Ավստրալացի պատգամավորը Թուրքիային կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Ավստրալիայի Ներկայացուցիչների պալատում Հյուսիսային Սիդնեյի նորընտիր պատգամավոր Թրենթ Զիմմերմանն իր առաջին ելույթում կոչ է արել Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պատգամավորը Ներկայացուցիչների պալատում կփոխարինի հայկական արմատներով ավստրալացի գործիչ Ջո Հոքին, ով ներկայում Ավստրալիայի դեսպանն է ԱՄՆ-ում և երկար ժամանակ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ջատագովն է եղել: Զիմմերմանն իր ելույթում ընդգծել է, որ պատմական սարսափելի իրադարձությունները` 1915թ. Օսմանյան Կայսրության ծրագրած և իրագործած Հայոց ցեղասպանությունը, միլիոնավոր հայերի տառապանքի պատճառ է դարձել: «Հայերը պատմական մեծ անարդարություն տեսած ժողովուրդ են: Նրանք այն քչերից են, ում նկատմամբ ցեղասպանություն է իրագործվել, և այդ իրադարձությունների սարսափելի կնիքը այսօր կրում է նրանց համայնքը: Նման սարսափելի իրադարձությունների ամոքման լավագույն եղանակը դրանց ճանաչումն է, քավությունը և հաշտեցումը: Հուսով եմ, որ մի օր Թուրքիան, միջազգային հանրությունը` ի դեմ ԱՄՆ-ի, կճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասել է նորընտիր պատգամավորը:
Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր ադմինիստրատոր Արին Մարգարյանը ողջունել է Թրենթ Զիմմերմանի քայլը` ընդգծելով, որ նա ապացուցում է` Ջո Հոքիի գործի իրական շարունակողն է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և արդարության վերականգման առաքելության մեջ: Հայ դատի հանձնախումբը շնորհավորել է Զիմմերմանին իր առաջին ելույթի կապակցությամբ` մաղթելով բեղմնավոր աշխատանք` խորհրդարանում Հյուսիսային Սիդնեյի և ողջ Ավստրալիայի ընտրազանգվածը ներկայացնելու գործում:

Newly-elected Federal Member for North Sydney, Trent Zimmerman gave his maiden speech in the Australia’s House of Representatives on March 2, calling on Turkey to recognize the Armenian Genocide, reports Armenian National Committee of Austrialia.
Australian MP urges Turkey to recognize Armenian Genocide
STEPANAKERT, MARCH 2, ARTSAKHPRESS: Zimmerman was elected at a recent by-election, taking the seat vacated by Joe Hockey MP (now Australia’s Ambassador to the United States), a long-time advocate for the recognition of the Armenian Genocide.
The Armenian National Committee of Australia’s (ANC Australia) Executive Administrator, Arin Markarian commented: “We thank Mr. Zimmerman for proving he will continue Mr. Hockey’s fine work on the advancement of recognition and justice for the Armenian Genocide.”
In his speech, Zimmerman acknowledged the “great historical injustices” that the Armenians have suffered, particularly through the Armenian Genocide perpetrated by the Ottoman Empire in 1915.
He said: “The Armenians are a people who have suffered great historical injustices. They are one of the few people against whom genocide has been attempted, and the awful legacy of those events of 1915 in the Ottoman Empire is deeply felt in their community today.”
Zimmerman added: “We know such horrific events are best healed through reconciliation, recognition and atonement. I hope that we will see a day when Turkey, indeed the global community through the United Nations, properly recognizes the Armenian Genocide.”
ANC Australia has written to Zimmerman, congratulating him on his maiden speech, wishing him a fruitful career representing the electorate of North Sydney and the greater Australian community.