Պուտինը վստահ է՝ Ասադը նախագահական ընտրություններին առաջադրվելու դեպքում կհաղթի, Քերին համամիտ չէ. Bloomberg
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ բանակցությունների ժամանակ հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է համարում հնարավորություն տալ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին մասնակցել 2017 թվականի ընտրություններին, գրում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 30, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ոգևորված Սիրիայում իր ռազմական արշավից, Ռուսաստանը փորձում է Սիրիայի նախագահի համար հնարավորություն ապահովել՝ իր իշխանությունը 2017 թվականի ընտրություններին երկարաձգելու համար, մինչ ԱՄՆ-ն ջանքեր է գործադրում գրեթե հինգ տարի շարունակվող քաղաքացիական պատերազմի ավարտի ուղղությամբ. գրում է կայքը:
Պուտինը հայտնել է, որ Ասադի մասնակցությունը նախագահական ընտրություններում չի կարող արգելվել, և նշել է, որ եթե Սիրիայի առաջնորդը դրանց մասնակցի, ապա կհաղթի:
Իր հերթին՝ Քերին չի համաձայնել Ռուսաստանի նախագահի կարծիքի հետ: Ինչպես հայտնում է Bloomberg-ը, ԱՄՆ իշխանությունները  քվեարկության այնպիսին նախագհիծ են մշակում, որը կնվազեցնի Ասադի հաղթանակի հնարավորությունը:
Պետդեպարտամենտի մամուլի քարտուղար Էդի Վասկեսը նաև հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պնդում է, որ Ասադը հեռանա իր պաշտոնից, քանի որ նա կորցրել է բարոյական վստահությունը:

Путин уверен, что если сирийский лидер будет участвовать в президентских выборах, то победит: Керри не согласен с ним - Bloomberg
Президент России Владимир Путин во время переговоров с госсекретарем США Джоном Керри заявил, что считает необходимым дать шанс президенту Сирии Башару Асаду участвовать в выборах в 2017 году.
СТЕПАНАКЕРТ, декабря 30 АРЦАХПРЕСС - Путин сообщил, что участие Асада в президентских выборах не может быть запрещено, и отметил, что если сирийский лидер будет в них участвовать, то победит. В свою очередь, Керри не согласился с мнением президента России. Как отмечает Bloomberg, власти США уже разрабатывают условия голосования таким образом, чтобы уменьшить шансы Асада на победу, передает Forbes.ru.
Пресс-секретарь Госдепартамента Эдди Васкес также заявил, что США настаивают на том, чтобы Асад покинул свой пост, так как он потерял моральное доверие для того, чтобы продолжать управлять страной.