ԵԱՀԿ գործող նախագահին մտահոգում են զինված բախումները ԼՂ հակամարտության գոտում
երմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հեղինակավոր The Huffington Post-ում հրապարակել է հոդված «Ինչո՞ւ է ԵԱՀԿ-ն անփոխարինելի Եվրոպայի անվտանգության համար» խորագրով, որում անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Շտայնմայերը նշել է, որ մերձդնեստրյան և Լեռնային Ղարաբաղի նման սառեցված հակամարտությունները շարունակում են այդ շրջաններում բնակվող մարդկանց համար մեծ դժվարություններ հարուցել:
«Մենք ցանկանում ենք կայունացնել հրադադարի ռեժիմը, կառուցել վստահություն, անել փոքր, բայց իրական քայլեր մարդկանց ամենօրյա կյանքը բարելավելու նպատակով, ինչպես, օրինակ, մեծացնել տնտեսական շրջանառությունը: Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին զինված բախումները մտահոգվելու լուրջ առիթ են դարձել: Գերմանիան հանդես է գալիս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում բանակցային գործընթացի ինտենսիֆիկացման օգտին: Կարևորագույն քայլ կլինի այնպիսի մեխանիզիմի ստեղծումը, որը կքննի հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը»,- ընդգծել է Գերմանիայի արտգործնախարարը, ում կարծիքով այժմ աշխարհն առերեսվում է Սառը պատերազմից հետո Եվրոպայի խաղաղությանն ու անվտանգությանը սպառնացող ամենամեծ վտանգի հետ:

Действующего председателя ОБСЕ беспокоят вооруженные столкновения в зоне конфликта
Министр иностранных дел Германии Франк­ Вальтер Штайнмайер опубликовал в авторитетной The Huffington Post статью под названием “Почему ОБСЕ незаменима для европейской безопасности?”, в которой обратился также к теме мирного урегулирования Нагорно­ Карабахского конфликта.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 4 АРЦАХПРЕСС - Штайнмайер отметил, что Приднестровский и Нагорно­Карабахский конфликты, несмотря на замороженность, продолжают создавать трудности для людей, проживающих в этих районах.
“Мы хотим стабилизировать режим перемирия, построить доверие, сделать маленькие, но действующие шаги для улучшения жизни людей, как например, увеличить экономический оборот. Что касается Нагорно-Карабахского конфликта, то вооруженные столкновения, продолжающиеся на линии соприкосновения и на армяно-­азербайджанской границе, дают серьезную пищу для размышлений. Германия выступает с позиций интенсификации переговоров в рамках Минской группы. Важнейшим шагом будет создание механизма, при помощи которого можно будет исследовать случаи нарушения режима перемирия”,­ - подчеркнул министр иностранных дел Германии, который считает, что сегодня Европа сталкивается с самой большой угрозой миру после окончания холодной войны.