ԵՄ-ի եւ Իրանի համագործակցությունը դրականորեն կազդի տարածաշրջանի վրա. Մոգերինի
ԵՄ-ն ձգտում է քաղաքական երկխոսություն հաստատել Իրանի հետ եւ վերականգնել փոխշահավետ տնտեսական հարաբերությունները, ինչը դրական ազդեցություն կունենա Իրանի հարեւան երկրների իրադրության վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին, Trend գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին:
«Ես վստահ եմ, որ նորովի համագործակցությունն օգտակար կլինի ոչ միայն Իրանի եւ Եվրամիության քաղաքացիների համար, այլեւ դրա դրական հետեւանքները կզգացվեն ամբողջ տարածաշրջանում ու նախ եւ առաջ, իհարկե, Իրանի հարեւան երկրներում»,- ասել է նա:
Ավելի վաղ Մոգերինին հայտարարել է, որ մտադիր է Իրան այցելել այս տարվա գարնանը, սակայն առաջիկա այցի ամսաթիվն առայժմ որոշված չէ: Նա գործակալությանը հավաստել է, որ մտադիր է Իրան այցելել Եվրամիության այլ հանձնակատարների հետ, որպեսզի «քննարկի տարածաշրջանային համագործակցության եւ երկկողմ ձեւաչափով համագործակցության հարցերը», հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին:

Могерини: сотрудничество ЕС и Ирана положительно скажется на регионе
ЕС стремится установить политический диалог с Тегераном и восстановить взаимовыгодные экономические отношения, что окажет положительное влияние на ситуацию в соседних с ИРИ странах.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 29 АРЦАХПРЕСС - Как сообщает РИА Новости, об этом заявила в интервью агентству Trend глава европейской дипломатии Федерика Могерини.
"Я уверена, что такое сотрудничество в новом виде будет полезно не только для граждан Ирана и Европейского союза, но что его позитивные последствия скажутся на всем регионе, и в первую очередь, конечно, на соседях Ирана", — сказала она.
Ранее Могерини заявляла, что намерена посетить Иран весной этого года, однако дата предстоящего визита пока не определена. Она подтвердила агентству, что намерена посетить Иран вместе с другими комиссарами Европейского союза для того, чтобы "обсудить вопросы регионального сотрудничества и сотрудничества на двустороннем уровне".