ԵՄ առաքելության մանդատը, ավելացնել դրա չափը, երկարացնել դրա ժամկետը և դիտորդներ տեղակայել Թուրքիայի հետ սահմանին։

Европарламент принял две резолюции с требованием применить санкции в отношении Азербайджана
Европарламент принял две резолюции по внешней политике и политике безопасности и обороны ЕС, в которых призывает к немедленному введению санкций против Азербайджана.
29 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом на своей странице в Facebook написал секретарь парламентской фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян.
Он, в частности, отметил: «Европейский парламент принял 2 резолюции по внешней политике и политике ЕС в области безопасности и обороны, в каждой из которых содержится призыв к ЕС:
Немедленно ввести санкции против Азербайджана и приостановить действие меморандума о взаимопонимании по стратегическому энергетическому партнерству.
Быть готовым ввести целенаправленные и индивидуальные санкции против политического и военного руководства Азербайджана, приостановить импорт нефти и газа в случае любой военной агрессии Азербайджана против Армении.
Укрепить мандат миссии ЕС в Армении, увеличить ее размер, продлить срок ее действия и разместить наблюдателей на границе с Турцией.
Приостановить переговоры по соглашению о новом партнерстве с Азербайджаном».
Напомним, что в настоящее время на границе Армении и Турции находятся российские пограничники. Таким образом, резолюции подтекстом требуют вывод или по меньшей мере сокращение функций пограничников РФ.