Բուտրոս Ղալին մեծ ջանքեր է գործադրել՝ հակազդելու Ադրբեջանի կողմից ԼՂ բնակչության դեմ բռնությանը. Արդունի
Օրեր առաջ 93 տարեկանում մահացած, ՄԱԿ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Բուտրոս Ղալին մեծ ջանքել է գործադրել Լեռնային Ղարաբաղում տեւական խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Ամերիկայի հայկական համագումարը:
«Հայերը միշտ երախտապարտ կլինեն նրա աշխատանքի համար եւ կհիշեն, թե ինչպես նա դիվանագիտական միջոցներ ձեռնարկեց՝ հակազդելու Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ազատատենչ ժողովրդի դեմ ուղղված բռնությանը» - NEWS.am-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Ամերիկայի հայկական համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին:
Հայտարարությունում նշվում է, որ 1992 թ. մարտին Բուտրոս Ղալին, որպես միջնորդ Լեռնային Ղարաբաղ է ուղարկել ՄԱԿ-ի հատուկ բանագնաց Սայրուս Վենսին: Սա ՄԱԿ-ի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հարցում առաջին պաշտոնական քայլն էր: Դրանից երկու շաբաթ անց Հայաստանը դարձավ ՄԱԿ-ի անդամ:
Բուտրոս Ղալին այն ժամանակ պարզաբանել էր, որ ինքն ուղարկում է իր բանագնացին տարածաշրջանի մասին տեղեկություններ հավաքելու, ոչ թե փորձում է իր վրա վերցնել ԵԱՀԽ միջնորդական ջանքերը: «Խնդրում ենք համոզված լինել, որ պարոն Վենսին ԼՂ ուղարկելու նպատակը փաստահավաք առաքելությունն է, որը կլրացնի խաղաղության որոնման ջանքերը»,-ասել է Բուտրոս-Ղալին ու հավելել. «Գերեզմանային իրավիճակն այդ տարածաշրջանում ստիպում է մեկտեղել ջանքերը, կանխել հետագա բռնությունը եւ խնդրի խաղաղ լուծման պայմաններ ստեղծել»:
Անդրադառնալով ԼՂ խնդրի կարգավորման հարցում Բուտրոս Ղալիի ջանքերին, Համագումարը հույս է հայտնել, որ նրա նվիրումը կոգեշնչի է նոր ջանքեր գործադրել ԼՂ հակամարտության կարգավորման փակուղային իրավիճակից դուրս գալու համար:
Նշվել է նաեւ, որ շփման գծում Ադրբեջանի կողմից ավելացել են հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը, որի արդյունքում 2014-2015 թվականներին հայ զինվորականների զոհերի թիվն ավելի շատ է եղել, քան դրան նախորդած 20 տարիներին՝ միասին վերցրած:

Армянская ассамблея Америки: Бутрос-Гали приложил большие усилия для установления мира в Карабахе
Экс-генсек ООН Бутрос Бутрос-Гали, умерший на днях в возрасте 93 лет, приложил большие усилия для установления долгосрочного мира в Карабахе. Такое заявление распространила Армянская ассамблея Америки.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 19 АРЦАХПРЕСС «Армяне ему всегда будут благодарны за работу, и всегда будут помнить о том, какие он прилагал дипломатические усилия в борьбе с насилием против свободолюбивого народа Нагорного Карабаха со стороны Азербайджана», - заявил исполнительный директор ААА Брайан Ардуни.
В заявлении отмечено, что в 1992 году Бутрос Бутрос-Гали послал в Карабах в качестве  посредника  специального посланника ООН  Сайруса Венсина. Это было первым официальным шагом со стороны ООН в вопросе НКР. Через 2 недели после этого Армения стала членом ООН.
В то время Бутрос-Гали объяснил, что посылает своего посланника для сбора информации по этому региону, а не пытается взять на себя посреднические усилия СБСЕ. «Вы можете быть уверены, что цель Венсина – миссия по сбору фактов, которая дополнит усилия по поиску путей мира», - заявил  Бутрос Бутрос-Гали.
Касаясь усилий Бутроса-Гали в вопросе  урегулирования карабахского конфликта, Армянская ассамблея Америки выразила надежду на то, что его преданность вдохновит на новые усилия для выхода из тупиковой ситуации.
Также отмечено, что на линии соприкосновения увеличились случаи нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана, в результате чего в 2014 – 2015 годах число жертв среди армянских военнослужащих было больше, чем за предыдущие 20 лет вместе взятых.