Երկուսս էլ թուրք ենք, եղբա՛յր. Թուրքիայի և «Իսլամական պետության» կապը հաստատող հեռախոսազրույցներ են հրապարակվել
Գաղտնազերծվել են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման անդամների ու Թուրքիայի հատուկ ծառայությունների միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցներից մի քանիսը, որոնց վերծանումը փաստում է ԻՊ-ի և Թուրքիայի միջև առկա համագործակցության մասին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական «Ջումհուրիյեթ» թերթի կայքը, ԻՊ-ի զինյալների ու թուրք զինվորականների հեռախոսազրույցները տեղի են ունեցել թուրք-սիրիական սահմանի մոտակայքում։
Դրանք բավական ընկերական են, զրուցակիցները միմյանց «եղբայր» են կոչում:
Հրապարակված փաստաթղթերից նաև պարզ է դառնում, որ նրանց միջև սահմանի մոտ հանդիպումներ են տեղի ունեցել։
Սահմանից այն կողմ գործող ԻՊ-ականները ևս թուրքեր են։ Զրույցներից մեկի ընթացքում ԻՊ-ի անդամ թուրքն ասում է՝ «Եղբա՛յր, դու էլ ես, թուրք, ես էլ, դու էլ ես մուսուլման, ես էլ»։
Հիշեցնենք, որ վերջերս ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը տեղեկություններ ունի Թուրքիայի և «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման ղեկավարության միջև գաղտնի կապերի մասին։
Ավելի վաղ ՌԴ-ն բազմիցս հայտարարել է ԻՊ-ի գրոհայինների կողմից դեպի Թուրքիայի տարածք նավթի մաքսանենգության մասին։

Мы турки, брат: обнародованы телефонные разговоры, подтверждающие связь между Турцией и «Исламским государством»
Рассекречено несколько телефонных бесед между членами террористической группировки «Исламское государство» и спецслужбами Турции, расшифровка которых свидетельствует о сотрудничестве между ИГ и Турции.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 23 АРЦАХПРЕСС - Как сообщает сайт турецкой газеты «Джумхуриет», телефонные разговоры между боевиками ИГ и турецкими военнослужащими состоялись в окрестностях турецко-сирийской границы. Эти разговоры были весьма  дружественными, собеседники называли друг друга «братьями».
Из опубликованных документов становится также ясно, что между ними происходили встречи вблизи границы.
Напомним, что недавно министр иностранных дел России Сергей Лавров заявлял, что у России есть сведения о тайных контактах Турции и руководства группировки «Исламское государство».