Ադրբեջանին աջակցում են ահաբեկիչները. առաջնագիծ են բերվել «Գորշ գայլեր»-ի, ԻՊ-ի վարձկաններ. Դավիթ Բաբայան
Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը հիմքեր ունի պնդելու, որ ադրբեջանական կողմը առաջնագիծ է բերել վարձկանների թուրքական «Գորշ գայլեր» կազմակերպությունից, նույնիսկ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաբայանն ասել է, որ դա ի ցույց է դնում Ադրբեջանի ահաբեկչական դեմքը:
«Ճիշտ է` փաստերը դեռևս պետք է ճշգրտվեն, բայց կան հավաստի հիմքեր` պնդելու, որ վարձկաններ են հայտնվել Ադրբեջանի բանակում: Ընդհանրապես դա բնորոշ է այդ երկրին, այնտեղ միշտ եղել են վարձկաններ: 1988-1994 թթ.-ին` շարժման ու պատերազմի տարիներին, Ադրբեջանում կային բազմաթիվ վարձկաններ Աֆղանստանից, «Գորշ գայլեր» կազմակերպությունից, չեչենական վարձկաններ, Ալ Քաիդայի գրոհայիններ: Իսկ հետպատերազմական տարիներին, մինչև վերջերս էլ Ալ Քաիդայի գրոհայինները հանգստանում ու ապաքինվում էին Ադրբեջանում»,-նշեց մեր զրուցակիցը:
Դավիթ Բաբայանի խոսքով` Թալիշում տարեց մարդկանց դաժանաբար խոշտանգումն ու սպանությունը հենց այս կատեգորիայի մարդկանց ձեռքի գործն է:
ԼՂՀ նախագահի խոսնակը նկատեց, որ սրվել են վարձկանների և Արցախին սահմանակից ադրբեջանական գյուղերի բնակիչների հարաբերությունները, որոնք զանգվածաբար լքել են իրենց տները: «Արցախին սահմանամերձ ադրբեջանական գյուղերի գրեթե մեծ մասի բնակիչները լքել են իրենց տները, ընկել են խուճապի մեջ, հիմա այդ նույն վարձկանները թալանում են այդ տները, նույնիսկ կան սպանության, բռնաբարության բազմաթիվ դեպքեր այդ շրջաններում: Սա հիմք է տալիս պնդելու, որ առաջնագծում կան այդպիսի վարձկաններ «Գորշ գայլեր»-ից, նույնիսկ Իսլամական պետության որոշ գորհայիններ: Դա, իհարկե, ցույց կտա ընթացքը, բայց այսպիսի հիմքեր կան»,-եզրափակեց Դավիթ Բաբայանը:

Азербайджан поддерживают террористы: на передовую вывели «Серых волков», наемников ИГИЛ: Давид Бабаян
Пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян имеет основания утверждать, что азербайджанская сторона вывела на передовую наемников из турецкой организации «Серые волки» и из ИГИЛ.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 4 АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - Давид Бабаян подчеркнул, что это лишний раз демонстрирует террористическое лицо Азербайджана.
«Пока что факты уточняются, однако имеются основания утверждать, что азербайджанская сторона вывела на передовую наемников. Еще во время войны 1988-1994гг. на  азербайджанской стороне сражались наемники из Афганистана, из турецкой организации «Серые волки», из Чечни и из Аль-Каеды. Боевики из Аль-Каеды до последнего времени отдыхали и восстанавливались в Азербайджане»,- сказал Давид Бабаян.
По его словам, жестокое убийство и пытки пожилых людей в Талише – дело рук подобной категории боевиков.
Он подметил, что обострились отношения между наемниками и населением приграничных с НКР азербайджанских сел, которые массово покинули свои дома.
«Население приграничных с НКР азербайджанских сел массово покинули свои дома, они в панике, поскольку те же самые наемники грабят эти дома, есть случаи убийства, изнасилования. Это дает основания утверждать, что азербайджанская сторона вывела на передовую наемников из турецкой организации «Серые волки» и из ИГИЛ.Конечно, все будет ясно со временем, оданоко подобные основания имеются»,- сказал Давид Бабаян.