Յացենյուկի պաշտոնաթողությունը. Ուկրաինան գտավ քաղաքական ճգնաժամի լուծումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Վարչապետ Արսենի Յարենյուկը հայտարարել է, որ վայր Է դնում իր լիազորությունները:
Քաղաքական կոլապսը պատահեց այն բանից հետո, երբ Գերագույն ռադայի պատգամավորները փետրվարի 16-ին կառավարության աշխատանքը գնահատեցին անբավարար, բայց նրա ղեկավարի պաշտոնաթողության համար քվեարկել չկարողացան: Դա հանգեցրեց կառավարող կոալիցիայի փաստական կազմալուծման եւ երկպառակության վարչապետի «Ժողովրդական ճակատ» եւ նախագահի «Պյոտր Պորոշենկոյի դաշինք» կուսակցությունների միջեւ:
Ապրիլի 10-ին «10 րոպե վարչապետի հետ» շաբաթական հեռուստահաղորդման եթերում Յացենյուկը բոլորի համար անսպասելիորեն հայտարարեց, որ պաշտոնաթողություն  Է խնդրում: Խոսելով իր հեռանալու պատճառների մասին՝ Յացենյուկն ընդգծեց, որ երկրում քաղաքական ճգնաժամն ստեղծվել Է արհեստականորեն, «մեկ մարդու փոխելու ցանկությունը կուրացրել Է քաղաքական գործիչներին», իսկ «կառավարության փոփոխման գործընթացը վերածվել Է տեղում անխոհեմ մրցավազքի»:
Յացենյուկի խոսքով՝ Ուկրաինայի խորհրդարանում իր պաշտոնաթողության հարցը կքննարկվի ապրիլի 12-ին, երբ խնդրագիրը կներկայացվի Գերագույն ռադա»:
Ուկրաինայի վարչապետ Պյոտր Պորոշոնեկոն հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել Է, որ պատրաստ Է ցանկացած թեկնածության, սակայն այդ պաշտոնում տեսնում Է Գերագույն ռադայի ներկայիս խոսնակ Վլադիմիր Գրոյսմանին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Отставка Яценюка: Украина нашла решение политического кризиса
Продолжавшийся почти два месяца политический кризис на Украине в воскресенье фактически разрешился. Камнем преткновения был премьер Арсений Яценюк, который заявил, что складывает свои полномочия, сообщает Тасс.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 11 АРЦАХПРЕСС - Политический коллапс случился после того, как депутаты Верховной рады 16 февраля назвали работу правительства неудовлетворительной, но за отставку его главы проголосовать не смогли. Это спровоцировало фактический развал правящей коалиции и разлад между партиями премьера "Народный фронт" и президента "Блок Петра Порошенко".
В воскресенье в эфире еженедельной телепередачи "10 минут с премьер-министром" неожиданно для всех Яценюк заявил, что подает в отставку. Говоря о причинах своего ухода, Яценюк подчеркнул, что политический кризис в стране был развязан искусственно, "желание изменить одного человека ослепило политиков", а "процесс изменения правительства превратился в бездумный бег на месте".
По словам Яценюка, вопрос его отставки в парламенте Украины будет рассмотрен в начале следующей недели. "Во вторник, 12 апреля, прошение будет внесено в Верховную раду", - сообщил премьер. Президент Украины Петр Порошенко в интервью заверил, что готов к любой кандидатуре, однако видит на этой должности нынешнего спикера Верховной рады Владимира Гройсмана.