ՀՀ երիտասարդական նվագախումբը Իսպանիայում «1915» ստեղծագործությամբ ոգեկոչել է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
Ավստրիայի հեղինակավոր «Բրուքներֆեստ» միջազգային փառատոնում և Վիեննայի «Մյուզիքֆերեյնում» ելույթներ ունենալուց հետո Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հերթական կանգառն Իսպանիան էր։
ՀՀ երիտասարդական նվագախումբը Իսպանիայում «1915» ստեղծագործությամբ ոգեկոչել  է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ՝ երիտասարդական նվագախումբը՝ մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, երկու համերգով հանդես է եկել աշխարհահռչակ ջութակահար Արա Մալիկյանի հետ, ով առաջադրվել է լատինամերիկյան Գրեմմի մրցանակի:
Սեպտեմբերի 25-ի ելույթը կայացել է իսպանական Սարագոսայի «Մոցարտ»  համերգասրահում, իսկ սեպտեմբերի 26-ի համերգը՝ Մադրիդի Թագավորական թատրոնում։ Համերգների տոմսերը ելույթից դեռ շաբաթներ առաջ սպառվել էին։
Երաժիշտներն արժանացել են հանդիսատեսի աննախադեպ ընդունելության։ Հնչել են Խաչատրյանի, Մենդելսոնի, Պագանինիի, Չայկովսկու և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները, կատարումներ «Լեդ Զեփելինի» ռեպերտուարից։ Երաժիշտները կատարել են Արա Մալիկյանի «1915» ստեղծագործությունը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Ընդ որում, «1915» գործը գրված է եղել հենց այս համերգների համար։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նշել է, որ նվագախմբի և իր՝ որպես դիրիժորի համար շատ հետաքրքիր է աշխատել Արա Մալիկյանի նման ինքնատիպ արտիստի հետ։
Սերգեյ Սմբատյանն ընդգծել է, որ 2016-ին փորձելու են հրավիրել Արա Մալիկյանին Հայաստան, քանի որ նա հայ ժողովրդի հերոսներից է։ «Մենք միշտ հայերի ենք փնտրում այլ ազգերի մեջ, բայց մոռանում ենք, որ ունենք իրական հայ հերոսներ, ովքեր աշխարհում մտածելակերպ են փոխում, ձևավորում հայ մարդու կերպարը Հայաստանի սահմաններից դուրս»,- ասել է Երիտասարդական նվագախմբի գլխավոր դիրիժորը։
Արա Մալիկյանը ծնվել է Բեյրութում, ուսանել է Լոնդոնում, այժմ բնակվում է Մադրիդում։ Նա վիրտուոզ ջութակահար է՝ վառ արտահայտչականությամբ։ Թողարկել է մի քանի տասնյակ ձայնասկավառակ։ Նրա ջութակը երաժշտական աշխարհում ամենաօրիգինալ և նորարարական ձայներից է։ Մալիկյանը հեղինակավոր միջազգային մրցույթների դափնեկիր է, տարեկան ունենում է ավելի քան 450 համերգ աշխարհի մոտ 40 երկրում:

Concert dedicated to memory of Genocide victims held in Spain
After the concerts as a part of the prestigious Brucknerfest International Festival and in Vienna's "Musikverein", the next stop of the State Youth Orchestra of Armenia was in Spain.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 28, ARTSAKHPRESS: Youth Orchestra, under the baton of maestro Sergey Smbatyan, performed on the same stage with world-renowned violinist Ara Malikian, who was nominated for "Latin Grammy".
As the information and Public Relations Department of the State Youth Orchestra of Armenia informed, the concerts took place on September 25, in "Mozart" Concert Hall in Zaragoza, and on September 26 in Royal Theatre of Madrid.
It should be noted that tickets for the concert were sold out few weeks before the show. Musicians were honored with an unprecedented reception. Works by Khachaturian, Mendelssohn, Paganini, Tchaikovsky and other composers were performed, as well as works from «Led Zeppelin» repertoire. Musicians have presented Ara Malikian's "1915", dedicated to the victims of the Armenian Genocide and specially written for these concerts.
Artistic Director and Principal Conductor of the State Youth Orchestra of Armenia Sergey Smbatyan said that both for the Orchestra and for conductor himself it was very interesting to work with such a unique musician as Ara Malikian.
Sergey Smbatyan also noted that in 2016 they will try to invite Ara Malikian to Armenia, since he is one of the Armenian heroes. "We are always looking for Armenians in other nations but we forget that we have real Armenian heroes that effect on the formation of the image of Armenia abroad" - added the Principal Conductor of the Youth Orchestra.
Ara Malikian was born in Beirut, studied in London and now lives in Madrid. He is a virtuoso violinist with bright expressiveness, an author of a dozen albums. The sound of his violin is the most original and innovative in the contemporary music world. Malikian participates in numerous prestigious international competitions, each year he presents more than 450 concerts in 40 countries around the world.