ԻԼԻՊ-ից ձերբազատվելու համար թուրքերը նախ պետք է ազատվեն Էրդողանից. Հարութ Սասունյան
Թուրքիան ոչ միայն հրաժարվել է միանալ ՆԱՏՕ-ի իր դաշնակիցներին ԻԼԻՊ-ի դեմ պայքարում, այլև վերապատրաստել, զինել և աջակցել է հազարավոր ահաբեկիչների ներթափանցմանը Սիրիա և Իրաք:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին իր հոդվածում գրում է «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ եւ խմբագիր Հարութ Սասունյանը: Բրիտանական «Գարդիան» պարբերականը հայտնել է, որ մայիսին, երբ Միացյալ Նահանգների հատուկ ուժերը Արևելյան Սիրիայում շրջապատեցին և սպանեցին ԻԼԻՊ-ի ղեկավար Աբու Սայաֆին, հարձակման ժամանակ առգրավված փաստաթղթերը բացահայտեցին Անկարայի սերտ համագործակցությունը ԻԼԻՊ-ի հետ: Հարյուրավոր հոդվածներ հրապարակվեցին ամբողջ աշխարհում՝ նկարագրելով  ԻԼԻՊ-ին ցուցաբերած թուրքական աջակցության մանրամասները:
Դանիել Փայփսը, «Վաշինգտոն թայմս»-ում հրապարակված «Թուրքիայի աջակցությունը ԻԼԻՊ-ին» իր հոդվածում տեղեկացնում է, որ «Թուրքերն ավելի շատ բաներ են տրամադրել, քան պարզապես սահմանի հատումը. նրանք ապահովել են ԻԼԻՊ-ի եկամուտի, մատակարարումների, վերապատրաստման և զենքի առյուծի բաժինը»: Փայփսը նաև բացահայտել է, որ ԻԼԻՊ-ի վիրավոր զինյալները բուժում են ստացել թուրքական հիվանդանոցներում, և Թուրքիան ԻԼԻՊ-ին վճարել է 800 միլիոն դոլար նավթի ապօրինի առաքման համար:
Փոխնախագահ Ջո Բայդենը անցյալ տարվա հոկտեմբերին Հարվարդի համալսարանում ունեցած իր ելույթում հաստատեց Թուրքիայի կործանարար դերը իսլամիստ ահաբեկիչների աջակցման գործում. Թուրքիան, Սաուդյան Արաբիան և Էմիրաթները «հարյուր միլիոնավոր դոլարներ և հազարավոր տոննա զենք են նվիրաբերել յուրաքանչյուրին, ով կպայքարի Ասադի դեմ, սակայն այդ մարդիկ, որոնք ստանում էին՝  բոլորը Նուսրա, Ալ-Քաիդա խմբավորումներից  էին և աշխարհի տարբեր մասերից եկած ջիհադական ծայրահեղական տարրեր էին»:
Փոխնախագահը նաև բացահայտեց, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մասնավոր զրույցում իրեն ասել է. «Դուք ճիշտ էիք: Մենք շատ շատերին թույլ տվեցինք անցնել»: Բայդենը հետագայում ներողություն խնդրեց իր հրապարակային ելույթի համար, որպեսզի մեղմի Էրդողանի զայրույթը:
Միտչել Պրոտերոն McClatchyDC.com կայքից, օգոստոսի 24-ին ապշեցուցիչ բացահայտումով տեղեկացրեց, որ թուրքական հետախուզությունը ահազանգել էր իսլամիստ ահաբեկիչներին, որ ամերիկյան վերապատրաստում ստացած մի խումբ զինյալներ պատրաստվում են Թուրքիայից անցնել Սիրիա: ԱՄՆ վերապատրաստման 500 միլիոն դոլար արժողությամբ ծրագրի 54 շրջանավարտներից շատերին ժամանելուն պես Ալ-Քաիդայի Նուսրա ճակատը անմիջապես կանգնեցրեց և առևանգեց...
