Թուրքիան Սիրիայում պետք է կատարի լարվածության թուլացման պայմանավորվածությունները. Մոգերինի
Թուրքիան Սիրիայում պետք Է կատարի լարվածության թուլացման շուրջ Մյունխենում եւ Ժնեւում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այդ մասին,  փետրվարի 15-ին հայտարարել Է ԵՄ-ի արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա  Մոգերինին:
«Մի քանի օր առաջ մենք բոլորս, ներառյալ Թուրքիան, քննարկում Էինք Սիրիայում հրադադարի եւ լարվածության թուլացման հարցերը: Բոլոր ուժերը, ներառյալ Թուրքիան, պետք Է գործեն այդ ուղղությամբ»,- ասել Է Մոգերինին, պատասխանելով Թուրքիայի կողմից Սիրիայում քրդերի դիրքերի գնդակոծումների եւ Սիրիայի տարածք մի խումբ թուրք զինվորականների ներխուժման մասին հաղորդագրությունների վերաբերյալ հարցին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Могерини: Турция в Сирии должна выполнять договоренности о снижении напряженности
Турция в Сирии должна выполнять договоренности о снижении напряженности, достигнутые в Мюнхене и Женеве.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 15 АРЦАХПРЕСС - Как сообщает Тасс, oб этом заявила в понедельник верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини.
"Несколько дней назад все мы, включая Турцию, обсуждали вопросы прекращении огня и снижения напряженности в Сирии. Все силы, включая Турцию, должны действовать в этом направлении", - сказала Могерини, отвечая на вопрос о сообщениях об обстрелах Турцией курдских позиций в Сирии и вторжении на сирийскую территорию группы турецких военных.