Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նոր օրինագիծը պատրաստ կլինի մինչև ապրիլ. Մուրադ Փափազյան
Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նոր օրինագիծը պետք է իրավական ամուր հիմքերի վրա լինի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ, ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանը:
«Ինչպես գիտենք, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հաստատել է, որ խորհրդարանին կներկայացվի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նոր օրինագիծը: Նախագահ Օլանդը օրինագծի պատրաստման գործընթացը վստահել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախկին նախագահ Ժան Պոլ Կոստային: Նա շատ լավ մասնագետ է, հայտնի իրավաբան: Նախատեսված է, որ նախագիծը պատրաստ կլինի մինչև ապրիլ և կառավարությունը այն ներկայացնի խորհրդարանին»,-ասաց Մուրադ Փափազյանն` ավելացնելով, որ 10 տարի է այս խնդրի ուղղությամբ են աշխատում և ցանկանում են, որ այս տարի այն վերջնական լուծում ստանա: Մուրադ Փափազայանի խոսքով, պետք է նոր օրինագիծն իրավական ամուր հիմքերի վրա լինի, որպեսզի Սահմանադրական դատարանը չբեկանի:
«Երբ խորհդարանը օրինագիծը քնննարկի և հաստատի, դրանից հետո անպայման մեր թշնամիները պետք է հարցը տանեն Սահմանադրական դատարան , ինչպես եղավ 2012-ին: Հետևաբար ամուր իրավական հիմքեր են պետք, որ դատարանը չբեկանի» ,-ավելացրեց Մուրադ Փափազյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ Արցախի հարցի հետ կապված լուրջ աշխատանք պիտի տարվի, որպեսզի հաջողություններ արձանագրվեն Արցախի ճանաչման ճանապարհին:
«Չենք կարող ասել, որ Արցախն այս տարի կճանաչվի, բայց գոնե ինչ-որ հանգրվանի պետք է հասնենք, առաջ քայլ լինի: Գիտենք, որ խոսվում է ղարաբաղյան խնդրի հետ կապված նոր առաջարկների մասին: Չենք կարող ասել, որ լավատես ենք, վերջնական լուծում կլինի, սակայն որևէ  քայլ դեպի խաղաղություն պետք է արձանագրել»,-ասաց Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահը:
Մուրադ Փափազյանը նշեց, որ նկատվում է Ֆրանսիայի պատգամավորների աշխատանք Արցախի հետ: «Կազմակերպվել են այցելություններ Արցախ, և տեղում խնդրին, իրավիճակին ծանոթանալուց հետո պատկերացումները փոխվել են: Այս տարի նույնպես նախատեսում ենք տարբեր խմբերի այցելություններ կազմակերպել դեպի Արցախ»,-հավելեց նա:
Ֆրանսահայության համար հաջորդ կարևոր հարցը սիրահայությանը զորակցելն է: «Սիրահայության վիճակը ծանր է, շատ կարևոր է մեր ազգակիցներին աջակցելը: Ֆրանսիայի հայկական համայնքն իր զորակցությունը կհայտնի, որպեսզի փրկվի Սիրիայի համայնքը: Աջակցությունը կլինի թե ֆինասնական, թե մեր կապերի տեսքով»,-ասաց Մուրադ Փափազյանը` նշելով, որ Ֆրանսիա այդքան շատ սիրահայեր չեն գնում, ովքեր էլ, որ գնում են, հիմնականում տեղում հարազատներ ունեն:

Murad Papazian: New bill criminalizing Armenian Genocide in France to be ready by April
New bill criminalizing Armenian Genocide in France must stand on firm legal basis. Co-chairman of the Coordination Council of Armenian Organizations of France, ARF Bureau member Murad Papazian told "Armenpress".
STEPANAKERT, MARCH 2, ARTSAKHPRESS: “As we know, the President of France Francois Hollande has confirmed that a new bill criminalizing the Armenian Genocide will be submitted to the parliament. President Hollande trusted former President of the European Court of Human Rights Jean-Paul Costa to prepare the bill. He is a perfect specialist, renowned lawyer. The bill is planned to be ready by April and the government will submit it to the parliament”, Murad Papazian said, adding that it is already 10 years they are working in that direction, and they wish the issue to find a final solution this year. In the words of Murad Papazian, the new bill must stand on firm legal grounds, so that the Constitutional Court is unable to annul it.
“After the parliament discusses and confirms the bill, our enemies will for sure take the issue to the Constitutional Court as it happened in 2012. Therefore, firm legal grounds are necessary not to be annulled by the Court”, Murad Papazian added.
He informed that hard work is necessary to record success in Artsakh recognition process.
“We cannot say that Artsakh will be recognized this year, but at least we must reach some milestone, make a step forward”, Co-chairman of the Coordination Council of Armenian Organizations said.
He mentioned that the work of French parliamentarians with Artsakh is evident. “Visits to Artsakh were organized, and change in perceptions occurred after getting acquainted with the situation and problem on site. We plan the visits of different groups to Artsakh this year as well”, Papazian added.
The next important issue for French-Armenians is the support to Syrian Armenians. “The Syrian Armenians are in a hard situation. Our support towards our compatriots is of key importance. Armenian community in France will extend its support to save the Syrian Armenian community”, Papazian said, adding that the support can be in the form of finance or other. He also informed that not so many Syrian Armenians find shelter in France and those who do, they as a rule have relatives there.