ԵՄ-ն զսպվածության կոչ է անում. Մոգերինիի հայտարարությունը
Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի հակամարտ զորքերի շփման գծում ծանր մարտերի վերաբերյալ տեղեկությունները խորապես մտահոգիչ են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում են Արտաքին գործերի եվրոպական ծառայությունից, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Արտաքին գործերի և ընդհանուր անվտանգության քաղաքականության հարցերով ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին:
«Կոչ եմ անում կողմերին անմիջապես դադարեցնել մարտերը և պահպանել հրադադարը: Կողմերը պետք է զսպվածություն ցուցաբերեն և խուսափեն հետագա այնպիսի քայլերից և հայտարարություններից, որոնք կարող են բերել լարվածության աճի: Եվրոպական միությունը ցավում է մարդկային կորուստների, մասնավորապես վիրավոր և սպանված քաղաքացիական անձանց համար»,- նշել է ԵՄ բարձ ներկայացուցիչը:
Մոգերինին շեշտել է, որ ԵՄ-ն լիովին աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին և նրա համանախագահներին: «Մենք ակնկալում ենք, որ կողմերը խստորեն պահպանեն հրադադարը, զերծ մնան ուժի կիրառումից և կրկին ջանքեր գործադրեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ»,- ընդգծել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը:

ЕС призывает к сдержанности: Заявление Могерини
Сообщения о боях вдоль линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана вызывают глубокое беспокойство ЕС.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 2 АРЦАХПРЕСС  - Как сообщили в Европейской службе внешнеполитической деятельности, с подобным заявлением выступила Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини.
«Я призываю все стороны немедленно прекратить боевые действия и соблюдать перемирие. Стороны должны проявить сдержанность и избегать дальнейших действий и заявлений, которые могут привести к эскалации. ЕС сожалеет о гибели людей, в частности, жертвах и раненых среди мирных граждан», - отметила Могерини.
Она подчеркнула, что ЕС полностью поддерживает усилия Минской группы ОБСЕ и ее сопредседателей. «Мы ожидаем, что обе стороны будут строго соблюдать перемирие, воздержатся от использования силы и возобновят усилия для мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта», - подчеркнула глава европейской дипломатии.