Երիտասարդական նվագախումբը «Ալ Բուստանում» կատարել է Բեռլիոզի, Վյենյավսկու, Էլգարի ստեղծագործությունները
Բեյրութում անցկացվող «Ալ Բուստան» միջազգային փառատոնի շրջանակներում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը ելույթ է ունեցել Էմիլ Բուստանի համերգասրահում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Համերգի առաջին բաժնում հնչել է Հեկտոր Բեռլիոզի «Լիր արքա» նախերգանքը, ապա հանրահռչակ ջութակահար Լետիսիա Մորենոյի կատարմամբ՝ Վյենյավսկու Ջութակի թիվ 2 կոնցերտը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, համերգային ծրագրի երկրորդ բաժնում փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Ջանլուկա Մարչիանոյի ղեկավարությամբ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը կատարել է Էլգարի «Ֆալստաֆ» սիմֆոնիկ ստեղծագործությունը:
«Ալ Բուստան» հեղինակավոր փառատոնը հիմնադրվել է 1994 թվականին։ Այն Եվրոպական փառատոների ասոցիացիայի անդամ է։ Մինչև օրս աշխարհի տարբեր ծայրերից ավելի քան 4 000 արվեստագետներ են հրավիրվել՝ մասնակցելու երաժշտական այս տոնին: «Ալ Բուստանը» բազմաժանր է, ամեն տարի այստեղ ներկայացվում է հարուստ երաժշտական ծրագիր, որում ներառվում են նվագախմբային, երգչախմբային համերգներ, պարային ելույթներ և այլն։ Փառատոնի շրջանակներում, որպես կանոն, կազմակերպվում են նաև վարպետության դասեր, սեմինարներ։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը երրորդ տարին անընդմեջ հանդես է գալիս «Ալ Բուստան» միջազգային փառատոնում որպես պաշտոնական նվագախումբ։ Երիտասարդականը «Ալ Բուստան» փառատոնին է մասնակցում ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գլխավոր գործընկերն է ՎիվաՍել ՄՏՍ-ը։

State Youth Orchestra performed pieces of Berlioz, Wieniawski and Elgar at “Al Bustan”
The State Youth Orchestra of Armenia performed in the concert hall after Emil Bustan on March 17 in the framework of the international festival “Al Bustan” held in Beirut, the press service of the State Youth Orchestra of Armenia informed.
State Youth Orchestra performed pieces of  Berlioz, Wieniawski and Elgar at “Al Bustan”
STEPANAKERT, MARCH 18, ARTSAKHPRESS: The first part of the concert included the overture “King Lear” composed by Hector Berlioz and then after the Violin concerto N2 by Henrik Wieniawski. The symphonic work piece “Falstaff” by Elgar was perfectly performed by the State Youth Orchestra under the conducting of artistic director of the festival Gianluca Marciano.
Legendary festival “Al Bustan” was brought to life in 1994. It is the member of the Association of European festivals. Over the past few years this prestigious international festival has hosted more than 4000 artists from all over the world. The program includes opera, symphonic, choral, chamber music, as well as jazz, oriental music, dance and theatre performances, master-classes and seminars. This has been the third time for the State Youth Orchestra of Armenia to take part in the “Al Bustan” festival as its official orchestra.
The participation of the youth orchestra is supported by the Ministry of Culture of Republic of Armenia.