ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները այցելել են հայ ռազմագերուն
Սեպտեմբերի 28-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները Ադրբեջանում այցելել են 2015 թվականի մարտի 22-ին ղարաբաղաադրբեջանական շփման գիծը հատած հայ ռազմագերուն։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԿԽՄԿ Լեռնային Ղարաբաղի առաքելության տեղեկատվության բաժնի աշխատակից Էթերի Մուսայելյանը։
Նրա խոսքով՝ այցելության ընթացքում ընտանեկան բնույթի տեղեկություններ  են փոխանակվել։
«Այցելությունը կայացել է ԿԽՄԿ ստանդարտ ընթացակարգերի շրջանակներում։ ԿԽՄԿ-ն ազատազրկվածներին այցելում է, որպեսզի նրանց ազատազրկման պայմանների և նրանց հետ վերաբերմունքի դիտարկում անցկացնի և կապ ապահովի բանտարկյալների և նրանց հարազատների միջև»,- նշել է Էթերի Մուսայելյանը։
Հիշեցնենք նաև, որ ընթացիկ տարվա մարտի 22-ին Անդրանիկ Արարատի Գրիգորյանը հատել է սահմանն ու հայտնվել ադրբեջանական կողմում։

Представители МККК посетили армянского военнопленного
28 сентября представители Международного Комитета Красного креста посетили в Азербайджане армянского военнопленного, 22 марта 2015 г. пересекшего карабахско-азербайджанскую линию соприкосновения.
СТЕПАНАКЕРТ, октября 1 АРЦАХПРЕСС - В беседе с Арцахпресс об этом сообщила сотрудник отдела информации миссии МККК в НКР Этери Мусаелян. По ее словам, в ходе посещения состоялся обмен информацией семейного характера.
«Посещение состоялось в рамках стандартного регламента МККК. Представители миссии посещают пленных с целью проведения мониторинга условий их заключения и обращения с ними, а также  для установления связи пленных с родными», - отметила Этери  Мусаелян.
22 марта 2015 г. Андраник Араратович Григорян пересек границу и оказался на азербайджанской стороне.