ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչը ԼՂ հիմնախնդրում «ստատու-քվո»-ն անընդունելի է համարում
Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր՝ Միացյալ Նահանգները շարունակելու է աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտող կողմերի հետ՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքների, ՄԱԿ-ի կանոնադրության և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիման վրա հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը հասնելու նպատակով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՊԱ գործակալության հաղորդմամբ` այս մասին ԵԱՀԿ մշտական խորհրդում ունեցած ելույթի ժամանակ ասել է ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Դանիել Բայերը:
Նա ցավով է նշել, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին վերջին ամիսներին ավելացել են բռնության դեպքերը: «ԱՄՆ-ն կիսում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մտահոգությունն այս խնդրի հետ կապված և դատապարտում ականանետների ու ծանր տեխնիկայի օգտագործումը, ինչը հանգեցնում է քաղաքացիական անձանց մահվան: Մենք աջակցում ենք հակամարտող կողմերին ուղղված Մինսկի խմբի համանախագահների կոչերին՝ ձեռնարկել քայլեր բռնության նվազման և բնակչության պաշտպանության համար: «Ստատուս-քվո»-ն անընդունելի է: Մենք ևս մեկ անգամ անդարդառնում ենք կողմերին՝ ասելով, որ խնդիրը ռազմական ճանապարհով չի կարող լուծվել»,- ասել է Բայերը: Նա ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ իրականացնելու կառուցվածքային բանակցություններ, որոնք նոր խթան կհաղորդեն Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև երկխոսությանը և կնպաստեն խնդրի խաղաղ կարգավորմանը:

Постпред США в ОБСЕ считает неприемлемым «statusquo» в вопросе карабахского конфликта
Как страна- сопредседатель Минской группы ОБСЕ, США продолжат работу по достижению мирного урегулирования в вопросе карабахского конфликта на основе международного права, устава ООН и Хельсинкского акта.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 12 АРЦАХПРЕСС Как передает агентство АПА, об этом в выступлении на совете ОБСЕ сказал Постпред США в ОБСЕ Даниэль Байер.
Он с болью отметил, что на границах Армении и Азербайджана и на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта в последнее время произошел рост насилия. «США разделяют озабоченность Минской группы ОБСЕ и осуждают применение тяжелой техники и рост числа жертв среди мирного населения. Мы поддерживаем призывы Минской группы ОБСЕ к сокращению насилия и защите населения; statusquo неприемлем. Мы еще раз обращаемся к сторонам с призывом и говорим, что конфликт не может иметь военного решения»,- сказал Байер. Он еще раз подчеркнул, что США поддерживают усилия Минской группы ОБСЕ к проведению конструктивных переговоров, что станет стимулом для диалога между президентами Армении и Азербайджана и будет способствовать мирному решению вопроса