ԼՂ խնդրի խաղաղ հանգուցալուծմանն այլընտրանք չկա. Նալբանդյանը՝ ԵԺԿ-ում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, մարտի 13-ին, Ավստրիայի արտգործնախարար Սեբաստիան Կուրցի նախաձեռնությամբ Վիեննայում կայացած Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ իր ելույթում նշել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
ԱԳՆ տեղեկատվական բաժնի հաղորդմամբ` հանդիպմանը մասնակցում էին տասներկու երկրների արտգործնախարարներ, ԵԺԿ նախագահ Ջոզեֆ Դոլը, Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Էլմար Բրոկը, Եվրոպական հանձնաժողովի հանձնակատար Յոհանես Հանը, ԵԺԿ բարձրաստիճան այլ ներկայացուցիչներ։
Նախարարական հանդիպման օրակարգում էին ահաբեկչության եւ ծայրահեղականության դեմ պայքարի, միգրացիայի հետ կապված խնդիրները։ Քննարկումներ ծավալվեցին Արեւմտյան Բալկաններում, Հարավային Կովկասում առկա հարցերի եւ դրանց լուծման ուղիների, Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում համագործակցության շուրջ։
Մասնակցելով քննարկումներին՝ Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձել է միգրացիոն հոսքերին եւ նշել. «Հայաստանն ապաստան է տվել Սիրիայից ժամանած շուրջ քսան հազար փախստականների` այդպիսով հանդիսանալով բնակչության թվի հարաբերակցությամբ սիրիացի փախստականներ ընդունած երրորդ պետությունը Եվրոպայում»։
Հայաստանի արտգործնախարարը շեշտել է, որ միգրացիայի հետ կապված խնդիրների լուծումները փնտրելիս առաջին հերթին հարկավոր է անդրադառնալ դրանց պատճառներին։ Այդ առումով նախարար Նալբանդյանը կարեւորել է ահաբեկչության դեմ միասնական պայքարը, սիրիական ճգնաժամի քաղաքական կարգավորման գործընթացը։
Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձել է Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ հարաբերություններին, կարեւորեց նոր իրավական փաստաթղթի մշակման շուրջ մեկնարկած բանակցությունները՝ ընգծելով, որ նոր համաձայնագիրը կարտացոլի առկա համագործակցության խորությունը եւ արձանագրված արդյունքները։
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը ԵԺԿ գործընկերներին ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերը՝ շեշտելով, որ հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծմանն այլընտրանք չկա։

Foreign Minister: No alternative to peaceful settlement of Karabakh conflict
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian participated in the Austrian Foreign Minister Sebastian Kurz’s initiative of the ministerial meetings of the European People's Party in Vienna on March 13, the Press, Information and Public Relations Department of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia informed.
STEPANAKERT, MARCH 14, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The meeting was attended by the foreign ministers of twelve countries ,EPP President Joseph Dole, President of the European Parliament's Foreign Affairs Committee Elmar Brok, European Commissioner Johannes Hahn, and other senior members of the EPP .
The agenda of the ministerial meeting included fight against terrorism and extremism, the problems associated with migration. Discussions included issues taking place in the Western Balkans, the South Caucasus and ways of their solution in cooperation within the Eastern Partnership.
Participating in the discussions, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian referred to the migration flows and noted:  "Armenia has given shelter to about twenty thousand Syrian refugees, thus being the third state by ratio of the number of Syrian refugees in Europe."
Armenia's FM stressed that in seeking solutions to problems related to migration, first of all causes of the problems should be addressed. In this context Minister Nalbandian stressed the importance of joint fight against terrorism and the process of political settlement of the Syrian crisis.
Edward Nalbandian touched upon the relations between Armenia and the European Union, stressed the importance of the negotiations that started on the elaboration of a new legal document, stressing that the new agreement will reflect the depth of cooperation and the results obtained.
Foreign Minister of Armenia presented to EPP partners the Karabakh conflict settlement efforts by Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chairs, stressing that there is no alternative to a peaceful settlement of the conflict.