Ղրղզստանի նախագահը կոչ է արել Թուրքիային ներողություն խնդրել «Սու-24»-ի համար
Ղրղզստանի նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաեւը անհրաժեշտ է համարում, որպեսզի Թուրքիային ներողություն խնդրի Մոսկվայից՝ թուրք-սիրիական սահմանին ռուսական «Սու-24» ռազմական օդանավը խոցելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Ես կարծում եմ, որ Թուրքիան պետք է ներողություն խնդրի: Իմ գլխավոր սկզբունքն է՝ ամենալավ պատերազմն ավելի վատ է, քան ամենավատ խաղաղությունը: Երբեմն պետք է համբերել: Դա տնտեսապես ու քաղաքականապես ձեռնտու է երկու կողմերին»,- «ՌԻԱ նովոստի»-ի հաղորդմամբ` հայտարարել է Աթամբաեւը՝ տարվա ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ:
Ղրղզստանի առաջնորդի խոսքով, ռուսական օդանավը խոցելու որոշումը սխալ էր, «անգամ եթե այն մտել էր Թուրքիայի տարածք, ինչպես նրանք են պնդում, 17 վայրկյանով»:
«Այդ 17 վայրկյանի համար չէր կարելի հարվածել փոխադարձ հարաբերություններին, որոնք կառուցվել են ավելի քան 20 տարի»,-ընդգծել է Աթամբաեւը:

Kyrgyzstan’s president says Turkey’s decision to down Russian jet was wrong
Turkey should not have taken radical measures and downed a Russian military plane, Kyrgyzstan’s President Almazbek Atambayev told a press conference on Thursday, informed TASS.
STEPANAKERT, DECEMBER 24, ARTSAKHPRESS: Ankara’s actions were "a great mistake" and resulted in the tragedy for the peoples of Turkey and Russia, he added. "The situation is deteriorating, and TV channels of Turkey and Russia fall into some kind of frenzy at times," Atambayev continued. "However, I will repeat that the decision to down the plane was wrong," he stressed.
Turkey’s actions were "a blow to the relations that had developed for 25 years," the Kyrgyz president noted. "I know that the Turkish president regrets it, and those who struck the jet did not understand that they also struck bilateral relations," Atambayev stated adding that Turkey "should think and make a right decision."
"It is a bitter situation for me, this situation is uneasy for everybody. Both sides will suffer," Atambayev said adding that it would be great if Russia and Turkey normalized their bilateral relations. "However, the Turkish side should make the first step," he stressed.