ԼՂ խնդրի խաղաղ հանգուցալուծմանն այլընտրանք չկա. Նալբանդյանը՝ ԵԺԿ-ում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, մարտի 13-ին, Ավստրիայի արտգործնախարար Սեբաստիան Կուրցի նախաձեռնությամբ Վիեննայում կայացած Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ իր ելույթում նշել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
ԱԳՆ տեղեկատվական բաժնի հաղորդմամբ` հանդիպմանը մասնակցում էին տասներկու երկրների արտգործնախարարներ, ԵԺԿ նախագահ Ջոզեֆ Դոլը, Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Էլմար Բրոկը, Եվրոպական հանձնաժողովի հանձնակատար Յոհանես Հանը, ԵԺԿ բարձրաստիճան այլ ներկայացուցիչներ։
Նախարարական հանդիպման օրակարգում էին ահաբեկչության եւ ծայրահեղականության դեմ պայքարի, միգրացիայի հետ կապված խնդիրները։ Քննարկումներ ծավալվեցին Արեւմտյան Բալկաններում, Հարավային Կովկասում առկա հարցերի եւ դրանց լուծման ուղիների, Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում համագործակցության շուրջ։
Մասնակցելով քննարկումներին՝ Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձել է միգրացիոն հոսքերին եւ նշել. «Հայաստանն ապաստան է տվել Սիրիայից ժամանած շուրջ քսան հազար փախստականների` այդպիսով հանդիսանալով բնակչության թվի հարաբերակցությամբ սիրիացի փախստականներ ընդունած երրորդ պետությունը Եվրոպայում»։
Հայաստանի արտգործնախարարը շեշտել է, որ միգրացիայի հետ կապված խնդիրների լուծումները փնտրելիս առաջին հերթին հարկավոր է անդրադառնալ դրանց պատճառներին։ Այդ առումով նախարար Նալբանդյանը կարեւորել է ահաբեկչության դեմ միասնական պայքարը, սիրիական ճգնաժամի քաղաքական կարգավորման գործընթացը։
Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձել է Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ հարաբերություններին, կարեւորեց նոր իրավական փաստաթղթի մշակման շուրջ մեկնարկած բանակցությունները՝ ընգծելով, որ նոր համաձայնագիրը կարտացոլի առկա համագործակցության խորությունը եւ արձանագրված արդյունքները։
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը ԵԺԿ գործընկերներին ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերը՝ շեշտելով, որ հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծմանն այլընտրանք չկա։

Мирному урегулированию карабахского конфликта нет альтернативы – Эдвард Налбандян
13 марта министр иностранных дел Республики Армения Эдвард Налбандян принял участие в состоявшемся в Вене пo инициативе главы МИД Австрии Себастьяна Курца встрече глав внешнеполитических ведомств Европейской народной партии.
СТЕПАНАКЕРТ, марта 14 АРЦАХПРЕСС - Принимая участие в обсуждениях, министр иностранных дел Эдвард Налбандян коснулся миграционных потоков и отметил: «Армения предоставила убежище для примерно 20 тыс беженцев, прибывших из Сирии, являясь тем самым третьим государством в Европе, принявшим большее число сирийских беженцев».
Глава внешнеполитического ведомства Армении отметил, что при поиске решений миграционных проблем, в первую очередь, необходимо коснуться их причин. В этом контексте Налбандян подчеркнул важность совместной борьбы с терроризмом, процесса политического урегулирования сирийского конфликта.
Эдвард Налбандян коснулся отношений между Арменией и Европейским союзом, отметив важность стартовавших вокруг нового правового договора переговоров, подчеркнув, что новое соглашение отразит глубину нынешнего этапа сотрудничества и зафиксированные результаты.
Он также представил коллегам из ЕНП приложенные  Арменией и сопредседателями Минской группы ОБСЕ усилия по урегулированию карабахского конфликта, подчеркнув, что мирному урегулированию конфликта нет альтернативы.