Թուրքիայի հայերը պատրաստվում են հայց ներկայացնել Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու պետականացման դեմ
Թուրքիայի Դիարբեքիրի Սուրի շրջանում գտնվող հայկական Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու հիմնադրամը պատրաստվում է դատական հայց ներկայացնել՝ չեղյալ համարելու եկեղեցին պետականացնելու որոշումը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացնում Ստամբուլի հայկական «Ակոս»-ը, Թուրքիայի նախարարների խորհրդի որոշմամբ Սուրի շրջանում գտնվող բոլոր շինությունները, այդ թվում հայկական Սուրբ Կիրակոս եկեղեցին իբր պահպանության նպատակով պետականացվել էր։ Հայ համայնքին պատկանող Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու հիմնադրամն ուսումնասիրում է պետականացման որոշումը եւ պատրաստվում է սահմանված ժամկետում նախարարների խորհրդի որոշումը չեղյալ համարելու համար դիմել դատարան։
Սուրի շրջանում գտնվող ասորական եւ բողոքական եկեղեցիների փաստաբաններն արդեն դիմել են դատարան՝ պնդելով, որ եկեղեցիները հիմնադրամների սեփականություն եւ չպետք է պետականացվեին։
Նշենք, որ Թուրքիայի նախարարների խորհրդի որոշումով Դիարբեքիրի Սուրի շրջանում գտնվող բոլոր կառույցները, այդ թվում Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոսը, պետականացվել են։

Армяне Турции собираются представить судебный иск против национализации церкви «Сурб Киракос»
Фонд армянской церкви «Сурб Киракос», которая находится в районе Сури турецкой провинции Диарбекир, готовится представить судебный иск с требованием об отмене решения о национализации.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 14 АРЦАХПРЕСС - Как сообщает армянская газета Стамбула «Акос», фонд  церкви «Сурб Киракос», которая принадлежит армянской общине, сейчас изучает решение о национализации и собирается в установленный срок подать судебный иск с требованием об отмене решения о национализации церкви.
Адвокаты ассирийской и протестантской церквей, находящихся в районе Сури, уже обратились в суд, утверждая, что церкви являются собственностью фондов и не должны быть национализированы.
Напомним, что Совет министров Турции в марте текущего года в спешном порядке принял решение о национализации  строений,  находящихся в районе Сури, в том числе и армянской церкви  «Сурб Киракос».
Отметим, что церковь «Сурб Киракос», являющаяся одной из самых больших церквей Ближнего Востока, была вновь открыта  22 октября 2011 года. Реконструкция церкви была осуществлена при содействии  армян и мэрии Диарбекира.