Հայկական ջարդերը Սումգայիթում. 28 տարի է անցել
1988 թվականի փետրվարի վերջին Ադրբեջանական ԽՍՀ Սումգայիթ քաղաքում բազմազգ երկրի պատմության մեջ աննախադեպ վայրագ իրադարձություններ տեղի ունեցան. զանգվածային ջարդեր՝ ազգային պատկանելության պատճառով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Փետրվարի 27-ին Բաքվից ընդամենը 25 կմ հեռավորությամբ գտնվող քաղաքում իրադրությունը դուրս եկավ վերահսկողությունից: Մի քանի հազար ադրբեջանցի ազգայնականներ սկսեցին ավերել քաղաքի հայ բնակչության տները, սպանել տանտերերին: Միայն պաշտոնական տվյալներով, կտտանքներից եւ ծաղրի ենթարկելուց հետո Սումգայիթի 32 հայ բնակիչ է սպանվել, հարյուրավորները ծանր վնասվածքներ է ստացել, հաշմանդամ դարձել:
1988 թվականի փետրվարի 27-29-ի սումգայիթյան ջարդերը, որի մասին Ադրբեջանում լռում են, ադրբեջանական նեոֆաշիզմի առաջին ծիծեռնակներն էին, որոնց հետեւեցին Կիրովաբադի եւ Բաքվի ջարդերը, Շահումյանի շրջանի ամբողջ բնակչության արտաքսմանը, պատերազմի հրահրմանը՝ ի պատասխան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ ինքնորոշման իրավունքի իրացման պահանջի:

28 years since Sumgait Pogrom marked
The Sumgait pogrom was a pogrom that targeted the Armenian population of the seaside town of Sumgait in Soviet Azerbaijan in late February 1988.
STEPANAKERT, FEBRUARY 27, ARTSAKHPRESS: The pogrom took place during the early stages of the Karabakh movement. On February 27, 1988, mobs made up largely of ethnic Azerbaijanis formed into groups and attacked and killed Armenians on the streets and in their apartments; widespread looting and a general lack of concern from police officers allowed the situation to continue for three days.
According to official data alone, 32 Armenian residents of Sumgait were killed, and hundreds of others suffered severe injuries and became disabled.
The February 27-29, 1988 Sumgait pogroms, about which Azerbaijan is silent to this day, were the first harbingers of the Azerbaijani neo-fascism
These massacres were followed by the Azerbaijanis’ pogroms of the Armenians in Kirovabad—today’s Ganja—and in Baku, deportation of the entire Armenian population in Shahumyan Region, and incitement to war, all in response to the Nagorno-Karabakh (Artsakh) people’s demand to exercise their right to self-determination.