Էդվարդ Նալբանդյանը ՄԱԿ-ում խոսել է Թուրքիայի կողմից Հայաստանի անօրինական շրջափակման մասին
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Նյու Յորքում փետրվարի 24-ին մասնակցել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի 50-ամյակին նվիրված նախարարական հանդիպմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչության հաղորդմամբ` ելույթ ունենալով քննարկումների ժամանակ` Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է.
«Շատ բան անհնարին է թվում, քանի դեռ այն չի իրականացվել». սրանք Նելսոն Մանդելայի խոսքերն են, մի մարդու, ով անհնարինն իրականություն դարձրեց: Անկախ այն հանգամանքից, թե որքան հավակնոտ և մարտահրավերներով լի խնդիր է մեր առջև դրված` մեր համադրված ջանքերը պետք է առաջնորդվեն միասնական հաստատակամությամբ առ այն, ինչը հիսուն տարի առաջ հիմք ծառայեց ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հիմնադրման համար՝ ապահովել առավել բարեկեցիկ կյանք բոլորի համար` առանց բացառության:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի ավելի քան 20-ամյա գործունեության ընթացքում իրականացվել են մի շարք համատեղ ծրագրեր այնպիսի առանցքային ոլորտներում, ինչպիսիք են ժողովրդավարական կառավարումը, աղքատության կրճատումը, սահմանների համալիր կառավարումը, շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը և աղետների ռիսկի նվազեցումը: Անցյալ տարի ՀՀ կառավարությունը և Միավորված ազգերի կազմակերպությունը ստորագրեցին ՄԱԿ-ի զարգացման աջակցության երրորդ ծրագիրը՝ ռազմավարական մի փաստաթուղթ, որն ուղորդելու է մեր համագործակցությունը 2016-2020թթ. ժամանակահատվածում՝ արտացոլելով Հայաստանի տեսլականը և հանձնառությունը` բարելավելու իր բնակչության կենսական պայմանները:
Կարևոր է, որ ֆինանսական դժվարությունների հետ մեկտեղ մենք առավել ուշադրության արժանացնենք կայուն զարգացմանն ուղղված խոչընդոտները՝ փակ սահմաններ, շրջափակումներ, անտեղի խտրական առևտրային ռեժիմներ։ Սրա վառ օրինակներից է այն, որ Հայաստանի նկատմամբ կիրառվող անօրինական շրջափակման պատճառով չի գործում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև երկաթուղին (Գյումրի-Կարս)՝ խոչընդոտ հանդիսանալով տարածաշրջանային կայուն զարգացմանը։
2016 թվականը Կայուն զարգացման 2030թ. օրակարգի իրականացմանն անդրադառնալու առաջին տարին է: Նախագահելով ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի գործադիր խորհրդում ՝ Հայաստանը տրամադրված է շարունակել համագործակցությունն այս կազմակերպության շրջանակներում՝ կայուն զարգացման նպատակների իրականացման և դրանց հետ կապված խնդիրների լուծման ուղղությամբ»:
Խոսելով կայուն զարգացումը վտանգող հակամարտությունների կանխարգելման մասին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը շեշտել է.
«Կասկածից վեր է, որ ՄԱԿ-ի կանոնադրությունում ամրագրված միջազգային հանձնառությունների լիակատար իրականացումը, հատկապես ինչ վերաբերում է պետությունների միջև բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը՝ հիմնված նաև ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման սկզբունքի վրա, կարող է էականորեն նպաստել կանխարգելման ջանքերին: Պատմությունը մեզ սովորեցնում է, որ գոյություն ունի ուղիղ կապ մարդու իրավունքների իրացման կոպտագույն խախտումների և բռնություններով ուղեկցվող հակամարտությունների միջև: Սովորաբար, այն պետությունները, որոնք չեն հարգում ժողովուրդների ինքնորոշման հիմնարար իրավունքը, կոպտորեն ոտնահարում են ընդհանրապես մարդու իրավունքները:
Ակներև է գլոբալ անվտանգության և զարգացման միջև կապը: Հակամարտությունները կարող են խոչընդոտել կայուն զարգացմանը: Սա է իրականությունը: Բայց գոյություն ունի նաև այլ իրականություն: Մի շարք ձգձգված կամ սառեցված հակամարտություններ կարող են տասնամյակներ տևել։ Մինչդեռ այդ տարածքներում բնակվող ժողովուրդների ձգտումները՝ հասնելու կայուն զարգացման նպատակներին նույնքան օրինական են, որքան այլոց համար: Որոշ տարածքների վերջնական իրավական կարգավիճակի հաստատման ձգձգումը, մասնավորապես, նրանց, որոնք բանակցությունների առարկա են հանդիսանում հակամարտության կարգավորման համաձայնեցված ձևաչափերի շրջանակներում, չպետք է օգտագործվեն որպես պատրվակ՝ ոտնահարելու այդ տարածքներում ապրող ժողովուրդների զարգացման օրինական իրավունքը: Ի վերջո, «Ոչ մեկին չանտեսելու» հանձնառությունը ենթադրում է ոչ թե բացառման պատճառաբանության արդարացում, այլ ներգրավման միջոցների ապահովում: Միջազգային հանրությունը պետք է ճանապարհներ գտնի՝ ապահովելու հակամարտության գոտիներում բնակվող ժողովուրդների ներգրավումը միջազգային համագործակցությանը՝ ուղղված կայուն զարգացման նպատակների իրագործմանը: ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի, ինչպես նաև միջազգային այլ գործակալությունների և կազմակերպությունների գործողությունները չպետք է որևէ կերպ սահմանափակում ունենան հակամարտության գոտիներում բնակվող ժողովուրդների համար։
