Հայ երաժիշտները «Սարի աղջիկը» ձայնագրել են ազգային նվագարանների նվագակցությամբ
Հայկական «Սարի աղջիկ» երգը ադրբեջանա–թուրքական սեփականաշնորհումից փրկելու հաղթարշավը շարունակվում է: Երգը հայտնի է թուրքիայի հայաբնակ գավառներում դեռևս 19-րդ դարում: Դուդուկահար Տիգրան Կարապետյանի նախաձեռնությամբ ժողովրդական երաժշտությունը ձայնագրվել է հայկական ազգային երաժշտական գործիքների` դուդուկի, զուռնայի, քանոնի, թառի նվագցությամբ:
Հայկական «Սարի աղջիկ» երգը ադրբեջանա–թուրքական սեփականաշնորհումից փրկելու հաղթարշավը շարունակվում է: Երգը հայտնի է թուրքիայի հայաբնակ գավառներում դեռևս 19-րդ դարում: Հայոց Ցեղասպանությունից փրկվածների սերունդները երգը երգում են աշխարի տարբեր երկրներում: Դուդուկահար Տիգրան Կարապետյանի նախաձեռնությամբ ժողովրդական երաժշտությունը ձայնագրվել է հայկական ազգային երաժշտական գործիքների` դուդուկի, զուռնայի, քանոնի, թառի նվագցությամբ:
«Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում երգի հայկական արմատների վերհանմանը միտված համանուն երիտասարդական նախագծի համահեղինակ Անի Մարգարյանը, նշել է. «Այս երգը ոչ թե մեր նախագծինն է, այլ ժողովրդինը: Եվ շատերը այն ժողովրդին նորովի հասցնելու համար իրենց տարբերակներն են մշակում»:
Երգիչ Անդրեի կողմից նախագիծը 2013թ-ին հանրության դատին էր հանձնել ձայնագրված երգը: Այս տարի կանխատեսվում է երգի ուրիշ տարբերակներ՝ այլ անվանի կատարողների կողմից:
Մարգարյանը տեղեկացրեց, որ նախագծի շրջանակում կկազմակերպեն նկարահանումներ` հայկական ամբողջական տարազով, սակայն այս անգամ ոչ թե աղջիկների, այլ տղաների համար: Մարգարյանը տեղեկացրեց, որ նախագծի շրջանակում կկազմակերպվեն նաև նկարահանումներ` հայկական ամբողջական տարազով, սակայն այս անգամ ոչ թե աղջիկների, այլ տղաների համար:
Ստեղծվել է sari-aghjik.com կայքը, որտեղ հնարավոր է գտնել անհրաժեշտ տեղեկատվություն երգի հայկական արմատների և նախագծի ընթացիկ նորությունների մասին: Այժմ ֆեյսբուքում նախաձեռնությանը հետևում է շուրջ 2600 մարդ: Նախագծի մասնակիցների թիվը գերազանցել է 100-ը: Երգի մեղեդային կառուցվածքը, հիմքը ու լադերը հայկական են: Միայն հայերեն տարբերակում են բառերը վանկերով համապատասխանում մեղեդու կառուցվածքին, իսկ թուրքերեն ու ադրբեջաներեն թարգմանություններում (վերնագրված է «Սարի գելին») անհամապատասխանություն կա:

Песня «Сари ахчик» прозвучит и в исполнении армянских национальных инструментов
Продолжается победоносная кампания по спасению армянской песни «Сари ахчик» («Девушка с гор») от азербайджано-турецкой «экспансии
По инициативе дудукиста Тиграна Карапетяна эта народная песня записана в исполнении армянских национальных инструментов – дудука, зурны, канона и тара. “Арцахпресс” сообщает , что в беседе с корр. Арменпресс соавтор одноименного проекта «Сари ахчик», целью которого является выявление армянских корней и популяризация этой песни, Ани Маргарян рассказала, что одной из особенностей это инициативы является то, что со временем к ней присоединяется все больше людей, которые озвучивают новые идеи по спасению этой песни. «Эта песня уже не только наш проект, а народный. Многие предлагают свои варианты популяризации этой песни», - сказала она. В конце 2013 года этот волонтерский проект, который существует уже около 1,5 лет, представил зрителям новую песню в исполнении известного певца Андре, но она прозвучит и в исполнении других певцов. Их имена пока не оглашаются,но записи уже проводятся. По словам Маргарян, в рамках проекта в ближайшее время будут организованы также съемки в армянском национальном костюме, но на сей раз это будет не женский, а мужской костюм. «Мы получаем много писем с просьбами, чтобы и мужчины участвовали в фотосъемках и решили, что следующими выступят именно они», - сказала соавтор волонтерского проекта «Сари ахчик». За этой инициативой в фейсбуке наблюдают около 2600 человек Число участников проекта уже превысило 100. В рамках этой инициативы был создан также сайт sari-aghjik.com, в котором можно найти всю необходимую информацию об армянских корнях этой песни и текущих новостях, связанных с проектом «Сари ахчик». Песня «Сари ахчик» была известна в армянонаселенных провинциях Турции еще в 19 веке. Потомки спасшихся от Геноцида армян поют ее во всех уголках мира. В турецкой версии песни, по сюжету которой турок безответно влюбляется в армянку, действия разворачиваются в Эрзруме, 50% населения которого до Геноцида составляли армяне. Песня популярна и среди армян Грузии, поскольку ощутимая часть жителей армянонаселенных районов Грузии – выходцы именно из Эрзрума. Конструкция и основа (лады) песни – армянские. Только в армянском оригинале строение текста по слогам соответствует строению мелодии, а в турецком и азербайджанском переводе (название песни “Сари гелин”) - нет. Армянской песню считают и в самой Турции.