Անցյալ ամիս, երբ Թուրքիան վերջապես համաձայնեց միանալ ահաբեկչության դեմ պատերազմին և «թույլ տվեց» Միացյալ Նահանգներին Ինջիրլիքի ռազմակայանից հրթիռակոծել ԻԼԻՊ-ի թիրախները, ԱՄՆ պաշտոնյաների նախնական ցնծությունը վերածվեց սոսկումի, երբ նրանք հասկացան, որ թուրքական ռազմական առաջնահերթությունը Իրաքում և Սիրիայում քրդերին, այլ ոչ թե ԻԼԻՊ-ին հարվածելն էր: Թուրքիան, հարվածելով քուրդ գրոհայիններին, ըստ էության, օգնում էր ԻԼԻՊ-ին, քանի որ քրդերը ԱՄՆ-ի միակ վստահելի ռազմական գործընկերներն էին այդ տարածքում:
Ցանկանալով խոչընդոտել  անկախ Քուրդիստան ստեղծելու քրդերի վաղեմի երազանքը, քրդերի դեմ Իրաքում, Սիրիայում և Թուրքիայում լայնածավալ արյունալի հարձակումներ սանձազերծելով, Էրդողանը հույս ունի, որ նոյեմբերի 1-ին թուրք ընտրողները կօգնեն նրան վերականգնել իր կուսակցության՝ այս տարվա հունիսի ընտրություններում կորցրած խորհրդարանական մեծամասնությունը: Ի դժբախտություն Էրդողանի՝ քրդերի դեմ հարձակումները բացասական արձագանք գտան շատ թուրք քաղաքացիների շրջանում, որոնք կորցրել էին բանակում ծառայող իրենց սիրելիներին՝ պարզապես Նախագահի քաղաքական վարկանիշը բարձրացնելու համար։
Հուսահատության մեջ հայտնված Էրդողանն առաջիկա շաբաթների ընթացքում կարող է դիմել ևս մեկ հնարքի: Տեսնելով, որ քրդերի ռմբակոծումը չի ստեղծում ակնկալվող հանրային աջակցություն առաջիկա ընտրություններում, նա կարող է հրամայել զանգվածային հարձակումներ ձեռնարկել քրդերի դեմ ամբողջ Արևելյան Թուրքիայում: Իսկ հետո որպես պատրվակ օգտագործելով քաղաքացիական պատերազմը՝ արտակարգ դրություն հաստատել, կասեցնել խորհրդարանը և կառավարել կղերապետական օսմանյան սուլթանի երկաթե բռունցքով...
Միացյալ Նահանգները և ՆԱՏՕ-ի իր դաշնակիցները պարտավոր են հնարավոր ամեն ինչ անել կանգնեցնելու իրենց իսկ ստեղծած հրեշին, մինչ նա կոչնչացնի ամեն ինչ իր ճանապարհին: Էրդողանը լուրջ սպառնալիք է իր սեփական քաղաքացիների՝ թուրքերի, քրդերի և այլոց համար, ինչպես նաև ապակայունացնող ուժ է ամբողջ տարածաշրջանի համար: Արևելյան Թուրքիայում քուրդ բնակչության վրա վայրագ հարձակումները լավագույն փաստն են, թե ինչու քրդերն արժանի են անկախ պետականության և չեն կարող այլևս հանդուրժել թուրքական դաժան վարչակարգը...
Օբամայի վարչակազմը պետք է հետևի Թուրքիայում ԱՄՆ նախկին դեսպան և 2005-2009 թվականներին պաշտպանության փոխնախարար Էրիկ Էդելմանի իմաստուն խորհրդին: «Նյու Յորք թայմս» թերթում օգոստոսի 27-ին հրապարակված իր հոդվածում Էդելմանը առաջարկում է, որ Միացյալ Նահանգները «սահմանափակի Թուրքիայի մասնակցությունը բարձր մակարդակի հանդիպումներում, կրճատի հետախուզական համագործակցությունը և մերժի ամերիկյան աջակցությունը Թուրքիային միջազգային ֆինանսական հաստատություններում»: Այս և շատ այլ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն առաջիկա մի քանի շաբաթների ընթացքում, մինչև նոյեմբերին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները:
«Նյու Յորք թայմս»-ի խմբագրական խորհուրդը օգոստոսի 31-ի խմբագրականում Էրդողանի քաղաքական հնարքները բնութագրեց որպես փորձ՝ «փրկելու իր հավակնությունները՝ ավտորիտար կառավարումը և մեծապես ընդլայնված լիազորությունները շարունակելու համար»:
Սիրիայում և Իրաքում ահաբեկչության հիմնախնդիրը սահմանափակելու, այդ երկրներում կայունությունը վերականգնելու և Թուրքիայի ներսում աճող արյունահեղությունը դադարեցնելու համար, թուրք ժողովուրդը չպետք է թույլատրի, որ Էրդողանի կուսակցությունը վերականգնի իր կորցրած խորհրդարանական մեծամասնությունը։

To get rid of ISIS, Turks must first get rid of Erdogan: Harut Sassounian
Turkey has not only refused to join its NATO allies in fighting against ISIS, but has trained, armed and facilitated the infiltration of thousands of terrorists into Syria and Iraq, Harut Sassounian, the publisher of the California Courier writes.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 9, ARTSAKHPRESS: The British Guardian reported that, in May when US Special Forces raided the compound of ISIS leader Abu Sayyaf in Eastern Syria and killed him, documents seized during the raid revealed Ankara’s close collaboration with ISIS. Hundreds of articles have been published around the world describing various aspects of Turkish assistance to ISIS. Daniel Pipes in his Washington Times article, “Turkish Support for ISIS,” reported that “Turks offered far more than an easy border crossing: they provided the bulk of ISIS’ funds, logistics, training, and arms.” Pipes also revealed that wounded ISIS fighters are treated in Turkish hospitals, and Turkey has paid $800 million to ISIS for illicit oil shipments.
