Պորոշենկոն, Օլանդը եւ Մերկելը քննարկել են Դոնբասում ԵԱՀԿ-ի ոստիկանական առաքելության հարցը
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի եւ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում համակարգել Է դիրքորոշումը Դոնբասում ԵԱՀԿ-ի ոստիկանական առաքելություն սահմանելու հեռանկարների նկատմամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես ապրիլի 15-ին հայտնել Է Ուկրաինայի նախագահի մամուլի ծառայությունը, Պորոշենկոն զրուցակիցներին իրազեկել Է Դոնբասում անվտանգության իրադրության անընդհատ վատթարացման մասին եւ կոչ Է արել ուժեղացնել ճնշումը Ռուսաստանի վրա հրադադարի հասնելու համար: «Զրուցակիցները համակարգել են դիրքորոշումները Դոնբասում ԵԱՀԿ-ի ոստիկանական առաքելության սահմանման հեռանկարների նկատմամբ եւ քննարկել են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների երկարաձգման հարցը՝ Մինսկի համաձայնությունները չկատարելու համար»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
«Առանց անվտանգության եւ, մասնավորապես, ոստիկանական առաքելության հարցերի լուծման, դժվար Է քննարկել տեղական ընտրությունների անցկացման նախապատրաստման հնարավորությունը»,- հայտարարել Է Ուկրաինայի նախագահը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Порошенко, Олланд и Меркель обсудили введение полицейской миссии ОБСЕ в Донбассе
Президент Украины Петр Порошенко в ходе телефонного разговора с президентом Франции Франсуа Олландом и канцлером Германии Ангелой Меркель скоординировал позиции относительно перспектив введения полицейской миссии ОБСЕ на Донбассе.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 15 АРЦАХПРЕСС - Как сообщила в пятницу пресс-служба президента Украины, Порошенко проинформировал собеседников о постоянном ухудшении ситуации по безопасности в Донбассе и призвал усилить давление на Россию для прекращения огня. "Собеседники скоординировали позиции относительно перспектив введения полицейской миссии ОБСЕ на Донбассе и обсудили вопрос продления санкций против России за невыполнение Минских договоренностей", - сказано в сообщении,сообщает INTERFAX.RU.
"Без решения вопросов безопасности в целом и полицейской миссии в частности сложно обсуждать возможность подготовки проведения местных выборов", - заявил президент Украины.