Հայերին պետք չէ խառնել, Բաքվի մեղադրանքներն անմիտ են. ամերիկացի կոնգրեսական
Կոնգրեսական Լուիզա Սլոթերն ԱՄՆ Կոնգրեսի առաջին անդամն է դարձել, ով միացել է այն օրինագծին, որը նախատեսում է պատժամիջոցների սահմանում Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները ճնշելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ օրինագիծը ներկայացվել էր անցյալ տարեվերջին՝ ազդեցիկ կոնգրեսական և Հելսինկյան հանձնաժողովի ղեկավար Քրիստոֆեր Սմիթի կողմից տեղեկացնում է Tert.am-ը հղում անելով contact.az-ին։
Բաքվում այդ օրինագիծը «հայամետ» էին կոչել՝ հիշեցնելով, որ Սմիթը կողմ է հանդես գալիս 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը։
Սակայն Լուիզա Սլոթերին դժվար է մեղադրել հայամետ տրամադրությունների համար, քանի որ նա միշտ հօգուտ Ադրբեջանի է հանդես եկել, գրում է գործակալությունը։
Քրիստոֆեր Սմիթը մեկնաբանել է Բաքվից իր հասցեին հնչող մեղադրանքները։
««Ակտ՝ Ադրբեջանի ժողովրդավարության մասին» փաստաթուղթը որևէ կապ չունի հայերի հետ, այդ փաստաթուղթն Ադրբեջանում մարդու իրավունքների մասին է»,-ասել է նա Հելսինկյան հանձնաժողովի նիստի ընթացքում։
«Երբ շատ մարդիկ, այդ թվում՝ այնպիսի լրագրողներ, ինչպես, օրինակ, Խադիջա Իսմայիլովան, ձերբակալվում են իրենց հետաքննությունների համար, մենք նման փաստաթղթեր ենք ստեղծում։ Ալիևի կառավարության ռեակցիան դրան, ներառյալ՝ երկրի խորհրդարանինը, ապշեցուցիչ անխոհեմության դրսևորում են, և նրանց պնդումները բոլորովին չեն համապատասխանում իրականությանը»,- ասել է նա։
Կոնգրեսականը նշել է, որ նրանք, մասնավորապես, պնդում են, որ հայերն են պատվիրել այս օրինագիծը։
«Հայերն առհասարակ սրա հետ կապ չունեն, նրանք անգամ տեղյակ չեն եղել նման նախագծի մասին։ Այդ պատճառով, երբ լսում եմ, թե ինչ են ասում Ադրբեջանի խորհրդարանում, կառավարամետ լրատվամիջոցներում, նախագահի մամուլի քարտուղարը, մտածում եմ, թե որքանով են տեղեկացված այլ հարցերի մասին... Այս օրինագծի նպատակն Ադրբեջանում բարեփոխումներ իրականացնելն է, բանտերից ազատ արձակելն այն մարդկանց, որոնք հանցագործ չեն»,-ասել է Սմիթը։
Նա հավելել է, որ երբ լրագրողն ԱՄՆ-ում հետաքննություն է իրականացնում կոռուպցիայի կամ նման մի բանի մասին, մրցանակ է ստանում, իսկ Ադրբեջանում՝ բանտարկում են։

Армяне вообще не имеют к этому отношения: Обвинения из Баку глупы - Крис Смит
Конгрессмен Луиза Слотер (демократ из Нью Йорка) стала первым членом Конгресса США, которая присоединилась к законопроекту, предусматривающему введение санкций против официальных лиц Азербайджана за подавление прав и свобод граждан, передает contact.az.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 12 АРЦАХПРЕСС - Этот законопроект под названием «Акт Демократии Азербайджана», был выдвинут  в конце прошлого года влиятельным конгрессменом и главой Хельсинкской комиссии Кристофером Смитом  ( Christopher Smith).
В Баку этот законопроект назвали «проармянским», напоминая, что Смит выступал за признание Геноцида армян 1915 года.
Однако Луизу Слотер трудно обвинить в проармянских настроениях, она всегда выступала в поддержку Азербайджана.
Сам Кристофер Смит в среду прокомментировал обвинения, звучащие в его адрес из Баку.
«Акт демократии Азербайджана» никак не связан с армянами, это документ о правах человека в Азербайджане», - сказал он, выступая 11 февраля на заседании Хельсинкской комиссии Конгресса.
«Когда многие люди, включая таких журналистов, как Хаджиджа Исмайлова, подвергаются арестам за свои расследования, тогда мы и принимаем такие документы, как «Акт Демократии Азербайджана.
Реакция правительства Алиева на него, включая  парламент страны, стала проявлением поразительного  безрассудства, ибо они утверждали вещи, абсолютно не соответствующие  действительности. В частности, они  утверждали, что это армяне заказали мне этот акт. Армяне вообще не имеют к этому отношения, более того, они вообще не были в курсе подготовки этого законопроекта... Поэтому, когда я слышу, что такое говорят в парламенте (Азербайджана), проправительственные  СМИ и пресс-секретарь президента, я задумываюсь, а насколько они информированы в других вопросах  ... "
Когда журналист проводит расследования здесь –  о коррупции или о чем-то похожем, он получает приз, а в Азербайджане их отправляют в тюрьму, добавил Смит.