Ստեփանակերտում կառուցվում է ուռուցքաբանական կենտրոն
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը Ստեփանակերտում սկսել է ուռուցքաբանական կենտրոնի կառուցման աշխատանքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կայքի փոխանցմամբ՝ մասնագիտացված կենտրոնի կառուցումը հովանավորում է Հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմինը` ԼՂՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ:
Արդեն պատրաստ են կառույցի հիմքերը, ընթացքում են նկուղային հարկի հատակի բետոնացման աշխատանքները: Ստեփանակերտի նորաբաց հանրապետական բժշկական կենտրոնի եւ պոլիկլինիկայի հարեւանությամբ կառուցվող ուռուցքաբանական կենտրոնը բաղկացած կլինի նկուղային եւ վերգետնյա 3 հարկերից: Հիվանդանոցը ստորգետնյա անցումով կկապվի Հանրապետական բժշկական կենտրոնի հետ: Շենքը կզբաղեցնի ընդհանուրը շուրջ 2 հազար 520 քմ մակերես:
Կենտրոնում նախատեսվում է իրականացնել ուռուցքաբանության մեջ ընդունված արդի բուժական եւ ախտորոշիչ բոլոր միջամտությունները, բացառությամբ ճառագայթային բուժումից: ԼՂՀ գլխավոր ուռուցքաբան, ուռուցքաբանական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Արմեն Հայրիյանի խոսքով` տարեկան կտրվածքով Արցախում ուռուցքաբանական խնդիրներ է ունենում ավելի քան 700 մարդ, ովքեր ստացիոնար բուժում են ստանում 60-ականներից ժառանգած խարխուլ շենքում, շատերն էլ նախընտում են մեկնել Երեւան, կամ հնարավորության դեպքում` բուժվել արտերկրում: Ընթացքի մեջ է բուժաշխատողների ընտրությունը, ովքեր վերապատրաստման նպատակով կմեկնեն Ֆրանսիա: «Կենտրոնը հավակնում է լինել լավագույններից մեկը տարածաշրջանում»,- կարծիք է հայտնում գլխավոր ուռուցքաբանը:
Կենտրոնը կունենա ընդհանուր, կլինիկական պաթոմորֆիական լաբորատորիաներ, ռենտգեն ախտորոշման, մամոգրաֆիայի եւ մագնիսոռեզոնանսային տոմոգրաֆիայի (MRT) կաբինետներ, վիրահատարաններ եւ ինտենսիվ թերապիայի սենյակներ: Ստացիոնար բաժանմունքում կբուժվեն ինչպես վիրաբուժական, այնպես էլ թերապեւտիկ (քիմիոթերապիա) պրոֆիլի հիվանդները: Դիսպանսերը նախատեսված է 35 հիվանդի համար:
Ներկայում հաջողությամբ շարունակում է գործել Ֆրանսահայ համայնքի հովանավորությամբ կառուցված Գորիսի սրտաբանական կենտրոնը, իսկ շաբաթներ առաջ Ֆրանսիայի տեղական մարմնի հովանավորությամբ Շուշիում բացվեց Արցախի համար այնքան անհրաժեշտ Եզնիկ Մոզյանի անվան արհեստագործական ուսումնարանը, որը ֆրանսահայ համայնքի կողմից որդեգրած եւս մեկ ուղղության` կրթօջախների արդիականացման լավագույն օրինակ է:

The Construction of Oncology center begins in Stepanakert
The Hayastan All-Armenian Fund has begun the construction of a state-of-the-art oncology center in Stepanakert, the website of the 'Hayastan' All-Armenian Fund informs.
STEPANAKERT, OCTOBER 15, ARTSAKHPRESS: The project is sponsored by the fund’s French affiliate, with additional financial support from the government of NKR.
Having laid the foundations, crews are now building the ground floor of the facility, which is located on the same campus along with the Stepanakert Republican Hospital and the Stepanakert Policlinics. The Oncology Center of Stepanakert will comprise three floors, with a total area of close to 2,520 square meters, and will be connected to the Republican Hospital via the ground floor.
The center will offer the full complement of oncological diagnosis and treatment services, with the exception of radiotherapy. According to Dr. Armen Hayriyan, NKR’s top oncologist and executive director of the Oncology Center, annually more than 700 cancer patients receive inpatient care at the center’s old building, which is a run-down, 1960s structure sorely lacking modern amenities. Given the old facility’s limited capabilities, Dr. Hayriyan says, many patients opt to receive treatment in Yerevan or even abroad.
Currently a staff of medical professionals are being to receive advanced training in France. “The new Oncology Center is poised to be one of the best in the region,” Dr. Hayriyan says.
The center will comprise general and clinical-pathomorphology laboratories; X-ray, mammography, and MRI departments; and departments of surgery and intensive therapy, including chemotherapy. The facility will have 35 patient beds.
The French-Armenian community continues to sponsor major health and education projects in Armenia and NKR alike. They include the Zangezur Cardiology Center, in Armenia’s Goris Region; and the Yeznik Mozian Vocational School, in Shushi, a critically needed, ultra-modern institution which officially opened its doors some weeks ago.