Շվեդիայի Թագավորական զինապալատում կազմակերպվել են Հայաստանի օրեր
Շվեդիայի հնագույն թանգարանում՝ Թագավորական զինապալատում անցկացվում են Հայաստանի օրեր, որոնք կազմակերպվել են թանգարանի և Շվեդիայում ՀՀ դեսպանության համատեղ ջանքերով։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչության փոխանցմամբ՝ փետրվարի 4-ին Ստոկհոլմի թագավորանիստ պալատում տեղակայված թանգարանում տեղի ունեցավ «Հայ-շվեդական պատմական առնչությունները» խորագրով դասախոսություն, որին ներկա էին Շվեդիայի թագավորական արքունիքի անդամներ, խորհրդարանի պատգամավորներ, Ստոկհոլմում հավատարմագրված դեսպաններ, մշակութային հաստատությունների ղեկավարներ, մտավորականներ և մամուլի ներկայացուցիչներ, հայ համայնքի անդամներ։
Դասախոսության ընթացքում ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, հայ-շվեդական հարաբերությունների վերաբերյալ մենագրությունների և հոդվածների հեղինակ Արծվի Բախչինյանը ներկայացրեց վաղ միջնադարից մինչ 20-րդ դարի սկիզբը հայերի և շվեդների միջև եղած պատմամշակութային փոխհարաբերությունները, տնտեսական և մշակութային առնչությունները, Շվեդիայի հասարակական-քաղաքական կյանքում ազդեցություն ունեցած հայազգի ազնվականների, դիվանագետների և արքունի պալատականների դերը։ Արծվի Բախչինյանը նաև պատասխանեց ներկաների բազմաթիվ հարցերի:
Հայաստանի օրերի շրջանակում կազմակերպված կենտրոնական միջոցառումն է «Մետաքսի առևտրի հետքերով. հայ վաճառականները Կարլ 11-րդի արքունիքում» խորագրով ցուցադրությունը։ Այն նվիրված է 1687թ. Նոր Ջուղայի հայ վաճառականների կողմից Շվեդիա առաջին անգամ մետաքս ներկրելու պատմությանը։ Շվեդ միապետի հատուկ դեսպան Լյուդվիգ Ֆաբրիցիուսի ուղեկցությամբ նրանք այցելել են Ստոկհոլմ՝ «Մետաքսե ճանապարհի» հյուսիսային հատվածի շուրջ բանակցություններ վարելու նպատակով, ինչն ավարտվել է Կարլ 11-րդի հետ առևտրական պայմանագրի ստորագրմամբ։ Դրանով հայ վաճառականներն իրավունք են ստացել արտոնյալ պայմաններով իրենց ապրանքները Ռուսաստանի ճանապարհով ներկրել Շվեդիա և այնուհետ՝ եվրոպական այլ երկրներ։
Ցուցահանդեսի շրջանակներում ներկայացված է պայմանագրի բնօրինակը, վաճառականների կողմից շվեդ միապետին նվիրաբերված յոթ ոսկեպատ թրերից մեկը, հայ վաճառականների արարողակարգային գավազանը և այլ եզակի ցուցանմուշներ։ Ցուցահանդեսը ներկայացված է լինելու ամբողջ 2016թ. ընթացքում։

Days of Armenia organized at the Royal Armoury of Sweden
Days of Armenia are held in Royal Armoury, the oldest museum in the Royal Palace in Stockholm, which was organized by the efforts of the museum and Armenian embassy in Sweden, the Information and Public Relations Department of the Armenian MFA informed.
Days of Armenia organized at the Royal Armoury of  Sweden
STEPANAKERT, FEBRUARY 8, ARTSAKHPRESS: A lecture entitled “Armenian-Swedish historical relations” was held in the Royal Palace of Stockholm on February 4 which was attended by members of the Swedish Royal Court, members of parliament, ambassadors accredited in Stockholm, heads of cultural institutions, intellectuals, media representatives and members of the Armenian community.
Artsvi Bakhchinyan, senior researcher from the Institute of History of the Armenian National Academy of Sciences, who has authored monographs and articles on the Armenian-Swedish relations, introduced the historical connections, economic and cultural ties between the Armenian and Swedish peoples since Middle Ages until the beginning of 20th century, reflected on the role of nobles, diplomats and royal courtiers of Armenian descent in the social and political life of Sweden. Following the lecture Artsvi Bakhchinyan also answered numerous questions raised by attendees.
The central event organized at the museum is the exhibition "Tracing the Raw Silk Trade: Armenian merchants at the Court of Karl XI". It is dedicated to the history of first silk import to Sweden, which was carried out in 1687 by Armenian merchants of New Julfa accompanied by the special envoy of the Swedish monarch, Ludwig Fabritius. They visited Stockholm to negotiate the northern direction of the “Silk Road," which led to the signing of a trade agreement with Karl XI. The Armenian merchants were given privileged right of import for their goods via Russia to Sweden and then to other European countries.
The exhibition showcases the original text of the agreement, one of the seven gold-plated sabers presented by merchants to the King, the ceremonial mace of merchants and other unique artifacts. The exhibition will be presented throughout 2016.
The Days of Armenia were launched on 28 January by the presentation of the Swedish edition of the book of famous writer, publicist Zori Balayan "No Right to Die".
Within the framework of the cultural activities the Royal Armoury is also hosting Armenian storytelling events. The members of Stockholm Association of Storytellers (Berättarnätet Öst) through their unique presentation and various scenic performances are telling the children and teens famous Armenian fairy tales in Swedish and English.