ԵՄ-ի եւ Իրանի համագործակցությունը դրականորեն կազդի տարածաշրջանի վրա. Մոգերինի
ԵՄ-ն ձգտում է քաղաքական երկխոսություն հաստատել Իրանի հետ եւ վերականգնել փոխշահավետ տնտեսական հարաբերությունները, ինչը դրական ազդեցություն կունենա Իրանի հարեւան երկրների իրադրության վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին, Trend գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին:
«Ես վստահ եմ, որ նորովի համագործակցությունն օգտակար կլինի ոչ միայն Իրանի եւ Եվրամիության քաղաքացիների համար, այլեւ դրա դրական հետեւանքները կզգացվեն ամբողջ տարածաշրջանում ու նախ եւ առաջ, իհարկե, Իրանի հարեւան երկրներում»,- ասել է նա:
Ավելի վաղ Մոգերինին հայտարարել է, որ մտադիր է Իրան այցելել այս տարվա գարնանը, սակայն առաջիկա այցի ամսաթիվն առայժմ որոշված չէ: Նա գործակալությանը հավաստել է, որ մտադիր է Իրան այցելել Եվրամիության այլ հանձնակատարների հետ, որպեսզի «քննարկի տարածաշրջանային համագործակցության եւ երկկողմ ձեւաչափով համագործակցության հարցերը», հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին:

Iran-EU cooperation will positively affect the region: Mogherini
The EU seeks to establish political dialogue with Iran and resume mutually beneficial economic ties, which will positively affect Iran’s neighboring countries.
STEPANAKERT, FEBRUARY 29, ARTSAKHPRESS: Head of the EU’s foreign affairs told about this in an interview with “Trend” agency.
“I just received Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif in Brussels a few days ago, to discuss both regional and bilateral issues, and I am planning to travel to Teheran soon, together with a number of other European commissioners,” she said.
“There is common willingness to have a regular political dialogue and restore close economic ties,” she said.
“I am sure that such renewed engagement will not only benefit the citizens of Iran and of our European Union: the positive spill-overs can reach the entire region – starting from Iran's neighbours, of course,” she added.