Ղրղզստանի նախագահը կոչ է արել Թուրքիային ներողություն խնդրել «Սու-24»-ի համար
Ղրղզստանի նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաեւը անհրաժեշտ է համարում, որպեսզի Թուրքիային ներողություն խնդրի Մոսկվայից՝ թուրք-սիրիական սահմանին ռուսական «Սու-24» ռազմական օդանավը խոցելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Ես կարծում եմ, որ Թուրքիան պետք է ներողություն խնդրի: Իմ գլխավոր սկզբունքն է՝ ամենալավ պատերազմն ավելի վատ է, քան ամենավատ խաղաղությունը: Երբեմն պետք է համբերել: Դա տնտեսապես ու քաղաքականապես ձեռնտու է երկու կողմերին»,- «ՌԻԱ նովոստի»-ի հաղորդմամբ` հայտարարել է Աթամբաեւը՝ տարվա ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ:
Ղրղզստանի առաջնորդի խոսքով, ռուսական օդանավը խոցելու որոշումը սխալ էր, «անգամ եթե այն մտել էր Թուրքիայի տարածք, ինչպես նրանք են պնդում, 17 վայրկյանով»:
«Այդ 17 վայրկյանի համար չէր կարելի հարվածել փոխադարձ հարաբերություններին, որոնք կառուցվել են ավելի քան 20 տարի»,-ընդգծել է Աթամբաեւը:

Президент Киргизии призвал Турцию извиниться за Су-24
Президент Киргизии Алмазбек Атамбаев считает необходимым, чтобы Анкара извинилась перед Москвой за сбитый самолет Су-24 над Сирией, сообщает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, декабря 24 АРЦАХПРЕСС - «Я думаю, что Турции надо извиниться. Главный для меня принцип — самая хорошая война ссора хуже самого худого мира. Иногда нужно перетерпеть. Это экономически и политически невыгодно обеим странам», — заявил Атамбаев на пресс-конференции по итогам года.
По словам киргизского лидера, решение сбивать самолет было неверным, «даже если самолет залетал на территорию Турции, как они говорят на 17 секунд, и за эти 17 секунд ударить ракетами по взаимным отношениям, которые выстраивались более 20 лет».