Ադրբեջանն ընտրել է իրավիճակը պատերազմականին մոտեցնելու ճանապարհը. Լևոն Մնացականյան
Անցնող տարին Արցախի զինված ուժերի համար արդյունավետ է եղել, քանի որ ծրագրերը, որոնց նպատակը եղել է բանակի մարտունակության բարձրացումը, իրականացվել են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ - ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այսպիսի գնահատական տվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության նախարար, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում: Նա խոսել է սահմանային անվտանգության ու բանակի առջեւ ծառացած մարտահրավերների մասին: ԼՂՀ պաշտպանության նախարարը նաեւ բացատրել է, թե ինչու են միջազգային փորձագետները սկսել բացառել Ադրբեջանի կողմից «բլից կրիգ»-ի կիրառումը:
-Պարոն Մնացականյան, եթե ամփոփելու լինենք 2015 թվականը, ինչպիսի՞ն էր այն Արցախի բանակի համար:
-Բանակաշինության տեսանկյունից 2015 թվականն Արցախի զինված ուժերի համար կարելի է համարել արդյունավետ տարի, քանի որ դրանում տեղ գտած բոլոր գործընթացները կյանքի են կոչվել համապատասխան նախատեսված ծրագրերի և նպատակաուղղված են եղել բանակի մարտունակության աստիճանական զարգացմանը: Որպես առաջնահերթություն, տարվա ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել բոլոր աստիճանի հրամանատարների և շարքային անձնակազմի մարտական  պատրաստության ու պատրաստականության բարձրացմանը, տեսական և գործնական պարապմունքների միջոցով կատարելագործվել են նրանց մարտական ու մարտավարամասնագիտական ունակությունները, բավականին մեծ աշխատանք է իրականացվել առաջնային գծի ամրապնդման  և այն  մարտական հերթապահության պահանջներին հնարավորինս համապատասխանեցնելու  ուղղությամբ: Բացի վերոնշյալից, բանակի հրամանատարության ուշադրության կենտրոնում են եղել սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի համալրման  և դրանց սպասարկման ու նպատակային շահագործելու գործընթացները, թիկունքային ապահովման խնդիրները, զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական պայմանների բարելավմանն ուղղված միջոցառումները և այլն: Կատարված այս և մյուս աշխատանքների շնորհիվ բանակը ոչ միայն կարողացել է ապահովել նախորդ տարիների ունեցած իր ձեռքբերումների շարունակականությունը, այլև լավագույնս իրականացրել է իր վրա դրված գլխավոր առաքելությունը, այն է` պաշտպանել երկրի սահմաններն ու հարազատ ժողովրդի անվտանգությունը:
-Վերջերս փորձագետներից մեկը վերջին երկու տարվա իրավիճակը բնորոշեց «դանդաղ պատերազմ»: Դուք համամի՞տ եք այդ բնորոշմանը:
-Իրականում 2014թ. օգոստոսից հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղ գտնող զարգացումները, որոնք բացառապես պայմանավորված են ադրբեջանական կողմի սադրիչ քայլերով, չեն տեղավորվում դեռևս 1994թ. մայիսին կողմերի միջև հրադադարի հաստատման մասին ձեռք բերված համաձայնության  տրամաբանության շրջանակում: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանն աստիճանաբար ոչ միայն փոխում է իր նախահարձակ գործողությունների մարտավարությունը, այլև դրանցում կիրառվող ուժերն ու միջոցները: Այսպես, եթե սկզբնական շրջանում նա իր սադրանքներն իրականացնում էր դիպուկահարների և դիվերսիոն-հետախուզական խմբերի միջոցով, ապա 2015թ.  մարտից գործողության մեջ դրեց տարբեր տրամաչափի ականանետային, իսկ ապա նաև հրթիռահրետանային և զրահատանկային միջոցներ, այդ թվում` 122 միլիմետրանոց Դ-20 տիպի հաուբից հրանոթներ, թուրքական արտադրության TR-107 տիպի ռեակտիվ հրետանային կայանքներ, տանկեր: Իսկ եթե ասվածին հավելենք նաև անցած տարվա նոյեմբերին հակառակորդի կողմից հայկական ուղղաթիռի խոցման դեպքը, ապա առավել քան պարզ կդառնա, որ ադրբեջանական կողմն ընտրել է հակամարտությունը ոչ թե խաղաղ բանակցությունների միջոցով հանգուցալուծելու, այլև իրավիճակը պատերազմականին մոտեցնելու ճանապարհը:
-Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը կիրառում են թուրքական արտադրության զինատեսակներ: Այդ հարցը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպման ժամանակ բարձրացվո՞ւմ է:
-ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ներկայացուցիչների հետ ունեցած հանդիպումների ընթացքում, իմ իրավասությունների շրջանակում, ես շոշափում եմ ոչ միայն այդ, այլ նաև շփման գծում տիրող իրավիճակի հետ կապված այլ հարցեր ևս: Ինչ վերաբերում է նրանց արձագանքին, ապա ավելի ճիշտ կլիներ, առիթ լինելու դեպքում այդ հարցն ուղղեիք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին:
-Թուրքիան նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ պետություն է: Ըստ Ձեզ, այս առնչությամբ ՆԱՏՕ-ի լռությունը որքանո՞վ է համընկնում այդ կառույցի առաջադրած սկզբունքներին ու գաղափարներին:
-Այդ հարցի պատասխանը ստանալու համար ավելի ճիշտ կլիներ դիմել համապատասխան հասցեատիրոջը:
-Եթե մի քանի տարի առաջ միջազգային ռազմական փորձագետները, Արցախում պատերազմ կանխատեսելով, շեշտում էին, որ Ադրբեջանն անպայման կդիմի «բլից-կրիգ»-ի, ապա վերջին շրջանում նման վերլուծությամբ չեն ներկայանում: Ըստ Ձեզ, դա ինչի արդյունք է, և ինչի շնորհիվ է միջազգային վերլուծաբանների տեսակետը փոխվել:
-Ես կասեի, որ «բլից-կրիգի» մասին հիմնականում ակնարկում էին նրանք, ովքեր անտեղյակ էին իրականությանը կամ իրենց դատողություններն անում էին ադրբեջանական քարոզչության ազդեցության տակ: Այնինչ, հավանական պատերազմի ընթացքի ու ելքի մասին առավել լուրջ հետևություններ կարող են անել նրանք, ովքեր հակամարտ կողմերի հնարավորությունների մասին ունեն իրական պատկերացումներ: Ինչ խոսք, երևի թե ձեր նշած վերլուծաբաններին արդեն հասու է այդ իրականությունը:
-Պարոն նախարար, մի քանի տարի առաջ ներկայացվեց վերլուծություն, համաձայն որի` հակառակորդի դիպուկահարից զոհված հայ զինվորների մեծ մասը մահացու վիրավորում էր ստանում հենց գլխի շրջանում: Դա վերագրվում էր նաև զինվորի կողմից անուշադրությանը: Այժմ իրավիճակն ինչպիսին է և այդ առնչությամբ ինչպիսի աշխատանքներ են տարվում:
-Եթե առաջնային գծում տարբեր զինատեսակներից շարունակ խախտվում է հրադադարի ռեժիմը, իսկ դիպուկահարային պատերազմը կրում է բացահայտ բնույթ, բնականաբար կորուստներն անխուսափելի են: Սակայն դա չի նշանակում, որ մենք պետք է հարմարվենք այդ իրողության հետ և փնտրենք արդարացուցիչ պատճառներ: Դա անընդունելի է և մենք պարտադրված ենք որոնելու և գտնելու այն բոլոր հնարավոր ուղիները, որոնք կտանեն նման դեպքերի, եթե ոչ լրիվ բացառման, ապա գոնե շոշափելի կրճատման: Իսկ դրան հասնելու համար անհրաժեշտ է նախ` զինվորների մեջ դաստիարակել մարտական ու բարոյահոգեբանական պատշաճ որակներ և, երկրորդ` մարտական դիրքերի ինժեներական կահավորվածությունը դարձնել անթերի: Սրանք այն երկու կարևոր պահանջներն են, որոնց կատարման ուղղությամբ այսօր մենք ձեռնարկում ենք քայլեր:
-Պարոն Մնացականյան, ցավոք, այս տարի շատ էին մարդկային կորուստները բանակում: Կա՞ վիճակագրական տվյալ այդ առնչությամբ և որքան տոկոս են կազմում խաղաղ պայմաններում զոհվածները:
-Մեզ համար յուրաքանչյուր զինվորի մահ անդառնալի կորուստ է` դա լինի մարտական դիրքում, թե խաղաղ ծառայության ընթացքում: Սա իրողություն է, որը չափվում է ոչ թե վիճակագրությամբ, այլև մարդկային ճակատագրերով… Հավատացեք, անգամ մեկ զինվորի կորուստը մեր բանակի հզորությանը շոշափելի հարված է և ըստ այդմ, մենք պարտադրված ենք անելու ամեն հնարավորն ու անհնարինը,  նման արտակարգ դեպքերից խուսափելու համար:
-Պարոն Մնացականյան, որո՞նք են այն հարցերը, մարտահրավերները, որոնց լուծման ուղղությամբ աշխատանքներ եք տանելու հաջորդ տարիներին:
-Ինչպես միշտ, գալիք տարում ևս մեր գործունեությունը ուղղված է լինելու բանակի հզորության բարձրացմանն ու ամրապնդմանը: Իսկ դրա համար առկա են բոլոր  նախադրյալները: Համոզված եմ, որ զինված ուժերի ողջ անձնակազմը և նրա թիկունքում կանգնած ժողովուրդն անելու են իրենցից կախված ամեն հնարավորը մեր երկրի անվտանգ ու խաղաղ կենսագործունեությունն ապահովելու համար:

Azerbaijan has chosen path of bringing situation closer to war: Artsakh Defense Minister
Last year was productive for the Armed Forces of the Artsakh Republic as the projects aimed at increasing the combat readiness of the army were realized.
