Էդվարդ Նալբանդյանը մոտակա օրերին կհանդիպի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մոտակա օրերին նոր հանդիպում է ունենալու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտարարեց Նալբանդյանը 2015թ. տարեկան ամփոփիչ ասուլիսի ընթացքում` ընդգծելով, որ հայկական կողմը հանձնառու է շարունակել աշխատանքը համանախագահների հետ` ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում: «Բանակցություններին այլընտրանք չկա, շարունակելու ենք ջանքերը եռանախագահների հետ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումը գտնելու հարցում: Արդեն պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել` մոտակա օրերին հանդիպելու եռանախագահների հետ»հաղորդմամբ` ասաց նախարարը:
Նա նկատեց նաև, որ Ադրբեջանը չի կարողանում իր մաքսիմալաիստական, միակողմանի դիրորոշումն ըմբռնելի դարձնել միջազգային հանրության համար: Իսկ հայկական կողմը խոսում է միջազգային հանրության հետ «միևնույն ձայնով»:
Շվեյցարիայի Համադաշնության մայրաքաղաք Բեռնում դեկտեմբերի 19-ին կայացել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի բանակցությունները` ուղղված ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանը: ՇՀ կառավարության «Լանդգութ Լոհն» ընդունելությունների տանը տեղի ունեցած հանդիպումը մեկնարկել է երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքի (ԱՄՆ), Պիեռ Անդրիոյի (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի մասնակցությամբ, որից հետո սկսվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների առանձնազրույցը: Բանակցությունների ժամանակ քննարկվել են հակամարտության գոտում լարվածության նվազեցմանն ուղղված քայլերը և հիմնախնդրի կարգավորման առաջմղման հնարավորությունները:

Edward Nalbandian to meet with OSCE Minsk Group Co-chairs soon
Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian will again meet with the OSCE Minsk Group Co-chairs within the coming days.
STEPANAKERT, FEBRUARY 2, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Minister Nalbadian announced about this during the annual summing press conference of 2015, stating that the Armenian side is committed to continue collaborate with Co-chairs for the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict. “There are no alternatives for negotiations; we shall continue our efforts with the Co-chairs to find a solution to Nagorno Karabakh conflict. We have already reached an agreement to hold a meeting with the Co-chairs within the coming days,” the Minister said.
He also noted that Azerbaijan does not succeed in making its maximalist and one-sided position acceptable for the international society, while Armenia speaks to the international society in the “same voice”.
On December 19, in the capital of the Swiss Confederation Bern the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan and President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliev conducted negotiations aimed at the resolution of the Nagorno Karabakh issue. The negotiations were mediated by the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group.
The meeting, which took place at the Landgut “Lohn” reception hall of the Swiss government, started with the participation of the Ministers of Foreign Affairs of the two countries Edward Nalbandian and Elmar Mamedyarov, Co-Chairs of the OSCE Minsk Group Igor Popov (Russia), James Warlick (USA), Pierre Andrieu (France) and the Personal Representative of the OCSE Chairman-in-Office Andrzej Kasperzuk and later was followed by the tête-a-tête meeting of the Presidents of Armenia and Azerbaijan.
During the negotiations steps aimed at reducing tension in the conflict area and possibilities to move forward with the resolution of the issue were discussed.