Ստեփանակերտում կառուցվում է ուռուցքաբանական կենտրոն
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը Ստեփանակերտում սկսել է ուռուցքաբանական կենտրոնի կառուցման աշխատանքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կայքի փոխանցմամբ՝ մասնագիտացված կենտրոնի կառուցումը հովանավորում է Հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմինը` ԼՂՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ:
Արդեն պատրաստ են կառույցի հիմքերը, ընթացքում են նկուղային հարկի հատակի բետոնացման աշխատանքները: Ստեփանակերտի նորաբաց հանրապետական բժշկական կենտրոնի եւ պոլիկլինիկայի հարեւանությամբ կառուցվող ուռուցքաբանական կենտրոնը բաղկացած կլինի նկուղային եւ վերգետնյա 3 հարկերից: Հիվանդանոցը ստորգետնյա անցումով կկապվի Հանրապետական բժշկական կենտրոնի հետ: Շենքը կզբաղեցնի ընդհանուրը շուրջ 2 հազար 520 քմ մակերես:
Կենտրոնում նախատեսվում է իրականացնել ուռուցքաբանության մեջ ընդունված արդի բուժական եւ ախտորոշիչ բոլոր միջամտությունները, բացառությամբ ճառագայթային բուժումից: ԼՂՀ գլխավոր ուռուցքաբան, ուռուցքաբանական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Արմեն Հայրիյանի խոսքով` տարեկան կտրվածքով Արցախում ուռուցքաբանական խնդիրներ է ունենում ավելի քան 700 մարդ, ովքեր ստացիոնար բուժում են ստանում 60-ականներից ժառանգած խարխուլ շենքում, շատերն էլ նախընտում են մեկնել Երեւան, կամ հնարավորության դեպքում` բուժվել արտերկրում: Ընթացքի մեջ է բուժաշխատողների ընտրությունը, ովքեր վերապատրաստման նպատակով կմեկնեն Ֆրանսիա: «Կենտրոնը հավակնում է լինել լավագույններից մեկը տարածաշրջանում»,- կարծիք է հայտնում գլխավոր ուռուցքաբանը:
Կենտրոնը կունենա ընդհանուր, կլինիկական պաթոմորֆիական լաբորատորիաներ, ռենտգեն ախտորոշման, մամոգրաֆիայի եւ մագնիսոռեզոնանսային տոմոգրաֆիայի (MRT) կաբինետներ, վիրահատարաններ եւ ինտենսիվ թերապիայի սենյակներ: Ստացիոնար բաժանմունքում կբուժվեն ինչպես վիրաբուժական, այնպես էլ թերապեւտիկ (քիմիոթերապիա) պրոֆիլի հիվանդները: Դիսպանսերը նախատեսված է 35 հիվանդի համար:
Ներկայում հաջողությամբ շարունակում է գործել Ֆրանսահայ համայնքի հովանավորությամբ կառուցված Գորիսի սրտաբանական կենտրոնը, իսկ շաբաթներ առաջ Ֆրանսիայի տեղական մարմնի հովանավորությամբ Շուշիում բացվեց Արցախի համար այնքան անհրաժեշտ Եզնիկ Մոզյանի անվան արհեստագործական ուսումնարանը, որը ֆրանսահայ համայնքի կողմից որդեգրած եւս մեկ ուղղության` կրթօջախների արդիականացման լավագույն օրինակ է:

В Арцахе строится онкологический центр
Всеармянский фонд «Aйастан» начал работы онкологического центра в Степанакерте. Спонсорами строительства центра являются местный орган фонда из Франции и правительство НКР.
СТЕПАНАКЕРТ, октября 15 АРЦАХПРЕСС - Как сообщает веб-сайт фонда «Aйастан», уже готовы основы здания, ведутся работы по бетонированию подвального этажа. Онкологический центр, который строится по соседству со Степанакертским республиканским медицинским центром и поликлиникой, будет иметь 4 этажа. Госпиталь будет присоединен к республиканскому медицинскому центру с помощью подземного перехода. Площадь здания будет 2 тысячи 520 кв/м.
В центре будут выполняться все вмешательства современного онкологического лечения, кроме лучевой терапии. По словам главного онколога НКР, исполнительного директора онкологического центра Армена Айрияна, ежегодно от онкологических заболеваний страдает около 700 человек, которые получают стационарное лечение в полуразрушенном здании из 60-ых. Многие предпочитают поехать в Ереван или получить лечение в других странах. Подбор персонала находится в процессе: их отправляют во Францию на переподготовку. «У центра есть все шансы стать лучшим в регионе», - говорит главный онколог.
В центре будут действовать общие, клинические патоморфические лаборатории, кабинеты рентген -диагностики, маммографии и магнитно-резонансной томографии (MRT), операционные и комнаты интенсивной терапии. В стационарных отделениях будут проходить лечение как больные хирургического, так и терапевтического профиля. Диспансер может принять 35 больных.
На данный момент продолжает действовать Горисский кардиологический центр, который был построен с помощью армянской общины во Франции. А недавно в Шуши открылось ремесленное училище имени Езника Мозяна.