Բաքուն պատրանք ունի, թե կարող է բանակցել զենքի ուժով. ՀՀ ԱԳ նախարար
Յուրաքանչյուր բարձրաստիճան հանդիպումից առաջ Ադրբեջանի սադրանքների հետևանքով հակամարտության գոտում լարվածության աճը օրինաչափություն է դարձել: Նման գործողություններով Բաքուն փորձում է շեղել բանակցային գործընթացը՝ խաղաղության հաստատման և հիմնախնդրի կարգավորման նպատակից։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին նշել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` պատասխանելով «Ազատություն» ռադիոկայանի` ինչպե՞ս կմեկնաբանեք նախագահների հանդիպումից առաջ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի կոպտագույն խախտումները հարցին:
«Խստորեն դատապարտում ենք Բաքվի կողմից Արցախի հետ շփման գծում բազմաթիվ մարդկային զոհերի պատճառ դարձած՝ իրավիճակի աննախադեպ սրումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների նախաձեռնությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների դեկտեմբերի 19-ի հանդիպման նախաշեմին։
Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում Արցախի պաշտպանության բանակի զոհված զինծառայողների հարազատներին։
Յուրաքանչյուր բարձրաստիճան հանդիպումից առաջ Ադրբեջանի սադրանքների հետևանքով հակամարտության գոտում լարվածության աճը օրինաչափություն է դարձել: Բաքուն պատրանք ունի, թե կարող է բանակցել զենքի ուժով: Չնայած եռանախագահող երկրների՝ ուժի կիրառումը բացառելու բազմաթիվ կոչերին՝ Ադրբեջանը գնում է նոր արկածախնդրությունների։ Նման գործողություններով Բաքուն փորձում է շեղել բանակցային գործընթացը՝ խաղաղության հաստատման և հիմնախնդրի կարգավորման նպատակից։
Այս իրավիճակում հրամայական են դարձել լարվածության նվազեցմանն ուղղված հստակ քայլերը՝ եռանախագահների կողմից առաջարկվող՝ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դիտորդական առաքելության ամրապնդումը, նրա դաշտային օգնականների թվի ավելացումը։ Ակնկալում ենք, որ համանախագահ երկրները գործնական քայլեր կձեռնարկեն այս ուղղությամբ։

Строго осуждаем беспрецедентную эскалацию на линии соприкосновения - Эдвард Налбандян
СТЕПАНАКЕРТ, декабря 18 АРЦАХПРЕСС - Вопрос: Господин Налбандян, как вы прокомментируйте грубейшие нарушения режима перемирия со стороны Азербайджана в преддверие встречи президентов двух стран?
Эдвард Налбандян: Строго осуждаем ставшую причиной многочисленных человеческих жертв беспрецедентную эскалацию ситуации Азербайджаном на линии соприкосновения с Арцахом, в преддверии предстоящей по инициативе сопредседателей Минской группы ОБСЕ 19-го декабря встречи президентов Армении и Азербайджана.
Выражаем глубокие соболезнования семьям погибших военнослужащих Армии обороны Арцаха.
Перед каждой встречей на высоком уровне стало закономерностью увеличение напряженности на линии соприкосновения в результате провокаций Азербайджана. У Баку есть иллюзия, что можно вести переговоры посредством силы. Несмотря на многочисленные призывы стран-сопредседателей по неприменению силы, Азербайджан идет на новые авантюры. Подобными действиями Баку пытается уклонить переговорный процесс от основной цели – установления мира и урегулирования проблемы.
В данной ситуации императивом является укрепление мониторинговой миссии личного представителя Действующего председателя ОБСЕ, увеличение числа его полевых помощников и создание предлагаемого сопредседателями механизма по расследованию инцидентов. Рассчитываем, что страны-сопредседатели предпримут действенные шаги в этом направлении.