Vice President Joe Biden confirmed Turkey’s sinister role in helping Islamist terrorists at a Harvard University speech last October: Turkey, Saudi Arabia and the Emirates “poured hundreds of millions of dollars and thousands of tons of weapons into anyone who would fight against Assad - except that the people who were being supplied were all Nusra and al-Qaeda and the extremist elements of jihadis coming from other parts of the world.” The Vice President also revealed that Turkish President Recep Tayyip Erdogan had told him privately: “You were right. We let too many people through.” Biden later apologized for his public remarks to soothe Erdogan’s wrath.
In an astounding revelation, Mitchell Prothero of McClatchyDC.com reported on August 24 that Turkish intelligence had alerted Islamist terrorists that a group of US-trained fighters was about to cross from Turkey into Syria. Upon arrival, many of the 54 graduates of the $500 million U.S. training program were promptly intercepted and kidnapped by al-Qaida’s Nusra Front!
Last month, when Turkey finally agreed to join the war against terror and ‘allowed’ the United States to launch airstrikes on ISIS targets from Incirlik Air Base, U.S. officials’ initial delight turned into dismay when they realized that the Turkish military’s priority was attacking the Kurds in Iraq and Syria, not ISIS. By going after Kurdish militants, Turkey was in fact helping ISIS because the Kurds were the only reliable US military partners on the ground.
Beyond wishing to undermine long-held Kurdish aspirations for an independent Kurdistan, by unleashing large scale bloody attacks against Kurds in Iraq, Syria, and Turkey, Erdogan is hoping that on November 1 Turkish voters would help his party regain the parliamentary majority it lost in the June elections.Unfortunately for Erdogan, the attacks on Kurds have created a widespread backlash among many Turkish citizens who lost their loved ones serving in the military, simply to boost the President’s political rating!
In desperation, Erdogan may well resort to one more trick in the coming weeks. Seeing that bombing Kurds is not generating the expected public support in the upcoming elections, he could order massive attacks on Kurds throughout Eastern Turkey. He would then use the excuse of an all-out civil war to declare a state of emergency, suspend Parliament, and rule with the iron fist of a theocratic Ottoman Sultan!
The United States and its NATO allies have an obligation to do everything possible to stop the monster they have created before he destroys everything on his path. Erdogan is a serious menace to his own citizens - Turks, Kurds, and others - as well as a destabilizing force to the entire region! The vicious attacks on the Kurdish population in Eastern Turkey makes the best case why Kurds deserve independent statehood and can no longer tolerate the brutal Turkish regime!
The Obama administration should follow the wise counsel of Eric S. Edelman, former U.S. ambassador to Turkey and under secretary of defense from 2005 to 2009. In a commentary published in The New York Times on August 27, Edelman suggests that the United States “restrict Turkey’s access to senior-level meetings; reduce intelligence cooperation; and withhold American support for Turkey in international financial institutions.” These steps and many others must be taken in the next few weeks before November’s parliamentary elections.
In an August 31 editorial, The New York Times Editorial Board described Erdogan’s political shenanigans as an attempt to “salvage his ambitions for continued authoritarian rule and greatly expanded powers.”
To bring the problem of terrorism in Syria and Iraq under control, restore stability in these countries, and stop the escalating bloodshed inside Turkey, the Turkish people must ensure that Erdogan’s party does not regain its lost parliamentary majority!