Հաագայում Սումգայիթյան ջարդերի 28-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ են տեղի ունեցել (լուսանկարներ)
Փետրվարի 26-ին Հաագայի «Հետ Պլեյն» հրապարակից մեկնարկեցին սումգայիթյան ջարդերի 28-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Հաագայում Սումգայիթյան ջարդերի 28-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ են տեղի ունեցել  (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հոլանդահայ համագործակցող կազմակերպությունները, որոնց թվում են Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիան և ՀՅԴ Նիդերլանդների Հայ Դատի հանձնախումբը, Նիդերլանդների Թագավորության արտաքին գործերի նախարար Կունդերսին պահանջագիր ներկայացրեցին, որում հորդորեցին դատապարտել 28 տարի առաջ Ադրբեջանում իրականացված հայկական ջարդերը և ջանքեր գործադրել դադարեցնելու վերջինիս կողմից մինչև օրս շարունակվող ագրեսիան ազատ Արցախի հանդեպ, ինչպես նաև զինադադարի խախտումներն ու դիվերսիոն գործողությունները:
Ոգեկոչելով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման պահանջներին ի պատասխան Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում, Մարաղայում ադրբեջանական իշխանությունների կազմակերպած զանգվածային կոտորածների անմեղ զոհերի հիշատակը, ցուցարարները, «Կասեցնել ադրբեջանական ագրեսիան» կոչերով, քայլերթով շարժվեցին դեպի Նիդերլանդներում Ադրբեջանի դեսպանություն:
Դեսպանության դիմաց կայացած ցույցի ընթացքում ելույթ ունեցողները դատապարտեցին ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իրականացված ու իրականացվող հակահայկական քաղաքականությունը, կոչ արեցին ադրբեջանական երիտասարդությանը ոտքի կանգնել՝ փոխելու Ադրբեջանի ռազմամոլ պահվածքը, և պահանջեցին դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղի ու Հայաստանի հանդեպ շարունակվող ագրեսիան:

Events, dedicated to the 28th anniversary of Sumgait pogrom, launched in Hague
Events, dedicated to the 28th anniversary of Sumgait pogrom, were launched on February 26 in Hague's Het Plein square.
Events, dedicated to the 28th anniversary of  Sumgait pogrom, launched in Hague
STEPANAKERT, FEBRUARY 27, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: As the Press, Information and Public Relations Department of the Armenian MFA informed, Armenian organizations in Netherlands, including ARF-D Hay Dat Committee of the Netherlands, submitted a requirement to the Foreign Minister of the Netherlands Bert Koenders. In the requirement they urged to condemn massacres against Armenians 28 years ago in Azerbaijan and make efforts to stop the latter's ongoing aggression against Artsakh, as well as the ceasefire violations and subversive actions.
Paying tribute to the memory of the innocent victims of the massacres against Armenians, organized by the Azerbaijani authorities in Sumgait, Baku, Kirovabad, and Maragha as an answer for the Nagorno Karabakh people's demands to self-determination, the protesters, with calls 'Stop the Azerbaijani aggression', marched to the Azerbaijani Embassy in the Netherlands. The protesters condemned Azerbaijani authorities' anti-Armenian policy and urged the Azerbaijani young people to stand up for changing aggressive behavior of Azerbaijan and demanded to stop the ongoing aggression against Nagorno Karabakh and Armenia.