Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից ակնկալում է թիրախավորված գնահատականներ հրադադարի խախտումներին
Հայաստանն ակնկալում է, որ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, ինչպես նաև ՀԱՊԿ-ը թիրախավորված գնահատականներ տան Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտումներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այս մասին ԵՊՀ-ում դասախոսների և ուսանողների հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ ակնկալիքներ ունի Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից, երբ հակառակորդը պարբերաբար խախտում է հրադադարի ռեժիմը:
«Մեր ակնկալիքն առաջին հերթին այն է, որ պահպանվեն բոլոր միջազգային նորմերը, երբ հրադադարը խախտող կողմը արժանի գնահատական ստանա: Դրա լավագույն տարբերակներից մեկը վստահության մեխանիզմի ձևավորումն է, որը կարելի է կյանքի կոչել միջազգային հետաքննության մեխանիզմի ներդրման եղանակով»,- նշեց նախարարը:
Հայաստանը Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության հիմնադիր անդամ է: Անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անվտանգության ապահովման բաղադրիչներից է, որն իրագործվում է անդամ պետությունների միջև բազմակողմ կապերի շնորհիվ

Армения ожидает от ОДКБ адресных оценок в вопросе нарушений режима прекращения огня
Армения ожидает от сопредседателей Минской группы ОБСЕ, а также от ОДКБ адресных оценок в вопросе нарушений режима прекращения огня.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 9 АРЦАХПРЕСС - AРМЕНПРЕСС - Об этом на встрече с журналистами после своей встречи с профессорско- преподавательским составом и студентами ЕГУ сказал министр обороны Армении Сейран Оганян, отвечая на вопрос о том, каковы ожидания Армении от ОДКБ, когда Азербайджан регулярно нарушает режим прекращения огня.
Он сказал, что наши ожидания, воюпервых, относятся к соблюдению международных норм, когда нарушитель режима прекращения огня получает достойную оценку. «Лучшим вариантом для этого является налаживание атмосферы и механизмов доверия, чего можно достичь внедрением механизмов международного расследования»,- сказал министр обороны Армении Сейран Оганян.
Армения является членом-основателем ОДКБ, что является одним из основных составляющих обеспечения ее безопасности – благодаря многосторонним связям с другими членами этой организации.