Կարևոր է հակամարտությունների հետևանքով առաջացած խոչընդոտները վերափոխել գործընկերության դրական օրակարգ ձևավորելու հնարավորության, այդ թվում՝ հակամարտության կողմերի միջև իրական վստահություն կառուցելու միջոցով: Բոլոր ժողովուրդներն ունեն անվտանգության և զարգացման համընդհանուր ձգտում: Հակամարտության կողմերի միջև ընդհանուր տնտեսական ծրագրերի իրագործումը կարող է հանգեցնել վստահության ամրապնդման ուղղությամբ առաջին քայլերին, ինչն առավել կարևոր է խաղաղության ընդհանուր տեսլականի ձևավորման տեսանկյունից»:

Edward Nalbandian spoke about the illegal blockade of Armenia by Turkey at the UN
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Edward Nalbandian participated in the UNDP 50th Anniversary Ministerial Meeting.
STEPANAKERT, FEBRUARY 25, ARTSAKHPRESS: As the Department of  Press, Information and Public relations of the MFA informed, Edward Nalbandian gave a speech at the meeting.
“Ladies and Gentlemen, the UN Charter guides the member states to take effective collective measures for the prevention of threats to peace. Over the years the concept of prevention has been gradually and effectively occupying an important space in the international efforts of building peace and security. However, conflicts continue to emerge and many of them turn violent with increasingly higher human cost, consuming significant resources of the international community and thus attracting stronger focus to the improvement of the prevention capabilities.
It goes without saying that the unambiguous implementation of the international commitments, in particular those enshrined in the UN Charter on developing friendly relations among nations based also on respect for the principle of equal rights and self-determination of peoples, can enormously contribute to the prevention efforts. If there is anything that history teaches us, is that there is a direct linkage between the brutal hindrances of the rightful exercise of human rights and violent conflicts. Usually the countries, which are disrespecting the fundamental right of peoples to self-determination, are also grossly violating human rights.
In its Agenda 2030 the international community has once again reaffirmed the inter-connection between sustainable development, peace, human rights and the rule of law. The UNDP, with its extensive presence in the field has been duly recognized within the UN system as an important contributor to the function of prevention and early warning. Identifying, reporting and reacting to deteriorating human rights situations is amongst the key functions of the field missions to detect early signs of fuelling instability.
It is important that, besides the financial difficulties, we take into consideration the obstacles of sustainable development, closed borders, blockades, unduly discriminatory trade regimes. A typical example of this is the fact that the Gyumri-Kars railway between Armenia and Turkey is not operating as a result of the illegal blockade imposed on Armenia, thus thwarting the sustainable development of the region.
Ladies and gentleman,
The link between global security and development is beyond doubt. Conflicts may impede the sustainable development. This is a reality. But there is another reality as well. Some protracted or frozen conflicts may continue for decades on the territories inhabited by people whose aspirations to achieve sustainable development goals are as legitimate as for anyone else. Pending settlement to the final legal status of certain territories, particularly those which are subject of negotiations under agreed format of conflict resolution, should not be used as an excuse to violate the legitimate right of the people to development. After all, «Leave no one behind» commitment is not about invoking a justification for exclusion but finding ways for inclusion. The international community should find ways to ensure involvement of the people from conflict areas in the international cooperation aimed at achieving sustainable development goals. The operation of the international organizations and agencies, such as the UNDP and others also should not be anyhow restricted for the people of the conflict areas.
It is important to transform the challenge imposed by conflicts to an opportunity of establishing positive agenda of partnership including through genuine confidence building among parties to the conflict. All people have universal aspiration for security and development. Common economic or environmental projects among parties to the conflict can entail first steps towards building trust and confidence and what is more important, a common vision of peace.