Azerbaijan has chosen path of  bringing situation closer to war: Artsakh Defense Minister
STEPANAKERT, DECEMBER 21, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Minister of Defense of the Nagorno-Karabakh Republic, commander of the Defense Army, Lieutenant-General Lyova Mnatsakanyan expressed such an opinion during the exclusive interview with “Armenpress”.  He spoke about the tension on the border, the challenges the army faces. He also explained why the international experts started excluding application of “blitzkrieg” by Azerbaijan.
Mr. Mnatsakanyan, if we sum up 2015, how did it go for the Artsakh Army?
We can consider 2015 as a productive year for the Armed Forces of Artsakh in terms of military building, as all the processes it implies were brought to life by means of corresponding projects and were aimed at gradual development of the army’s combat readiness. As a priority, a special attention was paid during the year to increasing of combat training and readiness of commanders of all ranks and rank and file; their combat and strategic–professional skills were improved by theoretical and practical trainings, great work has been done in strengthening of the front line and making it aligned with the demands of combat duty. Apart from the aforementioned, processes of replenishment of arms and military equipment, their maintenance and purposeful exploitation, military logistics, measures taken to improve social conditions of the military and their family members, etc. are in the centre of command staff’s attention. Thanks to these and other activities, the Army not only was able to ensure continuity of the last years’ achievements, but at best fulfilled its mission, i.e. protection of the country’s borders and security of own people.
One of the experts has characterized the situation of the last two years as “slow war”. Do you agree with the description?
In reality the developments in the Line of Contact of the opposing armies since August, 2014, which are exceptionally connected with the provocative actions of the Azerbaijanis side, have not fitted in the logic of the ceasefire agreement the parties reached in May, 1994. It is obvious that Azerbaijan not only gradually changes the tactics of its aggressive actions, but also the forces and means used in those actions. So if initially Azerbaijan made its provocations by means of snipers and subversive groups, then it has started using mortars, rockets, artillery and tanks since March, 2015, including 122mm howitzer D-20, TR-107 artillery rockets of Turkish production, tanks.  And if we also add to the above-said the downing of the Armenian helicopter by the adversary in November, last year, it will become more than clear that  the Azerbaijani side has chosen the path of reaching conflict settlement not by peaceful negotiations, but by bringing the situation closer to that of war.
The Armed Forces of Azerbaijan have been using weapons of Turkish production during the last one year. Is the issue raised during the meetings with the OSCE MG Co-Chairs?
During the meetings with the OSCE MG representatives, I touch upon, within my competence, not only that issue, but also another ones connected with the situation in the Line of Contact. As regarding their response, it would have been right to address that question to the OSCE MG Co-Chairs, if there is such an occasion.
Turkey is a member of NATO. As to you, in this regard how is NATO’s silence consistence with the principles and ideals set forth by this structure?
It would be more correct to apply the relevant addressee in order to get the answer to this question
If a few years ago, some international military experts, foreseeing a war in Artsakh, mentioned that Azerbaijan will necessarily turn to “blitzkrieg”, but in the latest period they do not made such an observation. As to you, how the international experts’ view is changed?
I would like to say that those who primarily referred to “blitzkrieg” were unaware of reality or their judgments were made upon the Azerbaijani propaganda. However, the most likely outcome of the war and serious conclusions can be done by those who have a real understanding of the possibilities of opposing parties. Of course, probably your highlighted experts already have access to that reality.
Mr. Minister, an analysis was presented a few years ago, according to which the most part of Armenian soldiers deadly killed by enemy snipers, received injuries in their head. This was attributed to the soldiers’ carelessness. What is the situation now and what work is being done in this regard?
If in the frontline the ceasefire regime is violated by different weapons, and sniper war carries the explicit nature naturally then losses are inevitable. But this does not mean that we have to adapt to this reality and seek exculpatory reasons. This is unacceptable and we have to search and find all the possible ways that lead to such events, if not completely ruling out it but at least to its substantial reduction. But it is necessary to first educate soldiers in proper military and moral qualities in order to achieve the mentioned above and the second, to make perfect the engineering equipment of military positions. These are the two fundamental conditions over which implementation we are taking steps today.
Mr. Mnatskanyan, unfortunately there are many human losses in Armenian army this year. Is there a statistical data in this regard and what is the percentage of those killed in peacetime?
For us, every soldier's death is irreparable loss and it does not matter it happened in military position or in peacetime. This is a reality that is not measured by statistics, but by human lives… Believe me, the loss of even one soldier is a tangible strike to our military power and therefore, we have to do every possible and impossible to avoid such emergency situations.
Mr. Mnatsakanyan, What are the issues, challenges and solutions over which you are going to carry out works during next years?
- As always, our work in the coming year will be aimed at enhancing and strengthening the army’s power. And there are all the backgrounds to carry out the mentioned above. I am convinced that the entire personnel of the armed forces and the people behind it will do everything possible to ensure the secure and peaceful vitality of our country.