Աշխարհում նշվում է Երեխաների հարկադիր աշխատանքի դեմ պայքարի միջազգային օրը
Երեխաների հարկադիր աշխատանքի դեմ պայքարի միջազգային օրը (World Day Against Child Labour) սահմանվել է Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության կողմից և ամեն տարի նշվում է հունիսի 12-ին:
Երեխաների հարկադիր աշխատանքի դեմ պայքարի միջազգային օրը (World Day Against Child Labour) սահմանվել է Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության կողմից և ամեն տարի նշվում է հունիսի 12-ին:
Այս տարի օրվա կարգախոսն է` « Ընդլայնել սոցիալական պաշտպանությունը. Պայքարել երեխաների շահագործման դեմ»: Օրը նշելու գաղափարը ծագել է Օսլոյում և Ամստերդամում անցկացվող կոնֆերանսի ժամանակ 1997 թվականին:
«Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ` Միավորված ազգերի կազմակերպությունը արձանագրել է երեխաների իրավունքների խախտման 52 տեսակ, որոնցից է իշխանական ուժերի և զինյալ խմբավորումների կողմից անչափահասների զինվորագրումը, երեխաների նկատմամբ սեռական ոտնգձությունները, հոգեբանական և ֆիզիկական բռնությունները, աշխատանքային թրաֆիքինգը և այլն:
ՄԱԿ-ի տվյալների համաձայն` աշխարհում երեխաներն ամենաշատը շահագործվում են Չինաստանում ու Հնդկաստանում, իսկ անչափահասների զինվորագրման և ահաբեկչական գործողություններին ներգրավման գործում առաջատար երկրների ցուցակը գլխավորում են Աֆղանստանը, Իրաքը և Սիրիան:
Միևնույն ժամանակ ՄԱԿ-ը սահմանում է, որ երեխաների գործունեությունը պիտի սահմանափակվի միայն կրթական և ընդհանուր զարգացվածության գործընթացներին նրանց մասնակցությամբ:
Կազմակերպությունը նաև հորդորում է` կրթությունը երեխաներին, աշխատանքը` մեծահասակներին: Այն իր առջև նպատակ է դրել մինչև 2016 թվականըվերացնել երեխաների աշխատանքի շահագործման ամենավատ ձևերը: Վերջին տվյալների համաձայն` աշխարհում աշխատող երեխաների թիվը կազմում է 215 մլն, որոնցից 115-ը աշխատում են վտանգավոր պայմաններում:

Сегодня в мире отмечается День борьбы с детским трудом
Ежегодно 12 июня отмечается Всемирный день борьбы с детским трудом (World Day Against Child Labour). Об этом сообщает Арцахпресс, ссылаясь на Calend.ru. Согласно информации, праздник установлен Международной организацией труда (МОТ).
Ежегодно 12 июня отмечается Всемирный день борьбы с детским трудом (World Day Against Child Labour).
Об этом сообщает Арцахпресс, ссылаясь на Calend.ru. Согласно информации, праздник установлен Международной организацией труда (МОТ). Идея ввести в календарь новую дату возникла после конференции по борьбе с наихудшими формами детского труда и международной конференции по вопросам детского труда, прошедших в Амстердаме и Осло в 1997 году. По последним данным, число работающих детей в мире составляет 215 миллионов, причем 115 миллионов из них работают в опасных условиях. Многие из них практически не имеют времени, чтобы ходить в школу, а уж тем более – играть, часто они не получают должного питания и ухода. Государства – члены МОТ поставили своей целью ликвидировать к 2016 году наихудшие формы детского труда. Для ее достижения потребуется как расширение масштабов деятельности, так и укрепление политической воли.
Отмечается также, что к этому Дню во многих странах мира общественными и правительственными организациями и учреждениями проводятся всевозможные мероприятия: выставки картин, презентации сайтов, массовые акции, спортивные состязания, детские праздники, спектакли, информационные кампании.