Բուլղարիայի վարչապետը լքել է ԵՄ-ի գագաթնաժողովը Թուրքիայի հետ սահմանային միջադեպի պատճառով
Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովը լքել է ԵՄ-ի՝ Բրյուսելում ընթացող գագաթնաժողովը, որտեղ քննարկվում էին միգրանտների ներհոսքի զսպմանն ուղղված միջոցառումները, բուլղարա-թուրքական սահմանում փախստականների ու սահմանապահների միջեւ ընդհարումների վերաբերյալ ստացված հաղորդագրություններից հետո։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: France 24-ի փոխանցմամբ՝  ինչպես հաղորդել է BBC-ն, սահմանապահները փորձել են կանգնեցնել անօրինական միգրանտների բազմությանը, որոնք ցանկանում էին Թուրքիայից անցնել Բուլղարիա: Մի աֆղանցի հրազենային վերքեր է ստացել եւ մահացել հիվանդանոց տեղափոխելու ճանապարհին:
Բուլղարիայի իշխանությունները հայտնում են, որ ամբոխը բաղկացած է եղել շուրջ 50 զինված ու ագրեսիվ աֆղան փախստականներից, որոնք հրաժարվում էին կատարել սահմանապահների հրահանգները:
Սա միգրանտների հետ կապված առաջին աղմկալի միջադեպն է Բուլղարիայի տարածքում, երկիր, որը շատերի համար տարանցիկ կետ է դարձել Արեւմտյան Եվրոպա տանող ճանապարհին:
Սեպտեմբերի վերջին Բուլղարիան խստացրել է օրենքները նրանց դեմ, ովքեր զբաղվում են անօրինական միգրանտների տեղափոխմամբ, Թուրքիայի հետ սահմանում կառուցվել է 260 կիլոմետր երկարությամբ արգելապատնեշ: Բացի այդ, սահմանների պահպանության գործում ներգրավվել են շուրջ երկու հազար զինծառայողներ, ոստիկաններ ու սահմանապահներ։

Премьер Болгарии покинул саммит ЕС из-за инцидента с беженцами на границе
Премьер Болгарии Бойко Борисов покинул проходивший в Брюсселе саммит ЕС, на котором обсуждались меры по сдерживанию потока мигрантов, после сообщений о столкновениях между беженцами и пограничниками на болгарско-турецкой границе.
СТЕПАНАКЕРТ, октября 16 АРЦАХПРЕСС - Сообщает Тасс. Как передает Би-би-си, пограничники пытались остановить толпу нелегальных мигрантов, которые хотели проникнуть в Болгарию из Турции. Один афганец получил огнестрельные ранения и умер по дороге в больницу.
Болгарские власти сообщают, что толпа состояла примерно из 50 вооруженных и агрессивных беженцев из Афганистана, которые отказывались выполнять распоряжения пограничников.
Это первый громкий инцидент с мигрантами на территории Болгарии - страны, которая для многих стала перевалочным пунктом на пути в Западную Европу.
В конце сентября Болгария ужесточила законы против тех, кто занимается перевозкой нелегальных мигрантов; на границе с Турцией было сооружено заграждение длиной 260 километров.
Кроме того, к охране границы привлечены около двух тысяч военнослужащих, полицейских и пограничников.