ԵՏՄ երկրներից միայն Հայաստանում է արդյունաբերական արտադրության աճ գրանցվել
Ըստ ընթացիկ տարվա հունվար ամսվա պաշտոնական տվյալների՝ Հայաստանի տնտեսությունում կարեւոր ձեռքբերումներ կան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Օրինակ արդյունաբերական ապրանքատեսակների ֆիզիկական ծավալն աճել է 15.7 տոկոսով: Նկատեք, որ ԵՏՄ-ում մեր գործընկեր երկրներում նոր տարվա առաջին ամիսը բավականին անբարենպաստ էր արդյունաբերության համար, հաղորդում է NEWS.am-ը:
Ռուսաստանում արդյունաբերական արտադրության ծավալը կրճատվել է 2.7 տոկոսով: Ընդ որում օգտակար հանածոների արդյունահանումն աճել է: Ճիշտ է զուտ խորհրդանշական՝ 0.7 տոկոսով: Հիմնականում դա պայմանավորված էր հում նավթի արդյունահանման աճով, որի հաշվին պետությունը փորձում էր գոնե մասամբ փոխհատուցել նավթի համաշխարհային գների զգալի անկումը: Աճել է նաեւ մի շարք այլ օգտակար հանածոների՝ այդ թվում բնական գազի արդյունահանումը: Իսկ վերամշակող արդյունաբերության ոլորտում լուրջ անկում է գրանցվել՝ 5.6 տոկոսով:
ԵՏՄ մեկ այլ անդամի՝ Բելառուսի մոտ հունվարին պահպանվել են անցած տարվա միտումները՝ արդյունաբերական արտադրատեսակների ծավալը կրճատվել է 6.8 տոկոսով: Հիմնականում դա պայմանավորված էր տրակտորների, բեռնատար ավտոմեքենաների, կոմբայնների ու գյուղատնտեսական մեքենաների արտադրության անկումով: Նկատենք, որ այդ ապրանքատեսակները հիմնականում Ռուսաստան են արտահանվում:
Ղազախստանում արդյունաբերական ապրանքների ծավալը համեմատաբար քիչ է կրճատվել՝ 0.7 տոկոսով: Ավելի մանրամասն տվյալներ դեռ չեն հրապարակվել: Բայց կարելի է ենթադրել, որ այդ երկրում նույնպես շարունակվել են անցած տարվա բացասական միտումները, երբ լուրջ անկում էր գրանցվել սննդի արդյունաբերության մեջ: Տեղացի փորձագետները դա պայմանավորում էին ազգային շուկայում ավելի էժանագին ռուսական ապրանքատեսակների աճող դերակատարումով: Դրան հավելենք նաեւ մի շարք ապրանքների արտադրությունում սկսված անկումը, ինչը պայմանավորված է դեպի Չինաստան դրանց արտահանման կրճատումով:
ԵՏՄ-ում հակառեկորդը Ղրղզստանն է սահմանել, որտեղ արդյունաբերական ապրանքների ծավալը կրճատվել է 40.7 տոկոսով: Ընդ որում վերամշակող արդյունաբերության ոլորտում անկումը հասել է 50.8 տոկոսի: Արդյունաբերության մեջ նման հսկայական հետընթացը բացատրվում է թանկարժեք մետաղների արտադրության զգալի կրճատումով: Վերջինս էլ իր հերթին անմիջական կապ ունի երկրում ոսկի արդյունահանող խոշորագույն ձեռնարկության՝ «Կումտորի» գործունեության հետ:
Ստացվում է, որ Հայաստանը դարձել է ԵՏՄ միակ երկիրը, որտեղ արդյունաբերությունը կարծես թե չի ճահճացել: Բայց եթե դատենք վերջին ժամանակների միտումներով՝ ապա պարզ կդառնա, որ այս հաջողության առյուծի բաժինը ապահովել է մետաղների արդյունահանումը:
Անցած տարի տվյալ ոլորտը հարաբերականորեն արագացրեց արդյունաբերական արտադրության տեմպերը՝ 7.5 տոկոսով: Իսկ ահա առաջատար ոլորտը՝ վերամշակող արդյունաբերությունը, հակառակը, «նպաստեց» ընդհանուր ցուցանիշի դանդաղեցմանը 3.7 տոկոսով: Այս հարցում ԵՏՄ երկրների հետ նմանություն կա: Հավելենք, ո ր մետաղները ( հիմնականում ապարներն ու խտանյութերը) գրեթե ամբողջությամբ արտահանվում են երրորդ երկրներ:

В ЕАЭС только в Армении зафиксирован рост промышленного производства
Судя по официальным данным за январь текущего года, в отечественной экономике имеются выдающиеся достижения. Так, к примеру, физический объем продукции промышленности возрос на 15,7% (!). Заметим, что в других странах, наших партнерах по Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС), первый месяц нового года был довольно неблагоприятным для промышленности.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 23 АРЦАХПРЕСС - В России объем промышленного производства сократился на 2,7%. При этом добыча полезных ископаемых возросла. Правда, чисто символически – на 0,7%. В основном это было связано с ростом добычи сырой нефти, за счет чего государство пыталось хотя бы частично скомпенсировать существенный спад в мировых ценах на это сырье. Возросла добыча и ряда других «полезных ископаемых», в том числе природного газа. В обрабатывающей же промышленности наличествовал серьезный спад – на 5,6%.
У другого члена ЕАЭС, Беларуси, в январе сохранились тенденции прошлого года - объем промышленной продукции сократился на 6,8%. В основном это было вызвано спадом в производстве тракторов, грузовых автомобилей, комбайнов и сельскохозяйственных машин. Заметим, что эта продукция в основном экспортируется в Россию.
В Казахстане объем промышленной продукции сократился на сравнительно малую величину – на 0,7%. Более детальные данные пока что не опубликованы. Но, можно предположить, что и в этой стране продолжились негативные тенденции прошлого года, когда серьезный спад имелся в пищевой промышленности. Местные эксперты это связывали с возросшей ролью на национальном рынке более дешевой российской продукции. К этому добавился спад в производстве ряда товаров, вследствие сокращения их экспорта в Китай.
Антирекорд в ЕАЭС установил Кыргызстан, в котором объем промышленной продукции сократился на 40,7%. При этом спад в обрабатывающей промышленности достиг 50,8% (!). Причины столь грандиозного регресса в промышленности вызваны значительным падением производства драгоценных металлов. В свою очередь, последнее непосредственно связано с деятельностью крупнейшего золотодобывающего предприятия в стране - СП «Кумтор».
Выходит, что Армения стала единственной страной в ЕАЭС, в которой промышленность вроде бы не стагнировала. Но, львиную долю в этом «успехе», судя по тенденциям недавнего времени, обеспечила лишь добыча металлических руд.
В прошлом году данная отрасль относительно ускорила темп промышленного производства на 7,5%. А вот ведущая ветвь, обрабатывающая промышленность, наоборот, «способствовала» относительному замедлению общего показателя на 3,7%. В этом есть схожесть с другими странами ЕАЭС. Добавим, что металлы (в основном в виде руды и концентратов) практически целиком вывозятся в третьи страны.