Fitch-ը Ադրբեջանում 2016 թվականին ՀՆԱ-ի 3,3 տոկոս անկում է կանխատեսում
Միջազգային վարկանշային Fitch գործակալությունը Ադրբեջանում 2016 թվականին ՀՆԱ-ի 3,3 տոկոս մակարդակի անկում է կանխատեսում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ադրբեջանի իրական ՀՆԱ-ն 2016 թվականին 3,3 տոկոսով կկրճատվի: Ոչ նավթային հատվածը կկրճատվի 4 տոկոսով, քանի որ ադրբեջանական կառավարությունը սահմանափակում է ծախսերը, բանկային վարկավորումը մոտ է դադարեցվելուն, իսկ սպառողների վստահությունն ու գնողունակությունն ընկնում  են: Այդքանով հանդերձ, ծախսերի անկման մեծ մասը պետք է փակվի ներկրման կրճատման հաշվին», -նշում է գործակալությունը:
Fitch-ը գտնում է, որ Ադրբեջանում նավթի արդյունահանումը կպահպանի կրճատման նկատմամբ միտումը:
Fitch-ի գնահատականներով` Ադրբեջանում միջին տարեկան արժեզրկումը 2016 թվականին կարագանա մինչեւ 14 տոկոս` 2015 թվականին եղած 4 տոկոսի դիմաց:
Ավելի վաղ նշվել է, որ, Standart & Poor`s վարկանիշային գործակալության կանխատեսումներով, Ադրբեջանում 2016 թվականին ՀՆԱ-ի անկումը կկազմի 1 տոկոս, Իսկ Moody`s վարկանիշային գործակալությունն անկումը կանխատեսում է 0,7 տոկոս:
Ադրբեջանի կառավարությունը 2016 թվականի ՀՆԱ-ի 1,8 տոկոս աճ է կանխատեսում: 2016 թվականի հունվարին Ադրբեջանում տնտեսական անկումը կազմել է 3,3 տոկոս: 2015 թվականին ՀՆԱ-ի աճը կազմել էր 1,1 տոկոս:
Միջազգային Fitch Ratings եւ Standart & Poor`s վարկանիշային գործակալությունները Ադրբեջանի երկարաժամկետ վարկանիշը արտասահմանյան եւ ազգային արտարժույթներով «BBB-» մակարդակից իջեցրել են մինչեւ «աղբային»` «BB+» մակարդակի:
Ադրբեջանի վարկային վարկանիշը փետրվարի սկզբին մեկ մակարդակով` ներդրումայինից ցածր` «Ba1» մակարդակի իջեցրել է նաեւ Mood`s վարկանիշային գործակալությունը: Իսկ դա իր հերթին նշանակում է, որ Ադրբեջանն այսուհետ միջազգային վարկեր կարող է ներգրավել միայն ավելի բարձր տոկոսներով:
Ադրբեջանի արտաքին պետական պարտքը 2015 թվականի նոյեմբերի վերջի դրությամբ կազմել է մոտ 7 մլրդ դոլար: «Թուրան»-ը հաղորդել է, որ 2016 թվականի փետրվարի 20-ի դրությամբ Ադրբեջանի արտաքին պարտքը 6,4 տոկոսով աճել է:
Ադրբեջանի արտահանման 95 տոկոսը կազմում են գազը, նավթն ու նավթամթերքները, իսկ երկրի պետբյուջեն 75 տոկոսով ձեւավորվում է էներգակիրների արտահանումից ստացվող եկամուտների հաշվին:

Fitch predicts 3.3% GDP decline in Azerbaijan in 2016
Azerbaijan was cut to junk by Fitch Ratings, which followed downgrades by the other two main credit companies, as the former Soviet Union’s third-biggest oil exporter is expected to see its economy shrink for the first time in seven years amid a collapse in crude, reports Bloomberg.
STEPANAKERT, FEBRUARY 29, ARTSAKHPRESS: The rating was lowered to BB+ from BBB-, Fitch said in a statement on Friday. Standard & Poor’s and Moody’s Investors Service had cut the country to junk in the past month.
“Low oil prices have caused a significant deterioration in the fiscal position,” the Fitch analysts said. “A failure to adjust expenditure or revenue to the lower oil price environment” could trigger additional negative rating action, they said.
Azerbaijan’s gross domestic product shrank 3.3 percent in January from a year earlier as both oil production and prices fell, according to the State Statistics Committee. Fitch forecast gross domestic product will decline 3.3 percent in 2016, while S&P expects the economy to contract 1 percent this year, with gross domestic product per capita plummeting by almost half to $4,100 from $8,000 two years ago.
The national currency lost more than 50 percent against the dollar after two devaluations last year. The central bank announced a shift to a floating exchange rate in December after burning through more than half of its reserves in 2015.