Էրդողանը սկսել է սպառնալ Եվրոպային
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայյիփ Էրդողանը Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան-Կլոդ Յունկերին սպառնացել է Եվրոպան հեղեղել փախստականներով` նրանց համար ուղղակի բացելով իր երկրի սահմանները, եթե Եվրամիությունը չցանկանա փոխել Անկարայի հետ գործարքի պայմանները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտնում է   Der Spiegel-ը` վկայակոչելով Անթալիայում բանակցությունների արձանագրությունը:
Երբ Էրդողանը հարցրել է, թե որքան է լինելու գործարքի գումարը, Յունկերը պատասխանել է, որ ԵՄ-ի պլանի համաձայն, Անկարան երկու տարվա ընթացքում երեք մլրդ եվրո կստանա: Սակայն Թուրքիայի նախագահը պահանջել է վճարումը մեծացնել մինչեւ տարեկան երեք մլրդ եւ ընդգծել է, որ գործարքով հետաքրքրված է հենց Եվրամիությունը, ոչ թե Անկարան:  Ինչպես նշել է Էրդողանը, իր երկիրը հեշտորեն կարող է իր համար լուծել ներգաղթյալների խնդիրը եւ այն դնել եվրոպացիների ուսերին` բացելով սահմանները եւ  «փախստականներով ավտոբուսներն ուղարկելով ուղիղ դեպի Հունաստանի եւ Բուլղարիայի դռները», տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Էրդողանը հստակորեն հասկացնել է տվել, որ Եվրոպային մեծ խնդիրներ են սպասում, եթե վերջինս չհամաձայնի իր պայմաններին եւ վստահություն է հայտնել, որ Բրյուսելը չի կարողանա ինքնուրույն հաղթահարել ճգնաժամը, գրում է պարբերականը:  «ԵՄ-ն ինչպե՞ս է վարվելու փախստականների հետ, եթե գործարքը չկայանա: Սպանելո՞ւ է նրանց» — ասել է նա: Թուրքիայի նախագահը նաեւ նշել է, որ ԵՄ-ի ղեկավարները հավանաբար վատ են պատկերացնում մոտեցող աղետի ծավալները. «Թուրքիայի ափերին մեռած մի տղայի մասին չի լինի խոսքը, նրանց թիվը տասը, տասնհինգ հազար կլինի: Ինչպե՞ս եք մտադիր հաղթահարել դա»:
Փաստաթղթից ակնհայտ է, թե Էրդողանն ինչ աստիճանի է զգում իր իշխանությունը Բրյուսելի նկատմամբ, ընդգծում է Spiegel-ը: Այս պահին Թուրքիան այն պատնեշն է, որի մոտ «նստում է» ներգաղթյալների տպավորիչ մասը եւ գործարքի քննարկման ընթացքում երկրի նախագահը լիովին կարող է պարտադրել իր պայմանները, որոնք շուտով կթունավորեն եվրոպացիների կյանքը, եզրափակում է պարբերականը:

Эрдоган начал угрожать Европе
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган пригрозил главе Еврокомиссии Жан-Клоду Юнкеру наводнить Европу беженцами, полностью открыв для них границы своей страны, если Евросоюз не захочет изменить условия сделки с Анкарой.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 10 АРЦАХПРЕСС - Когда Эрдоган спросил, какой будет сумма выплат по сделке, Юнкер ответил, что, согласно плану ЕС, Анкара получит три миллиарда евро в течение двух лет. Однако президент Турции потребовал увеличить выплаты до трех миллиардов в год и подчеркнул, что в сделке заинтересован именно Евросоюз, а не Анкара. Как отметил Эрдоган, его страна может легко решить для себя проблему мигрантов и переложить ее на плечи европейцев, открыв границы и «отправляя автобусы с беженцами прямиком к дверям Греции и Болгарии», передает РИА Новости.
Эрдоган ясно дал понять, что Европу ждут большие проблемы, если она не согласится на его условия, и выразил уверенность в том, что Брюссель не сможет справиться с кризисом самостоятельно, пишет издание. «Что ЕС будет делать с беженцами, если сделка не состоится? Убивать их? » — заявил он. Президент Турции также отметил, что лидеры ЕС, по-видимому, плохо представляют себе масштабы грядущей катастрофы: «Речь пойдет не просто об одном мертвом мальчике у берегов Турции — их будет десять, пятнадцать тысяч. Как вы намерены с этим справляться? »
Из документа очевидно, насколько Эрдоган чувствует свою власть над Брюсселем, подчеркивает Spiegel. На данный момент Турция является барьером, где «оседает» внушительная часть мигрантов, и при обсуждении сделки президент страны вполне может навязывать свои условия, которые в скором времени могут отравить жизнь европейцам, заключает издание.