ՀՀ ԱԺ պատգամավորը ԵԽԽՎ-ին կոչ է արել աջակցել Մինսկի խմբին հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ներդրման հարցում
ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանը Թբիլիսիում ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների եւ տեղահանված անձանց հարցերով հանձնաժողովի նիստում կոչ է արել ԵԽԽՎ-ին աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի խախտման հետաքննության մեխանիզմների ներդրման հարցում, ինչը շարուկանաբար մերժվում է Ադրբեջանի կողմից։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պատգամավորը Թբիլիսիից հայտնում է, որ «Միգրացիայի մարտահրավերները Հարավային Կովկասում և ողջ տարածաշրջանում» թեմայով հիմնական բանախոս Լոնդոնի LINKS հետազոտական ինստիտուտի գործադիր տնօրեն Դենիս Սամութը համաձայնել է Նաիրա Կարապետյանի նկատառմանը` ավելացնելով, որ իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվական բացը շատ ժամանակ խանգարում է ճիշտ պատկերացում կազմելուն։
Դենիս Սամութն իր ելույթում ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղում առկա ստատուս-քվոյի պահպանման վտանգը՝ իբրև հիմք այս տարածաշրջանից նոր փասխտականների ի հայտ գալու համար։ «Իմ արձագանքում ես կոչ արեցի Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովին աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին՝ հրադադարի ռեժիմի խախտման հետաքննության իրականացման հարցում, ինչը շարուկանաբար մերժվում է Ադրբեջանի կողմից»,-ընդգծել է ՀՀ ԱԺ պատգամավորը:
ԵԽԽՎ պաշտոնական կայքի համաձայն` ակնկալվում է, որ հանձնաժողովի նիստի արդյունքներով կընդունվեն մի քանի զեկույցներ` Բալկաններում փախստականների իրավունքների, Սիրիայի փախստականների խնդրին Եվրոպայի արձագանքի, միգրանտների նկատմամբ բռնությունների վերաբերյալ:

MP urges PACE to assist Minsk Group in introduction of mechanism to investigate ceasefire violations
At the session of PACE Committee on Migration, Refugees and Displaced that takes place in Tbilisi, MP Naira Karapetyan called upon PACE to assist the OSCE Minsk Group , in introducing mechanisms for investigations of ceasefire violations on the contact line of Nagorno Karabakh-Azerbaijan , which Azerbaijan continuously rejects.
STEPANAKERT, MARCH  21, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The MP informing from Tbilisi that executive director of LINKS London Research Institute Dennis Sammut, who was speaking on "migration challenges in South Caucasus and the entire region”, agreed on Naira Karapetyan's remark, adding that a lot of times the information gap on the situation prevents the right perception.
Dennis Sammut stressed in his speech the risk of maintaining the existing status quo in Nagorno Karabakh, as the basis of which the emergence of new refugees from this region. " I called upon the Council of Europe Parliamentary Assembly to assist the OSCE Minsk Group in carrying out the investigation of ceasefire violations, which is continuously being rejected by Azerbaijan," the Armenian MP said.
According to the PACE official website, it is expected that the Commission will adopt the results of several reports on the rights of refugees in the Balkans, the issue of Europe's response to Syrian refugees and violence against migrants.